Za kulisy událostí – V kauze rozdělování evropských dotací v regionálním programu Severozápad získali vyšetřovatelé svědectví, jež podle nich ilustruje způsoby, jak se rozdělují veřejné peníze.
V žalobě opakovaně popisují pět případů, jak místo skutečné kvality projektů rozhodoval více tlak, který vyvinuli vlivní politici či podnikatelé v regionu.
Státní zástupce Vladimír Jan do žaloby uvedl rozhovor mezi úředníky dotačního úřadu Karlem Markvartem a Irenou Kotlanovou. Schůzka, kterou policie zadokumentovala, se odehrála na jaře roku 2011, kdy se oba setkali v čerstvě dostavěném komplexu v Masarykově ulici v Ústí nad Labem, kde ROP Severozápad v té době sídlil.
Žaloba uvádí, že Markvart přinesl Kotlanové papír, na němž byla označena právě zmíněná pětice projektů, jež měly uspět a na něž mělo dohromady přijít 310 milionů korun.
"O tyto projekty je zájem z pátého patra budovy," řekl Markvart podle žaloby Kotlanové, když jí tento seznam předal.
Jak Insideru potvrdili Markvart i další bývalý úředník dotačního úřadu, v posledním – tedy v pátém – patře má kancelář majitel celého komplexu, severočeský podnikatel Patrik Oulický, kdysi jeden z vlivných straníků ODS.
Zda to však znamená, že právě tento muž, který nedávno z ODS vystoupil, měl na prosazení projektů skutečně zájem, nelze ověřit.
Karel Markvart se několik měsíců po této schůzce stal ředitelem úřadu a vedl jej devět měsíců roku 2012, než byl zatčen. Insideru řekl, že se s Oulickým scházel, ale šlo o věci související s chodem úřadu jako výše nájmu za parkování a podobně, projekty s ním prý nikdy neřešil. "Já s ním nikdy o žádných projektech nemluvil," řekl doslova.
Druhá účastnice schůzky, Irena Kotlanová – klíčová svědkyně, která pomohla policii manipulaci s projekty rozkrýt, získala status spolupracující obviněné a tím i pravděpodobněji menší trest –, se až do začátku soudu nechce k případu vyjadřovat.
S Patrikem Oulickým pak hovořit nelze, protože je dlouhodobě v zahraničí. V kauze není mezi obviněnými a ze žaloby není ani zřejmé, zda by v této věci vypovídal na policii.
Do jaké míry se policie v podobných případech, jako je rozhovor Markvart-Kotlanová, opírá o svědecké výpovědi nebo o odposlechy, není ze žaloby jasné. Dozorující žalobce Vladimír Jan nechce na takové otázky odpovídat. Insideru pouze řekl, že policie začala stíhat jen ty osoby, u nichž k tomu měla dostatek důkazů.
Mezi pěti projekty, které na seznamu při zadokumentované schůzce přinesl Markvart Kotlanové, byla podle obžaloby stavba Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani, dvě etapy modernizace skiareálu Klínovec, výstavba rekreační zóny ve Vejprtech a vybudování wellness centra, které mělo být přímo v domě, v němž dotační úřad sídlil a který dnes kromě Oulického patří i dalším dvěma podnikatelům Alexandru Novákovi a Danielu Ježkovi.
Evropské peníze však nakonec odtekly jen na nové nábřeží a lyžařský areál v Krušných horách. Vejprty neuspěly a plán na vybudování lázní za 17 milionů korun nakonec zabrzdil dotační úřad, který loni na jaře zjistil, že v žádosti o dotace byly nepravdivé údaje. Smlouvu s firmou, která o unijní peníze žádala, následně úředníci rozvázali.
Zmíněný komplex, který je v samém centru Ústí nad Labem naproti místnímu magistrátu, před několika měsíci ROP Severozápad opustil.
RADEK NOHL