Adam po operaci mandlí skončil v kómatu. Policie nyní začala stíhat tři lidi

Domácí Domácí
Aktualizováno 5. 9. 2019 11:29
Královéhradečtí policisté zahájili trestní stíhání tří fyzických a jedné právnické osoby v případu Adama Vyčítala, který po operaci mandlí v květnu 2017 silně krvácel a následně upadl do vigilního kómatu, informovala Česká televize. Zda se jedná o lékaře či zdravotní sestry a pardubickou nemocnici, odmítla policie z procesních důvodu komentovat.
Jan Vyčítal se synem Adámkem v roce 2014 a 2018.
Jan Vyčítal se synem Adámkem v roce 2014 a 2018. | Foto: Archiv Jana Vyčítala

Případ policie vyšetřovala pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle České televize jsou obviněné dvě zdravotní sestry a lékařka, která už ale v nemocnici nepracuje.

Rodina se soudní žalobou domáhá 22 milionů korun. Nemocnice nedávno nabídla rodině šest milionů jako zálohu na péči, přičemž celkovou výši odškodnění vyčíslila na 15,5 milionu. Kromě toho by rodina měla neomezené čerpání nákladů na péči.

Kamery odhalily selhání personálu

K osudným událostem došlo 14. května 2017, kdy tehdy osmiletý chlapec po běžné operaci nosních a krčních mandlí v pardubické krajské nemocnici začal silně krvácet. Na nemocničním pokoji měl s sebou maminku, navíc tehdy zdravotní sestru téže nemocnice, která podle slov Adamova tatínka Jana Vyčítala okamžitě zalarmovala personál a žádala zavolat ARO.

Jenže místo odborné pomoci se dočkali jen série zmatků. Silně krvácejícího chlapce podle dokumentu ČT poslali s maminkou na ošetření pěšky, navíc do zavřené ambulance ORL. Doktorka ani sestry si ho nevšímaly, místo toho sháněly klíče. Maminku s hochem nechávaly na chodbě samotné, jedna ze sester místo nemocničního ARO volala záchranku a zoufale dispečerku prosila, aby jim přijeli do krajské nemocnice na pomoc.

Konkrétní sporné situace, patrné ze záznamu průmyslové kamery, nicméně nevysvětluje a ani dříve se k nim nikdo z vedení konkrétněji veřejně nevyjádřil - třeba proč krvácející Adámek čekal na chodbě plně vybavené krajské nemocnice tak dlouho na pomoc (údajně 13 minut) a nikdo ho během těchto chvil neošetřil.

Po odvysílání dokumentu rezignoval náměstek léčebné péče Pardubické nemocnice Roman Michálek, který daný den sloužil jako lékař ORL, jeho postavení mimo službu doporučil nemocnici hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Nemocnice vrátila rodině chlapce, který se co deset minut dusí, jsou to dva roky pekla, líčí režisérka dokumentu Obchod se svědomím Šárka Maixnerová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy