Za kulisy špionážní aféry: Běžný provoz, Rusko se agenty jen hemží

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 5. 2013 13:40
V roce 2012 bylo na ruském území zabráněno práci 34 kádrovým pracovníkům a 181 agentům zahraničních tajných služeb. Dvanáct z nich bylo zadrženo na místě činu... Z Moskvy píše Jiří Just.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Špionážní sága pokračuje. Před třemi lety byla ve Spojených státech zatčena skupina ruských rozvědčíků v čele s přitažlivou Annou Čapmanovou. Teď ruská kontrarozvědka pro změnu spektakulárně dopadla agenta CIA Ryana Fogla, který pracoval pod krytím třetího tajemníka amerického velvyslanectví v Moskvě. Připomínáme, že se Fogle měl pokusit naverbovat příslušníka tajné služby FSB, který se zabýval protiteroristickým bojem na Severním Kavkazu.

Skandál? Podle Grigorije Trofimčuka, prvního viceprezidenta Centra modelování strategického rozvoje, šlo o naprosto obyčejnou operaci ruských bezpečnostních orgánů, kterých se v průběhu roku provádí spousta.

Navíc - ani letos nejde o první zadržení amerického agenta. Jak uvedl ruský kanál Rossija 1 s odkazem na FSB, už v lednu Rusové chytili muže, který rovněž působil na americkém velvyslanectví coby třetí tajemník.

Kompas, mapa a paruka podruhé

„Lednový“ americký rozvědčík měl mít taktéž u sebe kompas, mapu Moskvy a paruky. Podle tvrzení ruské televize mají agenti CIA zakázáno při plnění úkolů používat elektronická zařízení.

„Byla to obyčejná a rutinní práce Federální bezpečnostní služby. Nyní je však celý incident dáván do spojitosti s rozpory mezi Washingtonem a Moskvou okolo Sýrie,“ řekl Insideru Trofimčuk.

Podle něj je přitom jen málo pravděpodobné, že by špionský skandál měl nějakou souvislost s občanskou válkou na Blízkém východě.

„Kdyby se problémy spojené s válkou v Sýrii daly vyřešit tak jednoduchou cestou, tak by se takhle jednoduše řešily všechny konflikty na světě,“ upozornil expert.

Ruští špioni mohou být v klidu

Mnohem vážnější následky může mít polapení agenta CIA pro amerického velvyslance v Rusku Michaela McFaula, potažmo pro protivládní opozici, která je poslední dobou pod silným tlakem ruských bezpečnostních orgánů.

„Zadržení amerického diplomata se mnohem víc podepíše na image a kariéře velvyslance McFaula. Po tomto skandálu se už nebude tak aktivně setkávat s ruskou opozicí,“ myslí si ruský politolog.

Není přitom pravděpodobné, že by na zadržení a vyhoštění amerického rozvědčíka s diplomatickým krytím odpověděl Washington stejným způsobem. Spojené státy by tím prý přiznaly svou vinu.

„Přestože je situace mezi Ruskem a USA znepokojující a znovu se začínají objevovat příznaky nové studené války, takový krok by byl pošetilý. Vyhoštění ruského diplomata, který by mohl mít něco společného s výzvědnou činností, by za současné situace nevypadalo hodnověrně,“ uvedl expert.

Rusové slaví

Jak sdělil Insideru zdroj, který má blízko k ruským bezpečnostním orgánům, FSB velmi potěšilo, že se podařilo zadržet příslušníka konkurenční zpravodajské služby se zcela jasnými důkazy.

Na druhou stranu to vrhá stín na spolupráci mezi oběma státy, která se začala rozvíjet.

„Je to bezesporu úspěch FSB. Jen je přinejmenším zvláštní, že agent CIA chtěl naverbovat příslušníka ruské tajné služby v době, kdy ruské a americké bezpečnostní orgány začaly spolupracovat v boji proti islámskému extremismu. Místo upevnění spolupráce se americký diplomat dopustil zjevného zločinu proti Rusku,“ uvedl zdroj.

Špioni pod každým kamenem

V Rusku se to zahraničními agenty jen hemží. Jak v polovině letošního února oznámil Vladimir Putin na zasedání kolegia Federální bezpečnostní služby (FSB), v roce 2012 bylo na ruském území zabráněno práci 34 kádrovým pracovníkům a 181 agentům zahraničních tajných služeb. Dvanáct z nich bylo zadrženo na místě činu.

Špioni se podle slov ruského prezidenta nejvíce zajímali o ruské technologie, ozbrojené síly a o informace z oblasti politiky a ekonomiky.

„Potřebujeme nejmodernější přístupy k organizaci kontrarozvědné činnosti, včetně ochrany tajných informací,“ prohlásil tehdy Putin.

Jiří Just, Moskva

Pozn. red.: V Insideru 14/5 jsme přinesli překlad instrukcí, jak se stát – s pomocí Gmailu – americkým špionem. Návod měl u sebe mít diplomat Ryan Fogle. (http://bit.ly/100j4vY)

 

Právě se děje

Další zprávy