Portrét - V sedmnácti se stal milionářem bez toho, že by po někom dědil nebo byl synem milionářů. Zvou ho na rozhovory do televizí jako BBC, CNN, CBS. Je obdivován jeho talent a pracovitost, prorokují mu velkou budoucnost.
Není to zpěvák Justin Bieber nebo nějaká vycházející juniorská hvězda tenisu či basketbalu, ale vývojář Nick D'Aloisio. Nenápadný student z jiholondýnské čtvrti Wimbledon, autor mobilní aplikace Summly.
Svoje dílo nyní prodal gigantovi Yahoo! Cena nebyla ani jednou stranou zveřejněna, ale podle obvykle dobře informovaného serveru AllThingsD inkasoval londýnský student kolem třiceti milionů eur. Na sedmnáctiletého mladíka bezesporu hezký úspěch.
D'Aloisio vymyslel aplikaci, která usnadní lidem četbu textů, zejména zpravodajských, v mobilních zařízeních. Summly dokáže dlouhý text vtěsnat do kratší podoby tak, aby bylo jasné, o čem se v něm píše a co je tam důležité. Může zestručnit a zpřehlednit obsah podle potřeby do tisíce, pěti set nebo i méně slov.
Uživatel tak získá o zprávách rychlý přehled a může jít od dotyčného textu buď pryč, nebo si ho pak vyhledat v původním rozsahu, pokud ho to zajímá. Jinými slovy je to určeno těm, kteří chtějí rychle zjistit, co se děje a o co jde, ale nemají chuť číst dlouhé texty. Potřebují rychlou konzumaci základních informací.
Novináři a autoři, kteří texty vytvářejí, z toho asi radost mít nebudou. Už dnes si stěžují, že někteří lidé čtou jen titulky, případně několik úvodních vět.
Šéfka Yahoo! Marissa Mayerová to samozřejmě vidí jinak. Po svém příchodu loni v létě založila strategii společnosti na úspěšném přechodu do mobilních zařízení, a rozhodla se proto do Summly investovat.
Londýňan Nick tak může slavit první velký obchod. V rozhovorech s novináři tvrdí, že zůstává na zemi. S nakládáním s penězi mu prý pomohou rodiče. Jeho matka je právnička, otec pracuje v bance Morgan Stanley.
Mladý vývojář paradoxně ještě ani nebyl na světě, když Yahoo! v roce 1994 vzniklo. Část dětství strávil v Austrálii, kde rodiče dostali pracovní příležitosti. Ani otec, ani matka prý žádný technický talent nemají, ale u syna ho rozpoznali brzy.
První laptop dostal v devíti letech. Ve dvanácti začal vytvářet programy. Základ aplikace Summly vytvořil v patnácti doma ve svém pokoji pod názvem Trimit. Zvěsti o jeho práci a nadání se objevily na internetu, kde potkalo D´Aloisia velké štěstí. Všiml si jej totiž člověk, který s ním zdánlivě má málo společného.
Čtyřiaosmdesátiletý hongkongský miliardář, magnát a obchodník Li Ka-šing. Nejbohatší Asiat a s majetkem přes 30 miliard dolarů osmý nejbohatší člověk planety. Nechal si najít mladíkův e-mail, napsal mu a prostřednictvím své firmy Horizons Ventures mu poskytl kapitál několika milionů liber.
Díky tomu představil vývojář loni v listopadu aplikaci Summly, která si okamžitě získala věhlas. A pak přišla nabídka od Yahoo!
D'Aloisio už v několika rozhovorech dal najevo, že nemá rád otázky týkající se jeho věku. „Samozřejmě že při některých jednáních a v médiích je to určitá výhoda, ale myslím, že šlo hlavně o myšlenku, kterou jsem představil,“ uvedl.
Říká o sobě, že je velký fanda kriketu a na střední škole ho baví filozofie. Do Silicon Valley, kde Yahoo! sídlí, se zatím nechystá. Nejdřív chce dostudovat. Na výplatní pásce Yahoo! bude, ale jeho hlavním pracovištěm bude londýnská pobočka společnosti.
Deník Evening Standard ho zařadil do žebříčku tisícovky nejdůležitějších obyvatel Londýna, Forbes zase do třicítky nejvlivnějších osob světa, kterým ještě nebylo třicet.
„Nick je typickým představitelem nové generace vývojářů. Generace, která už přemýšlí jenom v kategorii mobilních zařízení, která už uvažuje jinak,“ charakterizuje londýnského vývojáře viceprezident Yahoo! Adam Cahan.
Martin Novák
Úvodní snímek pochází z propagačního videa aplikace, pustit si jej můžete na adrese http://many.at/nickdaloisio/. Nick D'Aloisio sedí pochopitelně v levém křesílku.