Inside Sport - To jméno mnohé překvapilo. Alexander Károlyi ve fotbale léta rozděloval disciplinární tresty za červené a žluté karty – a najednou se ocitl v Legislativní radě vlády České republiky.
Je to chlapík, jehož jméno mají mnozí propojené s kapříkovou aférou, v níž z pozice předsedy disciplinární komise fotbalového svazu potrestal Ivana Horníka a na dvě desítky dalších korupčníků a korumpovaných z řad fotbalových funkcionářů, rozhodčích či delegátů. To vše na základě policejních odposlechů.
Jenže s pádem košťálovského vedení a nástupem Ivana Haška se pak Károlyi z fotbalu, kde si pozici budoval přes dvacet let, vytratil. Muž, jehož příjmení bylo předtím mnohokrát skloňováno i v souvislosti s aspirací na pozici šéfa českého fotbalu, opouštěl ČMFS potichu a spíše zadními dveřmi. I proto, že se v košťálovské éře nechal zatáhnout do válek uvnitř svazu, v nichž jeho do té doby vážené jméno utrpělo šrám. Nebo nad ním přinejmenším vykreslilo pár otazníků.
Tak si je připomeňme.
Příběh první
Poprvé se v médiích začalo o Károlyiho krocích vzrušeněji diskutovat v průběhu vyšetřování korupční aféry. A to zejména v souvislosti s tím, jak z ní vytěsnil pražskou Spartu. Zatímco v případě jiných ligových klubů vedl vlastní disciplinární vyšetřování, paralelní s policejním, v kauze Sparty se velmi ochotně spokojil s rozhodnutím Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 7, že v souvislosti s letenským klubem není koho vinit. Tak se zařídil stejně.
„Celý jaro cinklý, vole,“ byla věta tehdejšího ředitele Sparty Miroslava Pelty, kterou se orgány činné v trestním řízení rozhodly nerozvíjet. Že však ani Károlyimu nepřišla natolik zajímavá, aby si Peltu přinejmenším předvolal k vysvětlení, to mnohé zarazilo.
Příběh druhý
Podruhé se pak Károlyi pustil na tenký led, když se nechal zatáhnout do otevřené války, v níž proti sobě stáli šéfové svazu Pavel Mokrý s Vlastimilem Košťálem na straně jedné a odbojný moravský místopředseda Jiří Kubíček na straně druhé.
Aby se Kubíčka zbavili, podali na něj jeho sokové disciplinární podnět - a měli vystaráno. Károlyiho komise potrestala Kubíčka dvouletým zákazem výkonu funkcí, a to pro poškození jména fotbalu. Jako záminka posloužily Kubíčkovy výroky na uzavřeném zasedání zástupců moravských regionálních sdružení, kde varoval před tím, že Košťál a spol. chtějí prodat svazový majetek: dům na Kozím náměstí v Praze. Což byla mimochodem, jak se později ukázalo, pravda...¨
Příběh třetí
V praxi každopádně Košťál a spol. dosáhli skrze Károlyiho toho, že se Kubíček nesměl dva roky zúčastňovat zasedání výkonného výboru fotbalového svazu. A znepříjemňovat tam svým sokům život.
Tak ho znepříjemnil alespoň Károlyimu. Poukázal totiž na to, že jeho léta budovaná image muže, co desítky a stovky hodin v potu tváře pracuje pro fotbal, a to bez nejmenšího nároku na jakoukoli odměnu, ne zcela odpovídá realitě.
Kubíček zveřejnil, že Károlyi od vedení svazu inkasoval v roce 2005 odměnu 715 000 korun a o rok později pak rovný milion. Poté, co věc vyšla najevo, Károlyi vrátil 175 000 korun – a posléze z fotbalu odešel.
Když v roce 2009 stanul v čele českého fotbalu Ivan Hašek, sestavil zcela nové komise – a v té disciplinární se po více než dvaceti letech jméno Alexandra Károlyiho prostě neobjevilo.
Zato Károlyimu běžel i nadále „fotbalový“ mandát člena Českého olympijského výboru. Když letos vypršel, přesunul se Károlyi do nově vytvořené role ombudsmana ČOV.
Károlyi je odborníkem na sportovní legislativu. Rodilý Slovák vystudoval práva na Univerzitě Karlově a léta pracoval v zahraničním obchodu, mj. jako náměstek generálního ředitele Motokovu. Ještě předtím zastával i roli ředitele sekce na federálním ministerstvu zahraničního obchodu.
Obecně je Károlyi považován za muže s velmi zajímavými kontakty ve sféře policie, soudů či státních zastupitelství. O svém působení ve fotbale sepsal několik knih, kmotrem té zatím poslední, která nese název Život se slepou bohyní, byl Jan Sváček, předseda Městského soudu v Praze. Právě Sváčka se před časem prezidentu Klausovi nepodařilo protlačit na pozici ústavního soudce.
Alexander Károlyi úřaduje poblíž Václavského náměstí, kde provozuje poradenskou firmu Pragocon. Až ho navštívíte, možná vám jeho sekretářka přijde povědomá: je to Andrea Čunderliková, bývalá populární herečka, která například ztvárnila roli Iny v seriálu Nemocnice na kraji města.
Károlyiho do legislativní rady navrhl Český olympijský výbor. Jeho propojení se světem politiky je zjevně pevnější od momentu, co se jeho místopředsedou stal známý český lobbista Miroslav Jansta.
Luděk Mádl
Foto: Eduard Erben