Zahraničí - Vězněná Julija Tymošenková bude propuštěna do zahraničí na léčení, ale téměř jistě odjede do Berlína, nikoliv do Prahy, která se nabízela jako jedna z alternativ vzhledem k tomu, že v České republice dostal azyl její manžel Oleksandr Tymošenko.
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč podle zdrojů deníku Ukrajinskaja Pravda z prezidentského paláce souhlasí s tím, že jeho konkurentka bude přepravena na berlínskou kliniku Charité, ale otázkou je kdy.
Podle jedné z verzí tak učiní až krátce před říjnovými parlamentními volbami, aby se nemohla Tymošenková zapojit do kampaně ani kandidovat. Druhým scénářem je její propuštění v květnu nebo červnu před začátkem fotbalového mistrovství Evropy, které se koná v Polsku a na Ukrajině. Pokračující věznění opoziční vůdkyně by mohlo Ukrajině tuto sledovanou událost v Evropě kazit.
Německo se stalo v Evropské unii hlavním odpůrcem Janukovyče. Když měla být na začátku roku ratifikována asociační dohoda EU-Ukrajina, která je pro bývalou sovětskou republiku z ekonomického hlediska velmi výhodná, sešlo z podpisu právě kvůli procesu s Tymošenkovou a dalšími členy opozice. Nejvíc naléhal Berlín, dokonce byl připraven podpis sám zablokovat.
Evropská unie se podle ne až tak tajných diplomatických zpráv dělí na dva bloky. Nekompromisní, který reprezentuje hlavně Německo, a umírněnější, který nabádá k podpisu dohody. Jeho reprezentanti se obávají, že Unie může Ukrajinu definitivně ztratit. Tedy že Janukovyč otočí kormidlo a povede Ukrajinu zpět do těsného svazku s Ruskem. Třeba přistoupením k Euroasijskému svazu, který tvoří Rusko, Bělorusko a Kazachstán.
Různé opoziční strany deklarují, že se proti Janukovyčovi a jeho aroganci sjednocují, ale praxe tomu ne zcela odpovídá. Jeden ze členů politicky aktivní ukrajinské komunity v České republice sdělil deníku Insider, že nad přítomností Oleksandra Tymošenka v Praze nepanuje mezi místními Ukrajinci velké nadšení a není považován za představitele opozice. Bývalý ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který rovněž dostal v Česku azyl a na Ukrajině mu hrozí vězení, se odmítá s Tymošenkem fotografovat nebo filmovat televizní kamerou, přestože sdílejí své kanceláře v jednom pražském domě.
Viktor Janukovyč zjevně propadl touze politicky vyhladit všechny, které viní ze své porážky během Oranžové revoluce v roce 2004 a kteří by mu mohli v příštích prezidentských volbách za dva roky zabránit ve znovuzvolení. Chystají se další žaloby na bývalé ministry, vydány jsou zatykače na bývalé lokální představitele několika ukrajinských regionů.
Tymošenková je nově viněna z toho, že si objednala vraždu poslance parlamentu a podnikatele Jevgenije Ščerbaně v roce 1996. Opozice tvrdí, že naopak všechny indicie ukazují na to, že vraždu si přála Janukovyčova Strana regionů, protože podnikatel na některé její vysoce postavené členy příliš věděl. Ščerbaně zavraždili v Doněcku, který je rodištěm a hlavní voličskou baštou Janukovyče.
Podpora Janukovyče přitom klesá. Zadlužení roste a jeho vláda stále nevyjednala nové podmínky nákupu ropy a plynu s Ruskem, jak slibovala. Podle nového průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu důvěřuje prezidentovi jen 22 procent lidí, naopak nedůvěřuje 66 procent. Bude-li chtít ukrajinský prezident setrvat u moci za každou cenu a likvidovat opozici pomocí justice nebo i jiných metod, čekají Ukrajinu nelehké roky.