Van Gaalova rákoska už práská v United

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 8. 2014 14:42
Van Gaal dovedl Bayern k titulu i do finále Ligy mistrů, ale přesto byli nakonec všichni rádi, že je pryč.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport – Načmárá poslední poznámku do hustě popsaného notesu a vztekle ho zaklapne. Na jeho soutěžní premiéru na lavičce Manchesteru United byla extrémně zvědavá celá Anglie, vlastně celý fotbalový vesmír.

A Louis van Gaal v ní na startu Premier League právě prohrál. Se Swansea, jedna dva. „Tohle byl jen jeden zápas z mnoha. Šampiona budou korunovat až v květnu,“ odsekne trenér dotěrným novinářům. Ti rychle vyšťárají z archivů, že na vlastním stadionu prohráli United při vstupu do ligové sezony naposled před 42 lety.

„V každém klubu, kde jsem byl, jsme se první tři měsíce trápili. Je potřeba, aby mě hráči jako trenéra plně pochopili,“ varoval Van Gaal ještě před zápasem.

„Potřebujeme posily,“ dodal po něm. „Ale to jsem věděl už na přípravném turné v Americe, tenhle zápas na tom nic neměnil. I tak jsme ho měli vyhrát.“

Nová sezona, nový trenér, návrat vítězství a trofejí, tak si to rýsovali fanoušci, kteří cestou na Old Trafford nemohli minout obrovský poutač s nápisem Welcome to Vanchester, s portrétem Van Gaala, vysněného manchesterského spasitele.

Ukázalo se ale, že ani on neskrývá v náprsní kapse kouzelný proutek, kterým by spícího obra probudil na počkání.  On totiž místo kouzelnické hůlky používá obyčejnou rákosku. Ale ať už s ní práskal o stůl v Ajaxu, Barceloně, Alkmaaru nebo v Bayernu Mnichov, všude se dřív nebo později začalo na policích v síních slávy objevovat stříbrné nádobí.  Zní to skoro neuvěřitelně, ale ve všech klubech, v nichž pracoval, získal mistrovský titul. A posbíral i spoustu dalších trofejí. Ligu mistrů vyhrál s týmem Ajaxu, jehož věkový průměr tehdy nepřevyšoval 23 let. Opravdu nečaruje?

Ne. Na vizitky by si tenhle Nizozemec mohl nechat vytisknout: „Tajemství úspěchu? Dokonalá strategie a absolutní discipína.“

Jeden by řekl, že žádný národ nedbá na disciplinu tak jako Němci. Přesto byl i Bayern v šoku, když tam svoji představu o pořádku realizoval Van Gaal. Do smrti na něj nezapomene zejména Luca Toni, který jednou usnul u trenérova taktického výkladu. A to neměl dělat, Nizozemec už si ho pamatoval.

Čas oběda, hráčská jídelna v tréninkovém centru Bayernu. Od příchodu Van Gaala musí hráči obědvat výhradně společně, vždy musí sedět na stejném místě – a navíc vzpřímeně. „Narovnejte se, pane Toni,“ nařizuje Van Gaal útočníkovi, jehož posez se mu jeví jako příliš shrbený. Ital nereaguje. V tu ránu má běsného Holanďana za zády. Van Gaal ho drsně chytí za límec a prudce s ním smýkne do polohy, která odpovídá předpisu.

Po brzkém odchodu z Bayernu dal pak Toni k lepšímu ještě lepší historku: „Jednou na nás v kabině řval, že on může vystřídat hráče, ať je to kdokoli, protože on je trenér, co má koule. A aby nám to dokázal, stáhnul si přitom kalhoty.“

Van Gaal dovedl Bayern k titulu i do finále Ligy mistrů, ale přesto byli nakonec všichni rádi, že je pryč. Včetně šéfa klubu Uliho Hoenesse, který na jeho adresu poznamenal: „Louis si o sobě nemyslí, že je Bůh, ale že je jeho otec. Takže ještě než byl stvořen svět, už tady byl Louis van Gaal.“

Míč se podruhé třepetá v síti za zády brankáře De Gey a 75 339 hlav v bzučícím hledišti stadionu Old Trafford, přezdívaného Divadlo snů, zpracovává v mozku důležitou zprávu: Manchester United se ze svého zlého snu zatím stále neprobral.

Zosobněním té noční můry se stal v uplynulé sezoně David Moyes. Ocitl se v roli, již vskutku neradno závidět. Měl nahradit chlapíka, který továrně na vítězství jménem Manchester United šéfoval 27 let. I jemu to, pravda, zkraje trochu drhlo, nicméně pak se stal Sir Alex Ferguson doslova zárukou úspěchu.

Po třináctém titulu nicméně pravil: „Končím. Jdu do penze.“ A ukázal prstem na svého následníka: Davida Moyese, manažera Evertonu.

Následovala až sedmá příčka v tabulce Premier League a sezona, která byla tak mizerná, že se v ní United po 25 letech vůbec nekvalifikovali do evropských pohárů.

Ještě hůř dopadli v ročníku 1989/90, to byli třináctí, rok nato šestí. Ale od té doby se Fergusonovi nikdy nestalo, že by s týmem v Premier League obsadil horší než bronzovou pozici v konečné tabulce. Z úspěchu se na Old Trafford stala samozřejmost. A ta se vytratila, sotva za sebou Ferguson zavřel dveře.

Sportovní neúspěch se samozřejmě promítá i do ekonomiky klubu. Časopis Forbes ocenil hodnotu současného Manchesteru United na 2,8 miliardy dolarů. Oproti roku předchozímu to znamenalo pokles o 11 procent. Nad takovou ztrátou už nemůžete jen tak mávnout rukou. Po Moyesově rezignaci proto šéfové United začali hledat nového Fergusona.

Jürgen Klopp? Diego Simeone? Laurent Blanc? Ne. „Louis van Gaal během své kariéry ukázal, že ví, jak se vyhrávají tituly po celé Evropě. Proto je pro nás ideálním kandidátem,“ vysvětlil konečnou volbu Ed Woodward, zástupce výkonného ředitele Manchesteru United.

V srpnu bude Nizozemci 63 let. Také už chtěl jít do penze. „Zviklat by mě mohla snad jedině nabídka z anglické ligy,“ podotknul Louis van Gaal před pár měsíci. A na jeho jasný vzkaz zareagoval promptně Tottenham Hotspur. Jenže vyšší bere.

„U jiných klubů jsem váhal mnohem déle. Ale nabídku Manchesteru United jsem vzal v podstatě hned,“ připustil Van Gaal. Houpací křeslo, bačkory penzisty a manželka Truus si na něj v portugalském Algarve budou muset ještě chvíli počkat.

Vybrali jsme dobře, hladili si šéfové United břicha, když v létě sledovali světový šampionát v Brazílii.

Louis Van Gaal tam prováděl opravdu velké věci. Hned na úvod například rozsekal Španělsko 5:1... V průběhu turnaje pak roztáčel nevídané taktické manévry. Brilantně měnil rozestavení svého týmu. Univerzálem Kuijtem posouval jak figurkou po šachovnici. Před penaltovým rozstřelem střídal brankáře! Jako první trenér v dějinách MS využil na trávníku všech 23 hráčů, co měl k dispozici. A přivezl bronz.

A právě tenhle muž teď změnil jednu obrovskou tradici. Kronika Manchesteru United se totiž rozepsala už před 136 lety. A poprvé za tu dobu se na jejích stránkách objeví jméno manažera, který se nenarodil na britských ostrovech.

Tradice padají, novinky přicházejí. Kolem tréninkového hřiště nechal Nizozemec rozmístit velké množství kamer, stejně jako před lety v Bayernu. Důvod? Všichni hráči jsou teď při tréninkové jednotce pod absolutní kontrolou, jejich práci v přípravě si nyní trenér a jeho tým asistentů mohou vyhodnocovat i zpětně.

Nový herní systém 5-3-2 by United jistě zvládli rychleji a lépe, kdyby se naplnily spekulace britských médií, že manchesterskou soupisku začnou doplňovat Van Gaalovi svěřenci z MS. Jenže Blind, Vlaar, natož Robben nedorazili. „Jen“ levonohý mladík Luke Shaw ze Southamptonu a zarputilý Bask Ander Herrera z Bilbaa, v součtu za 73 milionů eur. Přitom na nákupy by United měli mít údajně připraveno až 200 milionů eur. Ale přestupní období končí až 1. září.

Fergusonovou nejsilnější zbraní byla vždy autorita. Kdo ji přestal ctít, šel. Ať už se jmenoval David Beckham nebo Roy Keane. I Louis van Gaal si autoritu umí vynutit. A nikdo to neví líp než jeho dcery Brenda a Renate. Svému přísnému tatínkovi totiž musí celý život vykat.

Luděk Mádl

 

Právě se děje

Další zprávy