Objev dne - Jestli o něčem švýcarská justice nepochybuje, pak je to podezření, že rozhodování vlády Miloše Zemana o privatizaci Mostecké uhelné společnosti provázela korupce.
V obžalobě, kterou švýcarští prokurátoři letos na podzim podali na sedmičku bývalých majitelů a manažerů MUS v čele s Antonínem Koláčkem, to formulovali naprosto jasně: "Obžalovaní přes třetí osobu zaplatili 5 milionů dolarů, aby podpořili korupční jednání za uvedený prodej."
Deník Insider má k dispozici plné znění obžaloby, která přesahuje 270 stránek. Právě korupce je jedním z trestných činů, kvůli nimž Graziella de Falco Haldemann a Luc Leimgruber z federální prokuratury Švýcarska poslali obžalované „uhlobarony“ před soud.
Prokurátoři vycházejí ze základní premisy: cena za státní podíl – 650 milionů korun – byla podle nich příliš nízká. A někdo musel zařídit, aby se s tím ministři české vlády tehdy spokojili.
V obžalobě Švýcaři píší, že pět milionů dolarů putovalo coby obří provize na konta společností Cromix a Larosi Holding spravovaných zbrojařem a přítelem Stanislava Grosse Pavlem Muselou. A odtud se pak miliony distribuovaly dál.
Formulace prokurátorů přitom nepřipouštějí jiný výklad, než že šlo o úplatky:
"Obžalovaní postupovali skrytě a s cílem přimět stát k prodeji, přičemž se spolčili se zkorumpovanými třetími osobami ze státního aparátu."
"Aby se nezákonně obohatili, poskytli nepatřičnou výhodu členovi českého úřadu, aby porušil své povinnosti a podpořil prodej státního podílu MUS za cenu 650 milionů korun."
Tím, na koho Švýcaři ukázali prstem jmenovitě, je ale jediný člověk. Bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Robert Sýkora, který pro vládu připravoval privatizační návrhy a zprávy. A přátelil se s Grossem, tehdy ministrem s velkým vlivem na privatizaci.
Ačkoli je zřejmé, že Zemanovu vládu nemohl ovlivnit jen sám Sýkora - už proto, že na jeho účtu u Credit Suisse prokazatelně skončily pouhé tři miliony korun z oněch pěti milionů dolarů určených na úplatky -, nikoho dalšího obžaloba neuvádí.
Kontext je nicméně zřejmý: K firmám Cromix a Larosi Holding, kam přitekly korupční miliony, měl kromě Musely podle Švýcarů přístup i tehdejší marketingový šéf ČSSD Jiří Martínek.
Informace o toku korupčních peněz poslala Graziella de Falco Haldemann do Prahy už loni před Vánocemi. A požádala, aby jí čeští kolegové pomohli dohledat, kam šly další peníze z oněch pěti milionů dolarů.
Výsledek? Žádný. Česká policie dodnes dokonce neobvinila ani Roberta Sýkoru.