Sotheby’s bude dražit vrcholná díla českého surrealismu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 9. 2014 22:58
Ve středu 12. listopadu se v sále v New Bond Street bude opět v režii síně Sotheby’s dražit další česká bomba – 120 položek surrealistického umění ze sbírky texaských milionářů a manželů Roye a Mary Cullenových.
Foto: Tomáš Kunc

Kultura - Milovníci umění si ještě živě pamatují triumfální londýnskou dražbu české meziválečné avantgardy z americké sbírky manželů Hascoeových. Sběratelé, a mnozí z nich byli Češi, tehdy v červnu roku 2011 utratili za díla přes 11 milionů liber (více než 300 milionů korun). Bylo to dvakrát více, než se čekalo.

Ve středu 12. listopadu se v sále v New Bond Street bude opět v režii síně Sotheby’s dražit další česká bomba – 120 položek surrealistického umění ze sbírky texaských milionářů a manželů Roye a Mary Cullenových. Aukci zcela vévodí rozměrný obraz od Toyen Poselství lesa z roku 1936, jehož cena může podle odhadu expertů vyletět až na milion liber.

Expert síně Sotheby’s Adrian Bidell, před třemi lety velmi temperamentní licitátor v dražbě sbírky Hascoeových, který tenkrát právě svým výkonem přispěl k obrovským cenovým nárůstům, říká o sbírce Cullenových, že jde o „výjimečný sběratelský počin“. Její chystanou aukci dokonce označuje za další kapitolu na úspěšné cestě českého moderního umění na světový trh.

O českém umění nic nevěděli

Cullenovi začali systematicky sbírat české umění až v roce 1997 a obdiv si zaslouží i za to, jaké hodnoty dokázali v době, kdy už to vůbec nebylo jednoduché, nashromáždit. České umění od roku 1900 až po Skupinu 42 je ale ohromilo už dříve, konkrétně v říjnu 1989 na výstavě Český modernismus 1900–1945 v Muzeu umění v Houstnu, kde tehdy žili. Roy, který letos v dubnu zemřel, do té doby sbíral ruskou avantgardu. On ani jeho žena o českém umění prakticky nic nevěděli, Mary ale okamžitě vycítila jeho potenciál. „Mimo Československo nemělo žádný trh, nikdo je neznal,“ vzpomíná sběratelka.

Vzápětí padl komunistický režim a Cullenovi začali jezdit do Prahy a Brna, účastnili se zdejších aukcí, učili se a nakupovali. Jako úplně první české dílo si v roce 1992 pořídili pastel Františka Kupky Étude pour accent noir (Femmes).

Nejprve se soustředili na kubisty, ale brzy zjistili, že opravdu významné věci už jsou na trhu vzácné. Pustili se tedy do objevování pokladů českého surrealismu. Stěny místností v jejich rodinném sídle na River Oaks v Houstonu jsou dodnes českým uměním doslova vytapetované.

Toyen v Praze

Obraz Toyen Poselství lesa spatřila Mary Cullenová poprvé na autorčině velké pražské retrospektivě v roce 2000. Nebyl sice na prodej, americká sběratelka to ale nevzdala a nakonec obraz po dlouhém vyjednávání získala. Měla dobrý instinkt, Poselství lesa, výjev obrovité sovy svírající v pařátu hlavu dívky, je totiž nejpropracovanějším z pláten, která Toyen v roce 1936 namalovala.

O čtyři roky později se v Paříži konaly dvě velké aukce z pozůstalosti vůdčí osobnosti surrealismu, francouzském básníkovi Andrého Bretona. Mary Cullenová v té druhé koupila kombinovanou techniku Toyen Portrét Andrého Bretona. A ta by se nyní podle odhadů mohla v Londýně vydražit až za 180 tisíc liber.

O umělecká díla z respektovaných sbírek bývá vždy mimořádný zájem. Není proto vyloučeno, že listopadový Londýn překvapí mnohem vyššími cenami, než jaké se zatím očekávají.

Naďa Klevisová

 

Právě se děje

Další zprávy