Online rozhovor - Praha se probouzí do vlahého podzimního dne roku 1601, a jen pár vyvolených tuší, že se schyluje k jedné z největších bitev, která kdy byla v městě na Vltavou bojována. K bitvě s mocí lidského vědění. Kdo stojí za tajemnými vraždami? Kdo krade ze šlechtických sídel staré mapy? A kdo nalil rtuť do poháru císařova oblíbence, slavného astronoma Tychona Brahe...?
Na tyto otázky se v renesanční detektivce Čtvrtá kostka, která se právě objevila na pultech knihkupců, pokouší nalézt odpovědi novinář a spisovatel Jan Rybář.
Předchozí dva roky věnoval procházení historických pramenů, dělal rozhovory s vědci, studoval život dánského bonviána do posledního písmene.
Nemohl chybět ani u toho, když tým dánských vědců v ponděli exhumoval tělo Tychona Brahe. Dánové se novými rozbory pokoušejí zjistit, jak a proč jejich slavný vědec před 409 lety v Praze zemřel.
Byla to ale skutečně vražda? Co tomu nasvědčuje? Co dělal Brahe poslední dny před svou smrtí? A opravdu nemohl zemřít na prasklý močový měchýř, jak se v Česku traduje?
Na to jste se od 14:00 mohli zeptat sami Jana Rybáře, který začal online odpovídat na vaše dotazy. Předkládáme vám jeho 37 odpovědí, které naznačují, proč je dobré dozvědět se pravdu o smrti slavného alchymisty.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:09Autor: Tom Forst
Otázka: Rtuť je velmi toxická, a jako jediný kov je kapalném skupenství, ale má také charakteristický zápach. Je to spíš otázka na chemika než na Vás jako spisovatele, nicméně domníváte se, že by se zápach rtuti byl schopen ´´schovat´´ za typickou vůni vína ? Pokud by byl člověk opilý, asi to těžko pozná.
Jan Rybář: Dobrý den, přiznávám, že si nejsem jist, jak by to fungovalo v reálném životě. Jisté ovšem je, že se dodnes dochoval popis Braheho "lektvaru a všeléku", který sám užíval. A v něm měla rtuť významné zastoupení. Byl tedy zvyklý s ní pracovat.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:10Autor: Čechomil
Otázka: Neobává se česká strana, že si Dánové budou htít svého rodáka odvíst?
Jan Rybář: Ne, to je zcela mimo debatu. Brahe byl pohřben zde, a proto zde i zůstane. O jeho odvozu se nikdy neuvažovalo.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:10Autor: Lenka Halabánková
Otázka: Byl jste se včera na to odkrývání rakve podívat? Jak to celé probíhalo?
Jan Rybář: Ano, byl jsem tam celý den - od chvíle, kdy kameníci začali chystat zvednutí náhrobní desky až po okamžik, kdy po sedmi hodinách byla jeho rakev konečně vytažena. Byla to dokonalá a obdivuhodná souhra mnoho týmů a byl to opravdu neuvěřitelně silný zážitek.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:11Autor: Láďa
Otázka: Jak moc věříte tomu, že český vědec Jan Kepler mohl být vrah? Mně se to vůbec nelíbí.
Jan Rybář: Vražda je pouze jednou z variant, jak mohl Brahe zahynou. A Kepler někdy figuruje na "seznamu podezřelých". Je však jasné, že žádné jasné důkazy neexistují a ani nikdy existovat nebudou, tedy se pohybujeme v oblasti spekulací.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:12Autor: Veverka zvědavá
Otázka: Nezlobte se, ale nemyslíte si, že by vážně bylo lepší nechat mrtvé spát? Dá se podle vás dnes vůbec zjistit, co ho skutečně zabilo? Vždyť žaludek, ledviny a spol.... neexistují.
Jan Rybář: To je samozřejmě legitimní názor, který tak trochu sdílí katolická církev. Nicméně nakonec svolila, aby byly jeho ostatky znovu prozkoumány. A co ho zabilo? Jedním z výsledků nových testů má být, zda ho mohla otrávit rtuť.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:13Autor: Jan Bláha
Otázka: Pane Rybáři, na inernetových stránkách www.ekolist.cz jsem si všiml, že byste se mohl stát členem redakčního týmu, pokud vyhrajete Rok jinak od vodafone. Je to pravda? Co vás na této spolupráci láká?
Jan Rybář: Dobrý den, ano, nyní se účastním konkurzu Nadace Vodafone Rok jinak, nyní právě probíhá na internetu a Facebooku hlasování. Pokud bych uspěl, na rok bych šel pomáhat výbornému a o přežití bojujícímu serveru Ekolist.cz. Na té možnosti mě láká to, že bych své dvacetileté zkušenosti s žurnalistikou mohl využít pro dobrou věc: pro pomoc médiím z neziskového sektoru.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:17Autor: Božan, Veselí nad Lužnicí
Otázka: Pane Rybo, jak vůbec můžou poznat, co se mu stalo, po tolika letech, když je z něj hromádka kostí?
Jan Rybář: Kosti budou podrobeny sérii testů, z nichž je možné vyčíst poměrně mnoho: včetně toho, zda opravdu zemřel na otravu rtutí.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:18Autor: mirek petr
Otázka: Nevíte proč nechtěl dát Tycho de Brahe Keplerovi své tabulky postavení nebeských tělěs? Jak si vlastně před Koperníkem vesmír představoval?
Jan Rybář: Tychonovy záznamy o pozorování vesmíru jsou někdy popisovány jako největší soubor astronomických dat té doby, a proto není, řekl bych, divu, že Tycho je opatroval jako oko v hlavě. I díky nim byl Kepler poté schopen "rozluštit", jak vesmír vypadá, opravit Tychonovy omyly a stát se jedním z otců astronomie.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:18Autor: Ano.
Otázka: Takovéto neaktuální histor. banality.
Proč raději nepíší, či nemluví o roku 1989 ? Tam je jádro i začátek všech problémů.
Jan Rybář: Já osobně o roku 1989 mluvím často, ale zatím jsem o něm nenapsal detektivku. Ale mimochodem mě to nedávno napadlo...
Odpovězeno: 16. 11. | 14:24Autor: Zdeněk Ryšánek
Otázka: Dobrý den, pokud se ukáže, že byl otráven a že vrahem je dánský král, vrhne to na Dánsko dost špatné světlo, ne? Král vrahem?
Jan Rybář: Na Dánsko jako takové po té době asi ne - ale je nesporně pravda, že kdyby se něco takového prokázalo, musely by se přepsat dánské dějiny, v nichž má Kristián roli opravdového velikána. Ale dlužno říci, že současné zkoumání nemůže potvrdil, že byl zavražděn. A nepomůže ani určit, kdo by mohl být vrah.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:25Autor: Karlon IV.
Otázka: Nechápu to skloňování. Jakej Tychon? Můžete mi to vysvětlit?
Jan Rybář: Existují dva způsoby skloňování jeho jména, já používám ten starší. Tady je pro zajímavost názor Ústavu pro jazyk český: ,,U některých jmen způsob skloňování kolísá: Tycho Brahe - 2. p. Tychona (starší, dnes méně užívaný způsob) i Tycha Braha/Braheho. "
Odpovězeno: 16. 11. | 14:25Autor: Prcek
Otázka: Ta rakev mi na fotkách přišla dost malá. Jak ten Tychon vypadal, víte?
Jan Rybář: Už to není rakev v pravém smyslu, nýbrž spíše schránka na ostatky, do níž byly jeho kosti uloženy po první exhumaci v roce 1901. Proto ta velikost.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:26Autor: Rudolf
Otázka: Jak se tenkrát vlastně žilo? A proč je v CÍNOVÉ rakvi?
Jan Rybář: Odpověď, jak se tenkrát žilo, by vyžadovali víc, než pár řádků. Do cínové rakve byl uložen po první exhumaci v roce 1901...
Odpovězeno: 16. 11. | 14:27Autor: Martin
Otázka: Dobrý den, pokud se nepletu, Brahem se již zabýval Dr. Matiegka a následně i Dr. Vlček, není již zbytečné stále zkoumat Braheho, když nová technologie jistě neukáže nic, co by oba zmíněný Dr. nedokázaly popsat? Děkuji.
Jan Rybář: Dánové opakují, že nové modernější metody zkoumání ostatků jim dají nový soubor unikátních informací o tom, jak žil. A snad i o tom, jak a proč zemřel.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:27Autor: Bublina
Otázka: Jak se knížka prodává?
Jan Rybář: Čísla nemám, ale z reakcí a ohlasů soudím, že se lidem líbí.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:28Autor: Lebkounka
Otázka: Přečetla jsem si o vás, že jste válečný zpravodaj. Jak jste se k tomuhle tématu dostal?
Jan Rybář: Dvacet let jsem psal články o světě a různých divokých končinách. Tedy jsem si chtěl zkusit napsat něco "trochu delšího". A také mi případ Tychona Braheho přišel naprosto fascinující, tak jsem se do něj pustil.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:28Autor: Franc
Otázka: Držel jste jeho kost v ruce?
Jan Rybář: Ne ne, jeho rakev byla otevřena až v Národním muzeu a tam jsem nebyl.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:29Autor: ctenar
Otázka: Zdravim vas Jene. Co kdyz se ukaze, ze Tycho zemrel nejak normalne, ze to zkratka nebyla zadna detektivka...?
Jan Rybář: Ono se to asi neukáže, ale pokud se to ukáže, nevadí - detektivka to přežije. Není závislá na tom, co ukáží vědci.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:30Autor: Karel Dopita
Otázka: K jakému táboru patříte? Myslíte spíš "Tychona de Brahe", nebo "Tychona de Braheho", nebo snad "Tycha de Braha"? Co volíte?
Jan Rybář: Jeho jméno zní Tycho Brahe. To "de" se tam dostalo až několik set let po smrti jakousi malichernou chybou, která se ujala. A Tycho se dá skloňovat dvěma způsoby: Tycho bez Tycha, nebo Tycho bez Tychona.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:32Autor: Zdeněk
Otázka: Ahoj, Honzo spisovateli. Dovolím si v otázce Ti tykat, protože v době, kdy jsme spolu byli v redakci velkých papírových novin tomu tak bylo. Otázka: Jak se to člověku stane, že se stane znalcem Tychona de Brahe?
Jan Rybář: Ahoj! Prostě jsem si chtěl zkusit, zda dokáži napsat text zvící 100 000 slov a případ Tycho mi přešel lákavý i tím, že to nebyl žádný Afghánistán, Beslan, Iráka. Ale něco, co nám leží přímo před nosem... Tak jsem se do toho dal...
Odpovězeno: 16. 11. | 14:33Autor: Susan
Otázka: Dobrý den, vážně si myslíte, že je vhodné psát historické detektivky založené na reálném základě? Nemáte pocit, že tím běžnému českému čtenáři ubližujete a vedete ho k myšlence, že se něco takového opravdu stalo?
Jan Rybář: Doufám, že ne. Já jsem se snažil použít co nejvíce fakt a tam, kde jsou bílá místa, jsem dofabuloval příběh. Ale pořád to je detektivka, nikoliv literatura faktu...
Odpovězeno: 16. 11. | 14:34Autor: Lukáš
Otázka: Jaký je váš osobní názor na celé divadlo, které se kolem astronoma odehrává? Byla exhumace vskutku nezbytná?
Jan Rybář: Pokud by neproběhla, neznali bychom nikdy jasnou odpověď na otázku, zda ho zabila rtuť nebo ne. A navždy by se o jeho smrti spekulovalo, protože tu rtuť ukázaly dva výzkumy v 90. letech. Tedy si myslím, že v případě tak slavného muže není špatné vše dořešit jednou a provždy.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:38Autor: Kuba
Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak by se dalo dnes po téměř 410 letech zjistit jestli ho skutečně otrávila rtuť. A pokud ano, co to vlastně řeší?
Jan Rybář: To je tak: v Dánsku a Švédsku provedli vědci analýzy jeho vlasů a vousů, které byly vyzvednuty při jeho první exhumaci v roce 1901. Vyšlo jim, že v nich je vysoká koncentrace rtuti, i když jejich závěry se trochu lišily (především v tom, kdy se rtuť to děla dostala). Vědci, abych citoval jejich šéfa Jense Velleva, ty údaje chtějí ověřit. A doufají, že odpoví na otázku, zda té rtuti bylo dost na to, aby ho opravdu zabila. To se dle nich snad zjistit podaří. Ale různá překvapení nejsou vyloučena...
Odpovězeno: 16. 11. | 14:44Autor: Kos nos
Otázka: Jak to bylo s tím Brahe-nosem? Včera jsem slyšel, že ho neměl. Ale nikdy jsem si na žádném obraze nevšimnul, že by ho neměl.
Jan Rybář: O špičku přišel v mládí při (zřejmě) opileckém souboji. Podle dobových svědectví pak nosil různé kovové protézy. Na obrazech to bývá vidět a dokonce to je patrné i na slavném náhrobním kameni v Týnském chrámu. Nos tedy vážně neměl.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:45Autor: Aragorn
Otázka: Prý jste v kontaktu s dánským týmem, který tu bádá. Jka dlouho se ten projekt chystal, co se dá říct ze zákulisí?
Jan Rybář: Ano, v posledních měsících jsem si psal s lidmi, kteří vše chystali. A před tím třeba i s autorem oné studie, ukazující, že v jeho vlasech je rtuť. Snažil jsem se, aby moje knížka byla co nejblíže reálným faktům. Projekt se chystal tuším zhruba pět let a můj největší zákulisní zážitek bylo asi to, že jsem je - všechny vědce - mohl včera vidět ve chvíli, kdy vytáhli rakev ven. Vypadali naprosto blaženě - bylo to pro ně naplnění snu...
Odpovězeno: 16. 11. | 14:54Autor: Bleskovka
Otázka: Zdravím vás. Nebyla by nějaká pikántérie ze života Tychona Braheho?
Jan Rybář: Pikantérie mě moc nezajímají, ale možná vás bude zajímat, že v jeho životě hrála obrovskou roli jeho žena Kirsten, která byla zřejmě pochována s ním. Všude se o ní píše jako o manželce, ale ve skutečnosti nikdy nebyli oddání. On byl šlechtic a ona prostá žena z lidu, která si ho před tváří církve nemohla vzít. A hodně lidí mu to vyčítalo. Ale jemu to bylo jedno a prožil s ní celý život.
Odpovězeno: 16. 11. | 14:55Autor: Jakub Kovář
Otázka: Zdravím vás, pane Rybář, Vaše snaha pomoct médiím v neziskovém sektoru je mi velmi sympatická. Bohužel ale o této akci slyším poprvé. Mohl byste mi sdělit, jak Vás mohu já a také kdokoliv jiný podpořit? A jak se Vám daří v hlasování? Přeji hodně úspěchů v případném novém angažmá!
Jan Rybář: Děkuji, o projektu se můžete více dozvědět na stránce na www.rokjinak.cz/cs/divoka-karta/karta-5.shtml. Tam je též možné pro tento projekt hlasovat. Druhý hlas můžete dle pravidel udělit také na Facebooku na stránce www.facebook.com/NadaceVodafone. Hlasuje se ještě týden, pokud by Vás projekt zaujal, budu vděčný za Váš hlas!
Odpovězeno: 16. 11. | 15:05Autor: Sláviaruléz
Otázka: Ve zprávách říkali, že se u rakve našli nějací umrlci další. Tušíte, nebo tuší někdo, co za kosti u té rakvi v tom výklenku v zemi bylo?
Jan Rybář: To bylo velmi zajímavé zjištění, detaily by měly být oznámeny na dnešní večerní tiskové konferenci. Možná se ukáže, že navzdory tradičnímu podání s ním jeho manželka není pohřbena. Nalezené kosti podle předběžných závěrů patřily mladé ženě a dítěti.
Odpovězeno: 16. 11. | 15:06Autor: Pavel
Otázka: Precetl jsem si v rozhovoru, ze soutezite o podporu Nadace Vodafonu pro Ekolist. Lze v te soutezi Ekolist.cz nejak podporit?
Jan Rybář: Ano, jak jsem již odpovídal v předchozí otázce, je možné tak učinit na www.rokjinak.cz/cs/divoka-karta/karta-5.shtml. a také na www.facebook.com/NadaceVodafone.
Odpovězeno: 16. 11. | 15:06Autor: Nevěřící Tomáš
Otázka: Ehm, a existuje nějaká jistota, že v té rakvi jsou ostatky TychaB.? Byl jsem tuhle na prohlídce relikviáře sv.Maura. A říkali, že tam, kde měl být úlomek zápěstní kosti (třeba) sv.Kateřiny, byla ve skutečností kůstka z koně, že tam, kde měl být světec, se prokazatelně našla ženská kost a tak.
Jan Rybář: Jisté samozřejmě není nikdy nic, i právě proto chtějí vědci vše prozkoumat znovu. Pravděpodobnost, že to opravdu Tycho je, je nicméně poměrně vysoká.
Odpovězeno: 16. 11. | 15:06Autor: Jiřina
Otázka: Dobrý den. Podle všeho Tycho Brahe zemřel dost mladý. Ví se něco o jeho ženě, dětech (jestli je měl), apod.? Když odkrývali tu hrobku, tak ve zprávách se objevila informace, že ostatky jeho ženy nalezeny nebyly. Měly tam snad být pochovány také?
Děkuji
Jan Rybář: Tycho zemřel v 55 letech, těžko říci, zda to tehdy bylo moc, či málo... O ženě a dětech viz jedna z předchozích otázek.
Odpovězeno: 16. 11. | 15:08Autor: Michal
Otázka: Dobrý den,
můžu se jen zeptat: kdo tohle všechno platí???
Myslíte, že existuje alespoň 1000 lidí, které zajímá, jak zemřel? Pochybuji
Jan Rybář: Platí to převážně dánská strana. A ano, myslím, že jak zemřel, zajímá poměrně hodně lidí. Podle obliby zpráv ze včerejšího dne na velkých globálních zpravodajských serverech, kde zprávy z Týna patřily k nejčtenějším, si o tom pár desítek milionů lidé rádo přečte.
Odpovězeno: 16. 11. | 15:08Autor: Kat Mydlář
Otázka: Jsou z té doby známy ještě nějaké vraždy rtutí?
Jan Rybář: Přiznávám, takto z hlavy nevím.
Odpovězeno: 16. 11. | 15:09Autor: wini
Otázka: jaka je příčina jeho smrti?
Jan Rybář: Na to má právě odpověď nové zkoumání. Opatrná spekulace vědců na základě analýz vlasů a vousů předpokládá, že by to mohla být právě otrava rtutí. Je však také možné, že mu - například - mohly selhal ledviny z nějakého jiného důvodu a on se pouze léčil pomocí "vodiček", v nichž byla rtuť zastoupena.
Odpovězeno: 16. 11. | 15:09Autor: Kuba
Otázka: Takže dnes se již nedá zjistit kdo je skutečným vrahem, pokud se opravdu prokáže, že rtuť se do těla dostala během jídla...
Jan Rybář: Bohužel ne, či téměř jistě ne. Pokud se ukáže, že tam byly opravdu velké kontrace rtuti, budeme možné schopni říci: ano, rtuť ho zabila. Z toho ještě ale nutně nemusí vyplývat, že ho někdo otrávil. A i kdyby ano, vraha po více než 400 letech už asi nevypátráme...
Odpovězeno: 16. 11. | 15:43Autor: wini
Otázka: Jaký je Váš názor na Tycho Brahe a jeho alchymistickou činnost?
Jan Rybář: Je nesporné, že Tycho Brahe byl též velký alchymista, ale ne alchymista ve smyslu "šílenec hledající kámen mudrců". Alchymie byla tehdy de facto chemií, byť její cíle mohly být trochu jiné, než dnes. Stejně tak platí, že byl i velký astrolog, ale astronomie a astrologie se tehdy významnou měrou překrývaly.
Odpovězeno: 16. 11. | 15:44Autor: Síma
Otázka: Ahoj Honzo. Budeš mít v dalších dnech možnost dostat se do laboratoří, kde s ostatky Tychona pracují a podívat se vědcům pod prsty?
Jan Rybář: Moc rád bych se tam vypravil, ale nevím, zda se to podaří. Na průzkum ostatků jsou pouhé tři dny, v pátek musí být jeho rakev uložena zpět do krypty. Vědci tedy pracují dnem i nocí a nechtějí být rušeni, což chápu a respektuji.
Děkuji všem za otázky, mějte se hezky. Zdraví Jan Rybář