Před firmou Falkon Capital varovaly tuzemské tajné služby. Upozorňovaly, že je spojená s organizovaným zločinem. Přesto jí vláda tehdejšího premiéra Miloše Zemana (ČSSD) v roce 2001 svěřila důležitou transakci. Část stomiliardového dluhu Ruska vůči Česku ještě z dob Sovětského svazu firmě prodala jako pohledávku.
V dozorčí radě firmy tehdy seděl advokát Tomáš Chňoupek. K době před rokem 1989 měl osobně blízko, jeho otec byl významný komunistický politik. Bohuslav Chňoupek byl od roku 1969 do pádu režimu členem ústředního výboru komunistické strany, v letech 1971 až 1988 zastával funkci ministra zahraničí.
Jak nyní zjistilo Aktuálně.cz, dnes už bývalý advokát Chňoupek je v podmínce. Dostal dva roky se zkušební lhůtou tří let. Klienta okradl o 800 tisíc korun. Muž byl ve vězení, ze kterého se chtěl dostat. Chňoupek ho sice za mřížemi opakovaně navštívil, ale konkrétní pomoc mu neposkytl.
Bezdůvodné obohacení
"Částku ve výši 800 000 korun, kterou přijal do advokátní úschovy, přechovával neoprávněně. Obžalovaný byl povinen plnění vrátit. Nevrácením částky došlo k bezdůvodnému obohacení na straně obžalovaného," zní klíčová pasáž z pravomocného rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, jejž má Aktuálně.cz k dispozici.
Chňoupka požádal o pomoc Milan K. (protože není veřejná osoba, redakce neuvádí jeho celé jméno) na jaře 2011. Seděl ve věznici v pražské Ruzyni. Byl vážně nemocný, proto chtěl u soudu dosáhnout odpuštění zbytku trestu. S Chňoupkem se dohodl na právním zastupování. Advokát si řekl o 800 tisíc v hotovosti, které dostal.
Klienta sice do listopadu 2012 navštívil ve vězení celkem jedenáctkrát, ale žádné úkony směřující k jeho propuštění neudělal. Milan K. se proto v únoru 2013 rozhodl od kontraktu odstoupit, Chňoupek si však peníze nechal. Později bývalému klientovi napsal, že mu náleží coby záloha za poskytnutý právní servis.
"Částku 800 000 korun si přisvojil a nakládal s ní jako se svou, neboť od doručení odstoupení od smlouvy o advokátní úschově poškozeným tomuto částku nevrátil," popisuje podstatu provinění soudkyně Pavla Hájková, která Chňoupkovi prokázala vinu.
Advokát měl obří dluhy
Soudkyně se pozastavila nad několika body příběhu. Chňoupek přijal odměnu za zastupování v hotovosti, což je proti předpisům České advokátní komory. Zároveň výši odměny označila za nemravnou. Advokát si účtoval přes tři tisíce korun na hodinu, přestože kromě návštěv se Milanu K. nevěnoval.
Už během vyšetřování se ukázalo, proč chtěl Chňoupek peníze na ruku. Při hlavním líčení u soudu se to pak potvrdilo. Advokát měl dluhy ve výši 36 milionů korun. "Motivem ke spáchání činu byla špatná finanční situace obžalovaného, která plyne z listin dokumentujících insolvenční řízení," stojí v rozsudku.
Verdikt je pravomocný, přestože se soud dílčím způsobem případu věnoval ještě minulý měsíc. Chňoupek je uprostřed podmínky. "Rozsudek je v právní moci se zkušební dobou do 29. června 2024," potvrdila místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 pro trestní agendu Eva Švíglerová.
Stanovisko advokáta se redakci sehnat nepodařilo. Nereagoval na SMS, nezvedal telefon. Z rozsudku ale plyne, že na peníze měl podle svých slov nárok, protože ve prospěch Milana K. práci odvedl. Součástí trestu je zákaz výkonu praxe po dobu deseti let. Nicméně Česká advokátní komora už ho předtím ze svých řad vyškrtla.
Firma bez výběrového řízení
Okolnosti prodeje ruského dluhu firmě, v níž se angažoval Chňoupek, zůstávají nevyjasněné dodnes. Rusové dlužili Česku 100 miliard korun, dvě třetiny této částky prodala Zemanova vláda za 20 miliard zmíněné firmě Falkon Capital jako pohledávku. Tehdy neznámou společnost si kabinet zvolil napřímo, bez výběrového řízení. Podle kritiků se navíc většina peněz z dluhu rozdělila jako provize za jeho vymožení.
Dluh vznikl za éry Sovětského svazu, kdy Československo investovalo do plynovodů a rafinérií. Jeho konečné vyrovnání proběhlo před deseti lety za vlády Zemanova přítele Jiřího Rusnoka. "V letošním roce došlo ke splacení zůstatku ruského dluhu, původní dluh byl z velké části umořen již v minulosti," řekl mluvčí ministra financí Ondřej Šrámek v prosinci 2013.
Za Chňoupkova působení ve Falkon Capital koupila společnost od Prahy 6 v roce 2002 architektonicky výrazný Hotel Praha na Hanspaulce. Po dalších dvou prodejích získala hotel skupina PPF byznysmena Petra Kellnera, jež objekt, který v minulosti sloužil pro potřeby KSČ, nechala na jaře 2014 zbourat. Na jeho místě vznikl park.