Falmouth, Massachusetts - Podle posledních výsledků je ve světové pralesní vegetaci uloženo kolem 228,7 miliardy tun uhlíku. To je zhruba o pětinu více, než se lidé původně domnívali.
V letech 2001 až 2010 se v důsledku odlesňování do atmosféry uvolnila asi jedna miliarda tun uhlíku ročně.
Odlesňování má podle odhadů šesti- až sedmnáctiprocentní podíl na uvolňování jednoho ze skleníkových plynů, oxidu uhličitého. Země, vázané mezinárodními smlouvami a dohodami, tak mají další důvod, proč zachovávat svoje lesy, zejména bojují-li už teď s emisními limity, ke kterým se zavázaly.
I to je jeden z důvodů, proč je důležité přesněji znát množství uhlíku uloženého ve světových lesích.
"Poprvé jsem schopní - díky využití pozorování satelitu LiDar - spolehlivě odvodit přesnější odhady zásob uhlíku na místech, kde se zatím neměřilo. Je to jako mít souvislý, velmi hustý inventář všech světových pralesů," říká hlavní autor studie Alessandro Baccini.
Výsledky práce Bacciniho a jeho kolegů z Woods Hole Research Center (WHRC) a dalších institucí byly publikovány v časopise Nature Climate Change.
Jejich data jsou důležitá pro všechny země, které se snaží splnit požadavky, jež na ně klade Rámcová smlouva o klimatických změnách při OSN.
Česká republika se k této dohodě připojila v roce 1993.