Svátek fotbalu, nebo skandál jako před šesti lety? Za nitky zase tahá Berbr

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 5. 2012 12:11
Výkon sudího bude každopádně jako delegát svazu hodnotit Miroslav Liba. To je ten pán, co si u něj před lety Ivan Horník objednával žluté karty pro vybrané hráče. Za „desetník“.
Foto: Tomáš Kunc

Retro - Poslední kolo. První hostí druhého. Vítěz zápasu bude mistrem fotbalové ligy.

To je parádní scénář, kterým osud obdařil sobotní mač Slovan Liberec - Viktoria Plzeň.

Ti, co se na svět dívají pozitivně, čekají úžasné vyvrcholení domácí fotbalové sezony. A skeptici očekávají, zda se naplní strategie "když se Plzeň k titulu nedostane normálně, tak to půjde přes rozhodčího". V takovém případě by samozřejmě liga skončila skandálem.

Podobně jako v roce 2006, kdy se kolem toho všeho motala stejná parta zákulisních hráčů.

Tehdy už jistý mistr Liberec přivítal v posledním kole Mladou Boleslav. A hostím tehdy šlo o to, dostat se na druhou příčku v konečné tabulce ligy. I ta totiž tehdy zaručovala možnost hrát kvalifikaci štědře honorované Ligy mistrů.

Co se tehdy dělo?

1) Liberec nastoupil bez šesti hráčů normální základní sestavy.

2) Rozhodčí Matějek odpískal ve prospěch Mladé Boleslavi dva pokutové kopy. Jeden sporný, druhý vyloženě vymyšlený.

3) I přesto byl těsně před koncem stav 2:2, který Boleslavi nestačil. Koncovka vypadala tak, že Liberec zběsile, podle některých až podezřele zběsile útočil, bez zajištění – a to umožnilo akci, po níž Kulič vstřelil vítězný gól, který Boleslav potřebovala. A tím srazila z důležité druhé příčky tabulky Slavii, což bylo účelem celé operace.

Mistrovský pohár pak tehdejší předseda svazu Pavel Mokrý předával v atmosféře, v níž dav na tribunách skandoval: „Táhněte domů! Peníze! Peníze!“

Poslední kolo tehdy „vylepšili“ i fotbalisté pražské Sparty, již prohráli s Plzní, kterou tehdy vedl mnohými sparťany milovaný kouč František Straka. Tento překvapivý výsledek znamenal záchranu Plzně v soutěži a sestup Jihlavy. To vše za vydatného přispění rozhodčího Racka.

Dvojitý megaskandál, kterým takto liga vyvrcholila, jen prodloužil šílenou atmosféru celé sezony.

Rozhodčí Milan Šedivý, profláknutý z odposlechů s Ivanem Horníkem, tehdy zmanipuloval derby „S“ ve prospěch Sparty. Slavii ořezávali sudí tak intenzivně, že na protest proti rozhodování rozhodčího Járy opustili dokonce červenobílí hrací plochu v průběhu utkání s Libercem.

Podle tehdejší komise rozhodčích, které sice předsedal Václav Krondl, ale velké slovo v ní měl Roman Berbr, byly ale výkony sudích Šedivého i Járy v naprostém pořádku.

Zmíněný megaskandál už se nedal ustát a tato komise padla. Spekuluje se o tom, že i za přispění slávisty Jiřího Paroubka. Ten totiž slíbil Košťálovi erární miliardu na Národní stadion právě v oněch dnech, kdy šla Krondlova (a Berbrova) komise „do kopru“ - a likvidace Slavie prostřednictvím sudích najednou ustala...

Roman Berbr, který předtím v zákulisí zásadním způsobem pomáhal dvojici Mokrý-Košťál ovládnout svaz, se tak na čas ocitl v tiché opozici.

A loni se ale vrátil s plnou parádou. Nejprve svoji životní partnerku Dagmar Damkovou prosadil do pozice předsedkyně komise rozhodčích a pak se na valné hromadě sám nechal zvolit do výkonného výboru FAČR.

Zákulisní vliv Plzeňana Berbra je obrovský, na rozhodčí zejména. Jeho vztahy s plzeňským klubem jsou určitě lepší než s libereckým.

Napjatou zákulisní atmosféru před utkáním podtrhuje fakt, že Liberečtí podali námitku proti nominaci rozhodčího Fraňka. Komise rozhodčích proto utkání přeobsadila a nasadila na něj českou jedničku Pavla Královce. S podotekem, že pak ale nechce poslouchat stížnosti, že je Královec z Plzeňského kraje...

Výkon sudího bude každopádně jako delegát svazu hodnotit Miroslav Liba. To je ten pán, co si u něj před lety Ivan Horník objednával žluté karty pro vybrané hráče. Za „desetník“.

A na závěr ještě připomeňme jméno delegáta onoho „památečního“ utkání Liberec - Mladá Boleslav z roku 2006: Roman Berbr.

 

Právě se děje

Další zprávy