Praha - Projekty za více než 5,5 miliardy korun chce do roku 2012 uskutečnit firma ČEZ Obnovitelné zdroje.
Největší část -čtyři miliardy- dá do rozvoje větrné energetiky. "Máme v plánu postavit větrné parky s celkovým instalovaným výkonem 100 MW," upřesnil Josef Sedlák, generální ředitel společnosti.
"Chceme také dokončit projekt rekonstrukce našich malých vodních elektráren za asi 350 milionů korun. Do vodní energie ale můžeme investovat i výrazně více, pokud najdeme zajímavé možnosti akvizic či nové výstavby," dodal. Kromě toho firma utratí 1,2 miliardy za projekty v oblasti bioplynu a biomasy
Nové větrné elektrárny vyrobí ročně 250 GWh elektřiny. První z nich by mohly být v provozu v roce 2011.
"Když postavíme větrnou elektrárnu, máme na 15 let garantovanou výkupní cenu elektřiny, což zajišťuje návratnost investice," uvedl Ivo Mešťánek, manažer komunikace ČEZ.
"Tato investice je v souladu se strategií ČEZu. Ostatně, žádná energetická společnost v Evropě si dnes nemůže dovolit ignorovat trend," říká Marek Hatlapatka, který sleduje akcie ČEZ v makléřské společnosti Cyrrus. Dopad projektů na hospodaření firmy ale nevidí jako zásadní.
Nijak zásadně se podle něj nemusí zvyšovat ani konkurenceschopnost elektřiny z větru. I pokud budou firmy od roku 2013 muset platit za veškeré emisní povolenky, dopad na ceny elektřiny z klasických zdrojů by neměl být skokový. "Není dogma, že ceny musí pořád růst," dodává Hatlapatka.
ČEZ zdaleka není jedinou firmou, která investuje do obnovitelných zdrojů. Před dvěma týdny zahájily provoz dva větrníky v obci Pchery na Kladensku, které patří skupině J&T.
Skupina buduje i sluneční elektrárny. "Pokud by klesla výkupní cena, výstavba dalších zdrojů by se asi zastavila," řekl partner skupiny Daniel Křetínský v rozhovoru pro HN.
"Na investice do obnovitelných zdrojů se nejde spoléhat v zásadní míře, riziko změn pravidel způsobuje i riziko kolísání zisků," dodává analytik Hatlapatka.
Čtete dále:
Křetínský: chceme desetinu trhu s elekřinou
Czech Top 100: ČEZ sesadil z trůnu Škodu Auto