Za kulisy událostí – Pro policejního prezidenta Martina Červíčka to v zimě před rokem a půl nebyla snadná situace. Klíčový útvar, který pořizuje odposlechy, opustil ředitel Tomáš Almer a na jeho místo tlačili mocní zákulisní hráči prostřednictvím tehdejší premiérovy milenky Jany Nagyové Stanislava Hájka, muže, který se podle svých slov stýkal s lobbistou Ivo Rittigem.
V době, kdy Červíček personální situaci na útvaru řešil, ho na schůzku pozval vrchní olomoucký žalobce Ivo Ištvan.
Přátelská rada
„Na té schůzce zaznělo něco mezi přátelskou radou a důrazným doporučením, že se motá ve věcech, které by mohly být klasifikovány jako trestná činnost,“ popsal Insideru schůzku bývalý vysoký policejní důstojník.
Sám Červíček však odmítl, že by byl upozorněn na možné stíhání. Na schůzce se s Ištvanem prý bavil pouze obecně o vyšetřování kauzy, která o pár měsíců později smetla vládu Petra Nečase.
„Nikomu nepotvrzuji, s kým jsem měl schůzky ani co bylo jejich obsahem,“ sdělil Insideru státní zástupce Ištvan. A o schůzce mlčí i jeho podřízený Pavel Komár. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ dodal náměstek vrchního žalobce.
Běžná činnost
Bývalý policejní prezident Červíček tvrdí, že jeho volbou byl od počátku Vladimír Šibor, tedy současný ředitel útvaru. Zdroj Insideru obeznámený s děním na ÚZČ však tvrdí, že Červíček si nechával otevřenou i možnost jmenovat Hájka.
„Dělal kroky, které by to umožňovaly, ale zda to bylo proto, aby vyhověl nějakým tlakům, které na něj byly, to nevím. Každopádně půl roku tam byla neobsazená funkce náměstka, kterou nikdo z útvaru nenavrhoval a která měla podle původního plánu zaniknout,“ sdělil Insideru bývalý vysoký důstojník ÚZČ. „Prostor pro instalaci Hájka do této funkce byl až do července minulého roku, kdy už byla Nagyová ve vězení,“ dodal.
Nakonec byla pozice náměstka „odposlechového“ týmu obsazena dosavadním vedoucím jednoho z odborů útvaru. Hájek se o tento post oficiálně neucházel. „Jako uchazeč o místo tam jmenovaný nebyl,“ napsal Insideru Robert Šlachta, ředitel protimafiánského útvaru, který byl jedním ze členů výběrové komise.
Nebezpečné známosti
Podle olomouckých žalobců byl policista Hájek s Rittigem v kontaktu minimálně od března 2012.
Ve snaze dosadit Hájka do čela ÚZČ se angažoval i generální ředitel státního energetického molochu ČEZ Daniel Beneš. Ten Nagyové v šifrované esemesce v říjnu 2012 píše, že „Almer končí a na ÚZČ Policie chceme Stanislava Hájka, “ životopis jí dá večer a dodává, že ta pozice je důležitější než někteří ministři.
Beneš měl dobré informace a Almer skutečně útvar 30. listopadu opustil. V úřadu ho však nahradil, jak již bylo řečeno, Vladimír Šibor. Zda se tak stalo díky Ištvanově intervenci, nebo zda se Červíček sám tlaku shora postavil, není známo a aktéři tehdejších událostí zarytě mlčí.
Liberecký důstojník Hájek dnes pracuje jako zástupce ředitele územního odboru policie. Na své schůzky s Rittigem si vzpomíná. „Když jsem pracoval na Útvaru zvláštních činností, byl jsem vedoucí oddělení vnějších vztahů. Měl jsem na starosti komunikaci navenek, takže jsem se skutečně scházel s těmi lidmi, co jsou v těch zveřejněných materiálech uvedení. Ale bylo to v rámci mé běžné pracovní činnosti,“ řekl v rozhovoru pro server iHNed.cz.
Avšak zatímco Hájek kontakty s lobbistou přiznává, Rittig se k němu nehlásí. „Žádného Hájka neznám,“ řekl v rozhovoru pro DVTV.
Karel Hrubeš