Byznys - Zákony upravující herní byznys v Česku ohrožují naše investice, tvrdí zástupci skupiny Synot. S věcí se již obrátili na evropské soudní instituce. Jedné z největších firem na loterijním trhu v zemi vadí především snaha státu omezit provozování videoloterijních terminálů. Pak také to, že na Kypru sídlící Synot a další zahraniční společnosti nemůžou podnikat na tuzemském trhu některých typů on-line sázení.
"Ve zbylých zemích, kde podnikáme, je přístup státu naprosto odlišný. Nutí nás to zvažovat postupy dle příslušných mezinárodních dohod na ochranu investic,“ říká v rozhovoru pro partnerský deník Hospodářské noviny Neofytos Neofytou, ředitel kyperské společnosti Synot International Limited, která se stará o rozvoj aktivit všech firem holdingu Synot. Prostřednictvím profesního sdružení SPELOS podal již Synot stížnost k Evropské komisi v Bruselu.
"Podáváme také návrhy na položení předběžné otázky k evropskému soudnímu dvoru v Lucemburku. Krajní možností je investorská arbitráž,“ dodává Neofytou (předběžná otázka se týká sladění norem členských států a evropského práva).
Náměstek ministra financí pro dohled nad loteriemi Ondřej Závodský tvrdí, že je v loteriích třeba udělat pořádek. „Souhlasím, že některé věci stávající legislativy nejsou správné, k nynější novele jsme vedli diskusi se všemi, kdo chtěli. Zároveň připravujeme zcela nový zákon na rok 2016,“ upozornil Závodský.
Pokles tržeb i zisku
Česko samotné a především loterijní byznys jsou pro celou skupinu Synot klíčové. Podíl tuzemského byznysu na celkových tržbách firmě ale klesá. Loni ve dvanácti zemích působící skupina podle vlastních předběžných odhadů utržila 12 miliard korun při zisku kolem 700 milionů. V roce 2012 to přitom bylo téměř 13 miliard korun tržeb a více než 800 milionů zisku.
Loterijní videoterminály, veškerý jejich servis a sázkové hry představují na příjmech skupiny zhruba polovinu. Dále provozuje Synot v Česku třeba zastoupení BMW, smaltovnu nebo fond na podporu start-upů. Podle majitele holdingu Iva Valenty přišly jeho společnosti v důsledku nových zákonných úprav loterijního podnikání až o čtvrtinu z dosavadních tržeb z videoloterijních terminálů.
"Věřím, že čeští zákonodárci změní svůj přístup k loterním zákonům a provozování loterií na internetu. Evropská unie české legislativě již dříve vytkla například to, že omezuje volný pohyb služeb a zakazuje provozovatelům internetových loterií sídlícím v jiných členských zemích EU působení na českém trhu,“ říká k tomu Neofytou.
Synot a SPELOS argumentují zejména tím, že jejich loterijní hry nejsou tolik hazardem jako zábavou. Také tím, že celý loterijní byznys v Česku jednak zaměstnává až 60 tisíc lidí a zároveň může generovat zajímavé příjmy regionům z turismu. V neposlední řadě pak loterijní firmy odvádějí na daních státu nemalé peníze. Za rok 2012 to bylo téměř 8 miliard korun.
První liga a šampionát
Skupina Synot chce pozici v Česku posílit i jinak než chystanými právními kroky. Nedávno se s Fotbalovou asociací České republiky dohodla na čtyřletém sponzoringu nejvyšší fotbalové ligy. V jejím názvu tak po téměř dvou dekádách nahradí značku Gambrinus.
"V tomto partnerství se chceme zaměřit hlavně na fotbalové fanoušky. Jako nový generální partner chceme přinést řadu atraktivních, především komunikačních novinek, na nichž teď pracujeme,“ plánuje Neofytou. Ve čtyřleté smlouvě s obcí na další čtyři roky půjde Synotu hlavně o posílení image jeho značky.
Sportovní sázky netvoří u Synotu ani desetinu obratu. S větším povědomím o značce díky přímému napojení na fotbal si firma slibuje také růst příjmů z této oblasti. Spokojení jsou u SynotTipu s náběrem sázek na právě probíhající mistrovství světa ve fotbale. „Šampionát v zájmu sázejících výrazně překročí i zimní olympijské hry, kde bylo prosázeno asi 60 milionů korun.
Nejvíce se věří Brazílii. Právě na úvodní zápas turnaje Brazilců s Chorvaty mířilo prozatím největší množství sázek,“ říká mluvčí SynotTipu Magda Pekařová s tím, že po prvních dnech zatím sázející bookmakery porážejí.
Synot pak bude na poli sportu kromě fotbalu víc vidět i u olympijských sportů. Podle Neofytoua odvede letos firma pět procent daní ze svého zisku Českému olympijskému výboru.
Podpora startupů a Řecko
Stále důležitější aktivitou celého holdingu je také fond podporující různé startupové projekty. „Začali jsme se tomu výrazněji věnovat před čtyřmi lety,“ připomíná Neofytou. Mezi nejvýraznější projekty patří podle něj společnosti vyvíjející videohry jako Madfinger Games nebo Flow Studio a výrobci mobilních aplikací Blue 88.
Velkou perspektivu dalšího růstu vidí skupina především v balkánských zemích. V Řecku spěje do finále tendr na dodavatele videoloterijních zařízení pro tamní trh. Synot v tomto výběrovém řízení figuruje jako dodavatel řecké loterijní společnosti Opap. O zakázce by mohlo být jasno během léta.
Michal Šenk