Praha - Volby do krajských zastupitelstev posunuly regiony ještě více doleva než ty minulé v roce 2008. Zatímco před čtyřmi lety se mapa České republiky zbarvila do oranžova, tentokrát vypadá oranžovo-rudě.
Zatím to vypadá, že komunisté budou hned dva historicky první hejtmany - v Karlovarském i Ústeckém kraji. Rovněž se zdá, že jediný potenciálmí modrý hejtman je minulostí, vítěze v Plzeňském kraji Jiřího Pospíšila a jeho ODS zřejmě vyšachuje levice - ČSSD a KSČM.
Na radikální změnu voličské nálady reagují sociální demokraté. Zvažují přehodnocení tzv. Bohumínského usnesení, zakazující ČSSD spolupráci s KSČM na vládní úrovni.
Sledujeme i vývoj po prvním kole senátních voleb. I zde to vypadá na spolupráci ČSSD a KSČM. Například v Praze 8 již sociální demokraté podpořili místopředseda KSČM a poslance Jiřího Dolejše v souboji s kandidátkou vládní ODS Danielou Filipiovou.
Povolební jednání jsme sledovali v online reportáži:
ČSSD by podle sázkových kurzů měla v letošních volbách získat nejméně deset senátorů, ODS alespoň šest. Bookmakeři tří sázkových společností shodně tipovali také zvolení obou lidoveckých uchazečů, tří zástupců neparlamentních stran a obou nezávislých kandidátů. Fortuna a Tipsport dávaly lepší vyhlídky dvěma z 12 komunistických adeptů, Sazka pouze jednomu z nich - senátorovi Václavu Homolkovi na Chomutovsku
Pětice lidoveckých senátorů v čele s místopředsedou horní komory Petrem Pithartem podpořila volbu bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové (za Stranu zelených) senátorkou. Senátor a šéf jihomoravských lidovců Stanislav Juránek se naopak již dříve postavil za soupeřku Wagnerové, odborářku Stanislavu Slavíkovou (ČSSD). Podporu dostala Wagnerová také od obou představitelů senátorského klubu TOP 09/STAN a šéfky senátní ústavní komise Jiřiny Rippelové (dříve ČSSD), která senátorský mandát neúspěšně obhajovala na Domažlicku za zemanovce.
Místopředseda Senátu a jeden z kandidátů na prezidenta Přemysl Sobotka neuvažuje o tom, že by po debaklu v krajských volbách rezignoval na funkci předsedy ODS v Libereckém kraji. ODS v kraji volby prohrála a skončila až pátá s pouhými pěti mandáty v krajském zastupitelstvu. Svůj hlas jí dalo 9,26 procenta voličů, což je druhý nejhorší výsledek. Hůř dopadli občanští demokraté jen v Jihomoravském kraji (9,21 %).
"Já jsem o tom vůbec neuvažoval vzhledem k tomu, že při přípravě voleb převzalo politickou odpovědnost čelo kandidátky. Byl jsem sice ve volebním štábu a svůj díl odpovědnosti vnímám, ale že bych abdikoval, to mě zatím vůbec nenapadlo," řekl v úterý Sobotka ČTK. Smutným výsledkem voleb se podle něj bude v pátek zabývat liberecká regionální rada ODS stejně jako průběhem koaličních jednání.
Na Chrudimsku postoupili do druhého kola senátních voleb nezávislý Jan Veleba a Tomáš Škaryd (ČSSD). Magda Křivanová z ODS chce volit kandidáta z regionu, což nasvědčuje Škarydovi, neboť Veleba bydlí v okrese Žďár nad Sázavou. Otevřenou podporu Škaryd získal od Zdeňka Juračky (TOP 09 a Starostové), jehož družstvo COOP vyvěsilo na prodejnách Škarydovy propagační materiály. Škaryd je blízký také Milanu Plodíkovi z KSČM a chce ho podpořit inzercí v novinách. Naopak Marta Lederová za Suverenitu by spíše volila Velebu, neboť Škaryda osobně nezná.
Neúspěšní pravicoví či středopravicoví kandidáti do Senátu za volební obvod Svitavy mají velký problém s vyjádřením jakékoliv podpory jednomu z postupujících kandidátů. Jsou jimi Radko Martínek (ČSSD) a Zuzka Bebarová Rujbrová (KSČM).
"V žádném případě žádného z nich nepodpořím. Pokud do druhého kola postupuje komunistka a bývalý komunista, nemám co říci," uvedl Harald Čadílek, který na Svitavsku kandidoval za ODS. Dosluhující hejtman Pardubického kraje Radko Martínek byl totiž členem KSČ v letech 1979 až 1990.
Podobně se vyjádřil kandidát Strany soukromníků Stanislav Vodička. "Pro mě je to jeden za 18 a druhý bez dvou za 20. Veřejnou podporu neplánuji, ale kdybych měl volit menší zlo, pak raději zvolím Martínka," řekl ČTK. S levicovostí možných senátorů za Svitavsko se těžko smiřuje i Hana Štěpánová, kandidátka TOP 09 a Starostů. Martínka naopak bude volit Vojtěch Stříteský, který kandidoval za KDU-ČSL s podporou SNK ED a Nestraníků.
Ve Zlínském kraji je podle náměstka hejtmana a lídra ODS v krajských volbách Libora Lukáše stále ve hře možnost vytvořit velkou koalici. Ta ve složení ODS, ČSSD a lidovci fungovala v kraji v končícím i minulém volebním období. Ve volbách nyní vyhráli sociální demokraté, v pětačtyřicetičlenném sboru obsadí 12 křesel, lidovci jako druzí mají deset a třetí komunisté devět křesel. ODS utrpěla porážku, získala jen pět mandátů, stejně jako STAN/TOP 09 a ODS. Čtyři zastupitele mají zemanovci. Spolupráce v minulém období ve velké koalici byla dobrá, bylo by možné v ní pokračovat, řekl dnes ČTK po jednání se zástupci ČSSD Lukáš.
Sociální demokraté, kteří vyhráli krajské volby na jihu Moravy, stále rozhodují o koaličním partnerovi mezi komunisty a lidovci. Podle politologa Stanislava Balíka směřovala předvolební i povolební vyjádření hejtmana Michala Haška (ČSSD) spíše k pokračování nynější koalice s KDU-ČSL. Současné průtahy by mohly být tahem, jak si zajistit podporu části komunistických voličů, řekl v úterý Balík ČTK.
"Dnes připravujeme povolební programová jednání s KDU-ČSL a KSČM, proběhnou v druhé polovině týdne," potvrdil Hašek. Hejtman se těsně po volbách vyjádřil v tom smyslu, že není důvod měnit něco, co funguje. V pondělí ale podotkl, že šance na uzavření koalice s oběma uvedenými stranami jsou rovnocenné. ODS a TOP 09 skončí v opozici.
Ke koalici ČSSD a KDU-ČSL se přiklání i politolog Balík. "Nevylučuju, že to, co se teď děje, je tah zaměřený na komunistické voliče. Příliš rychlým odmítnutím by totiž sociální demokraté mohli přijít o hlasy komunistických voličů ve druhém kole senátních voleb," uvedl Balík. Jihomoravský lídr KSČM Vojtěch Adam už dříve uvedl, že jeho strana ve druhém kole veřejně podpoří kandidátku ČSSD Stanislavu Slavíkovou. Osobní podporu Slavíkové v pondělí vyjádřil i lídr krajských lidovců Stanislav Juránek.
Druhé kolo senátních voleb, které se v pátek a v sobotu uskuteční i ve dvou obvodech Zlínského kraje, slibuje v obvodě 77 na Vsetínsku jednoznačný souboj. Cokoli jiného než drtivé vítězství lidoveckého senátora Jiřího Čunka by bylo velkým překvapením. A to přesto, že jeho protikandidát Jindřich Šnejdrla (ČSSD) se může těšit podpoře hned tří neúspěšných uchazečů z prvního kola, kteří vyzvali své voliče k volbě kandidáta sociální demokracie.
Čunek, který v roce 2006 porazil ve druhém kole s více než 71 procenty občanského demokrata Jiřího Kubešu, netajil po oznámení výsledků prvního kola vysoké sebevědomí. "Druhé kolo je nový začátek, první mohou být posledními. Pevně ale věřím, že mám šance veliké," řekl ČTK. Čunka v prvním kole podpořilo 16.306 voličů, tedy 47,28 procenta.
Ze dvou zvažovaných variant koaliční dohody, o nichž po volbách jednají v Olomouckém kraji politické strany, je podle politologů politicky přijatelnější spolupráce ideologicky blízkých ČSSD a KSČM. Pro druhou možnost, tedy spolupráci ČSSD, ODS a Koalice pro Olomoucký kraj se starosty (KDU-ČSL a SZ), by zase mohly hovořit pragmatické důvody. Obdobné spojení fungovalo i v minulosti. Obě koalice by v pětapadesátičlenném krajském zastupitelstvu měly převahu 35 hlasů.
"Dvoučlenná koalice je podle všech teorií nejpravděpodobnější. Programový kompromis je nejméně bolestivý. ČSSD a KSČM k sobě mají ideologicky blízko, což ale na regionální úrovni nemusí být stěžejní argument," řekl v úterý ČTK politolog z katedry politologie a evropských studií Filosofické fakulty Univerzity Palackého Tomáš Lebeda.
Pro druhou možnost, tedy tříčlennou koalici, mohou podle něj hovořit historické vazby v kraji. "Jsou spolu zvyklí vládnout, v tom pozitivním i negativním smyslu. Za určitých okolností tak může být snazší dohodnout tuto spolupráci, politici toho o sobě dost vědí," soudí Lebeda.
Vedení KSČM vyjádřilo pro 2. kolo senátních voleb podporu kandidátům ČSSD v pražských volebních obvodech č. 17 (Praha 12), 20 (Praha 4) a 26 (Praha 2 a 3).
Komunisté se širším koalicím nebrání ani v Ústeckém kraji. Ačkoliv by jim stačila koalice s ČSSD, uvažují i o přizvání Severočechů.
KSČM trvá na tom, aby se na vedení Jihočeského kraje podílelo všech šest stran, které se do zastupitelstva dostaly. Komunisté to zopakovali na úterním jednání s ČSSD. Pozice v čele by si subjekty měly rozdělit poměrně podle zisku hlasů ve volbách, řekl lídr jihočeské kandidátky KSČM Petr Braný.
Komunisté skončili ve volbách do Jihočeského kraje na druhém místě. Společně se sociálními demokraty mohou získat nadpoloviční většinou v 55 členném zastupitelstvu. "Dnes jsme se na schůzce s ČSSD bavili o programech obou stran a řekl bych, že jsme nenarazili na žádný zásadní problém," uvedl Braný. Přesto je podle něj stále brzy na vznik koalice. Zastupitelé KSČM plánují vnitrostranickou schůzku na čtvrtek a domluví se na dalším postupu při vyjednávání. "Nikoho nikam netlačíme, chceme celou věc v klidu probrat. Myslíme si, že na takové dohody nelze za každou cenu spěchat," řekl Braný.
Poměrné zastoupení všech stran ve vedení kraje, na němž komunisté trvají, má podle Braného logiku. Prý je to vstřícný krok směrem k voličům, kteří stranám vyslovili důvěru. "Sociální demokraté uznali, že je to legitimní požadavek, ale více se k tomu zatím nevyjádřili," uvedl Braný.
Občanští demokraté, kteří v letošních krajských volbách na Vysočině výrazně neuspěli, se hodlají při dalších povolebních jednáních přihlásit ke své opoziční roli a žádat obsazení kontrolního a finančního výboru. Tyto funkce by měla mít skutečná opozice a ne někdo, kdo je v tiché koalici s vládnoucí stranou, řekl v úterý ČTK člen vyjednávacího týmu ODS senátor Miloš Vystrčil v narážce na skutečnost, že oba výbory v minulém období obsadila KSČM jako kompenzaci za tichou podporu ČSSD.
ODS, která letos ztratila šest mandátů, je podle Vystrčila připravena být v souladu s výsledky voleb a s usnesením své regionální rady v příštích čtyřech letech v opozici. "Nevím, co by se muselo stát, aby to bylo jinak," dodal Vystrčil.
Lídr středočeské ČSSD a pravděpodobný budoucí hejtman Josef Řihák neplánuje velké personální změny na krajském úřadě. Neskrývá však, že některé strategické pozice by rád svěřil svým nejbližším spolupracovníkům z Příbrami, kde je starostou
Ačkoliv nevylučuje, že po dvou třech měsících, až se v čele kraje "rozkouká", po dohodě s ředitelem krajského úřadu možná nějaké změny provede. "Ale nemyslím si, že bych začal čistit vedoucí odborů nebo že bych se ptal, koho přivedla Moravčíková, koho Rath, koho ODS. Mně je to opravdu fuk, koho kdo přivedl. Ti lidé musejí být loajální ke každému vedení," míní.
Přestože Moravčíkovou, která nahradila Ratha po jeho zatčení kvůli údajnému přijetí úplatku, v minulosti několikrát kritizoval, její spolupracovníci by se neměli znepokojovat. "Nemám problém s paní Moravčíkovou a jejími lidmi. Když jsem se dostal na příbramskou radnici, tak jsme neudělali téměř žádné personální změny. I když tehdy si všichni mysleli, že to vyčistíme," podotkl Řihák.
Předsednictvo pražské organizace ČSSD se před druhým kolem senátních voleb rozhodlo v Praze 8 veřejně podpořit komunistického kandidáta Jiřího Dolejše. Uvedlo to v úterý ve výzvě voličům. Připomnělo, že volby jsou podle názoru strany "referendem o asociální vládní politice". Vyzvalo také k podpoře pražských sociálnědemokratických kandidátů Evy Sykové, Františka Adámka a Stanislava Křečka.