Praha - Politické mítinky, ale i představení nového místa odpočinku. Tak slavili politici 1. máj.
Například na pražském Maltézském náměstí v Praze byla slavnostně odhalena lavička, která má sloužit i jako připomínka bývalého prezidenta Václava Havla.
Prvními, kdo do dvou židlí usedli, byla Havlova druhá žena Dagmar a autor podoby lavičky Bořek Šípek. Lavičky stojí už i jinde ve světě, první takové místo vzniklo v USA. V Evropě je v Dublinu a v Barceloně.
Píseň práce tradičně na Výstavišti
Jinak se 1. máj nesl v tradičním duchu. Na pražském Výstavišti se jako obvykle sešli komunisté.
Stovky účastníků setkání, na němž nechyběl ani bývalý generální tajemník ÚV KSČM, jednadevadesátiletý Miloš Jakeš, přivítala nejen Píseň práce, ale i transparenty odpůrců s nápisy "Zámek hrůzy zadarmo = slez bolševiků" nebo "Komunisté zavraždili více lidí než nacisté".
ČSSD si Svátek práce připomněla na Střeleckém ostrově v Praze. "Ještě nikdy nebyly stabilita a mír zajištěny tak, jak jsou zajištěny dnes," připomněl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka desáté výročí vstupu Česka do Evropské unie.
Pravice ve jménu lásky a voleb
Výzvu k účasti ve volbách do Evropského parlamentu přednesl na prvomájovém setkání na náměstí Jiřího z Poděbrad pořádaném hnutím ANO jeho předseda Andrej Babiš.
Uvedl, že i přes nízkou oblibu, jakou v tuzemsku eurovolby mají, je pro stranu účast voličů důležitá. "Zkuste přijít k volbám a zkuste nás podpořit, je to pro nás psychologická záležitost."
Hlavní české pravicové strany se v rámci oslav 1. máje sešly s lidmi na pražském Petříně. Stoupenci TOP 09 vedené Karlem Schwarzenbergem se setkali na horní stanici lanové dráhy, zatímco příznivci ODS si dali sraz na stanici dolní.
TOP 09 slavila máj jako čas lásky, straníci rozdávali srdíčka a uspořádali pokus o překonání rekordu v líbání. ODS zůstala u balonků ve stranických barvách a její kandidáti na europoslance symbolicky hodili do kanálu euro.
V Ústí pochodovali pravicoví radikálové
Svátek práce využili i radikálové. V Ústí nad Labem uspořádala pochod Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), do města tak přijeli protestovat i antifašisté.
Policie řešila několik drobných potyček a tři antifašisty zadržela za napadení policistů z antikonfliktního týmu.
Pochod se ale obešel bez vážnějších problémů, i proto, že jej doprovázeli těžkooděnci a obě skupiny se k sobě nedostaly ani na 200 metrů.
V Praze zase odpoledne prošel průvod asi dvou stovek anarchistů a jejich příznivců s podtitulem "Lepší svět je možný". Zde policie nezaznamenala žádný incident.