Inside sport – Nejslavnější tuzemský klub Sparta vrací na pražskou Letnou myšlenku, která tu vždycky vyvolává velké kontroverze, a ani tentokrát to nebude jiné. V tichosti připravuje stavbu velkého obchodního centra.
Fanoušci fotbalu to místo dobře znají. Hned vedle stadionu na Letné se rozprostírá tréninkové hřiště, na kterém se připravovali Skuhravý, Chovanec, Siegl i Rosický, prostě všechny hvězdy, co kdy Sparta měla. A teď chce Sparta na téhle ploše postavit obchodní dům.
Sama Sparta projekt komentuje velmi opatrně. „Vzhledem k výstavbě tunelu Blanka se pozemky vedle hlavního stadionu, tzv. tréninkové hřiště, stanou z hygienického hlediska nevhodné pro trénink sportovců. Sparta proto vyhodnocuje alternativní možnosti jejich využití,“ napsal Insideru Ondřej Kasík, mluvčí Sparty.
Tréninkové centrum si Sparta vybudovala na Strahově, takže tréninkovou plochu na Letné už příliš nepotřebuje. „V tuto chvíli však neexistuje žádná finální varianta,“ dodává Kasík. „Jakmile existovat bude, Sparta ji předloží ke schválení nejen příslušným státním orgánům a orgánům samosprávy, ale i veřejnosti.“
Přestože Martin Vokuš, mluvčí městské části Praha 7, tvrdí, že na radnici oficiálně o celém projektu nic nevědí, deník Insider zjistil, že ve skutečnosti už se zástupci Sparty na odboru rozvoje této městské části s projektem obchodního domu objevili. Zatím se se zlou potázali. Věc by se nyní měla řešit přímo na magistrátu.
Zvěst o chystaném sparťanském projektu už se donesla i k architektonické iniciativě Letná sobě!, která ji na svém facebookovém profilu okomentovala: „Považujeme to z hlediska pláně i čtvrti kolem za naprostou pitomost, která nejenže vysaje energii z ulic Letné, ale navíc sem přitáhne automobilovou dopravu nákupuchtivých ze severozápadní části města.“
Chystaný projekt má ale i řadu dalších háčků.
Především se o inkriminovaný pozemek vede soudní spor stát versus ACS Properties, což je dceřinka Sparty, která je vlastníkem nemovitostí na Letné. Pro zjednodušení budeme nadále místo ACS Properties hovořit o Spartě. Soudní jednání teď sice bylo přerušeno, nicméně spor dosud urovnán nebyl. O co jde?
Ten příběh začal v roce 2002, kdy úřednice ministerstva financí Jiřina Böhmová prodala fotbalové Spartě, vedené tehdy Vlastimilem Košťálem, pozemky pod stadionem i tréninkovým hřištěm za 20 milionů korun. Policii a posléze i soudu ale přišel důvěryhodnější odborný posudek, který konstatoval, že Böhmová cenu podhodnotila a stát kvůli ní přišel o 178 milionů korun.
Úřednice dostala podmíněný trest, náhradu škody jí soud odpustil. Ministerstvo financí však následně pověřilo Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, aby oslovil soud s požadavkem určení vlastnického práva k inkriminovaným pozemkům. Řízení u Obvodního soudu pro Prahu 7 však bylo nedávno přerušeno.
„Sparta oslovila ministerstvo financí s návrhem na mimosoudní vyrovnání. Obě strany pak požádaly o přerušení soudního jednání,“ říká Robert Hurt z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
„Je třeba zdůraznit, že žaloba nebyla stažena, jen přerušena,“ podotýká Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí. Na dotaz, kolik je Sparta ochotna státu doplatit, odvětil mluvčí Sparty Ondřej Kasík nekonkrétně: „Klub se věc snaží vyřešit dohodou.“
Pozemek pod tréninkovým hřištěm je zatížen zástavní smlouvou, kterou ACS Properties uzavřela v srpnu 2010 s J&T Bankou. Týká se úvěru ve výši 450 milionů korun, který banka dceřiné společnosti Sparty poskytla. Skupina J&T spolu s Danielem Křetínským fotbalovou Spartu vlastní, akcionářský podíl skupiny nyní činí 60 procent.
Obchodní dům na lukrativním místě by samozřejmě měl vlastníkům Sparty přinést výdělek. A z něj by se mohla hradit i rekonstrukce vedle stojícího stadionu. Tím se Sparta nijak netají.
„Pokud by se pozemky podařilo využít způsobem, který přinese ekonomický zisk, provedla by Sparta i rekonstrukci hlavní tribuny, opravu pláště stadionu a v ideálním případě by vestavěla ze strany ulice Milady Horákové pod tribunu nový fanshop a plochy, které budou sloužit k poskytování dalších služeb,“ vykresluje možnou budoucnost stadionu mluvčí Ondřej Kasík.
Luděk Mádl