Portrét - Svoje seznámení s Bohuslavem Sobotkou popsal Michal Hašek v jedné větě.
„Uváděl jsem tehdy jako mluvčí jihomoravské sociální demokracie tiskovky a na nich býval i Bohuslav Sobotka jako nová sociálnědemokratická star,“ vzpomíná druhý muž sociální demokracie.
„Pamatuju si ho až z Prahy, když se stal tajemníkem poslaneckého klubu,“ říká o Michalu Haškovi ve stejném duchu Bohuslav Sobotka.
Oba muže, kteří jsou hlavními lídry očekávaného vítěze voleb, dělí od sebe pět let věku, šest let v poslaneckých lavicích, jedno ministerstvo a jedno hejtmanství. Spojuje je naopak Jihomoravský kraj, z něhož oba pocházejí, a fakt, že oba v brzkém věku zakotvili v politice. Ta je teď, i když to oba před veřejností vehementně popírají, postavila do pozice hlavních rivalů na místo v čele příští české vlády, potažmo nejsilnější české politické strany.
Cesty do partaje
Pokud byli oba mladí muži na přelomu století nadějemi sociální demokracie, přičemž kariéra staršího Bohuslava Sobotky byla i vzhledem k věku o něco dál, příchod Michala Haška do sněmovny mnohé změnil, zejména jejich vzájemný vztah.
Sobotka zastupoval Jihomoravský kraj v Praze a do Brna „jen“ zajížděl, Hašek politicky operoval na jižní Moravě, respektive v Drásově, kde začínal jako zapálený student, později místostarosta a starosta.
Prapůvod toho, jak mají k sobě dnes daleko, najdeme už v různé cestě k sociální demokracii. Sobotku do politiky přivedl zájem o ČSSD, byl příznivcem, pak straníkem a až jako mladého talentovaného právníka ho vyslala jeho stranická buňka do Parlamentu.
Hašek naopak nejprve působil v domovském Drásově jako nezávislý místostarosta a teprve postupně přes spolupráci s vlivným jihomoravským socialistou Zdeňkem Koudelkou, kterému dělal asistenta, vstoupil do ČSSD.
Škola starých mistrů
Důležité bylo i to, kdo si oba začínající nadějné politiky vzal ve straně za své.
U Sobotky to byl někdejší ministr vnitra Zemanovy vlády Václav Grulich. Původně měl pro svého chráněnce jinou životní cestu – chtěl jej poslat na zkušenou do Evropy, uvažovalo se například o stáži u britských labouristů.
Naopak Haška si vyhlédl poslanec a Špidlův ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Vzal si ho do Prahy jako tajemníka poslaneckého klubu, když sám po odchodu Stanislava Grosse do čela ministerstva vnitra stanul v čele frakce.
„Stanislav Gross s sebou bral i svého tajemníka klubu Petra Ibla. Řešil jsem, koho za něho, a Hašek byl úspěšný starosta a navíc i právník,“ vzpomíná na počátky Haška v Praze Škromach.
Tenkrát na klubu
Půda poslaneckého klubu sociálních demokratů byla také místem, kde se dnešní předseda s místopředsedou poprvé napřímo ve stranické struktuře setkali.
Michal Hašek zůstal tajemníkem klubu i poté, co jeho šéfa Škromacha v přirozeném kolotoči stranických kariér vystřídal po 14 měsících v čele klubu právě Bohuslav Sobotka. Spolupráce však netrvala dlouho. Po třech měsících se předseda frakce se Škromachovým tajemníkem rozloučil.
„S Michalem Haškem jsme se tehdy dohodli, že se bude věnovat kampani,“ říká Sobotka.
„Stal jsem se starostou své rodné obce Drásov a dal jsem přednost jižní Moravě a komunální politice před parlamentní klubovou úředničinou,“ přidává své vysvětlení Hašek.
Teď, když se oba muži dostali pod samotný vrchol politické dráhy, si málokdo pamatuje, co se mezi nici stalo. Deník Insider narazil při svém pátrání jenom na starou starou legendu. Je neověřitelná, oba politici by ji nejspíš popřeli, ale vypráví o tom, že tu sehrála velkou roli Sobotkova pozdější manželka.
Tajemník Michal Hašek přijal tehdejší Olgu Pekárkovou na místo asistentky předsedy klubu a kuloáry sociální demokracie hovoří o tom, že zejména jí nepadl Michal Hašek do oka. Nutno dodat, že ti samí straníci dodávají, že se svou averzí to neměla ani příliš těžké, protože Hašek se Sobotkou nikdy nebyli blízcí přátelé a ambiciózní mladší straník byl v Praze spíš přítěží.
Zase ty ženy
Deník Insider také v pátrání po vztazích prvních dvou mužů ČSSD zaznamenal informaci, že Haškův přesun do Prahy na tajemnické místo byl na jižní Moravě tajen. „Myslím, že právě i před Sobotkou. Hašek byl Škromachův člověk,“ uvádí stranický zdroj z jižní Moravy.
A je tu ještě jedna, s odstupem neověřitelná historka z Brna, která ukazuje na drobné vzájemné dloubance obou politiků z té doby. Jde o rok 2001, kdy Sobotka prvně kandidoval na předsedu jihomoravské ČSSD. Tehdy proti němu stála Jindřiška Marešová (dnes předsedkyně sociálnědemokratických žen), která kandidovala bez podpory své mateřské organizace v Brně, jež slíbila hlasy Sobotkovi.
Marešová nakonec nějaké hlasy přece jen získala a podle pamětníků je v tajné volbě přisypali Haškovi lidé, aby jednoznačného favorita trochu poškádlili.
Když hvězdy stoupaly
Návrat Michala Haška na Moravu trval po odchodu z Prahy od Sobotky osm měsíců. Po volbách v roce 2002 se dnešní hejtman do Prahy vrací jako poslanec. Sobotka v tu dobu nastupuje jako jeden z historicky nejmladších ministrů financí do vlády Vladimíra Špidly.
Jeho hvězda strmě stoupala, Michal Hašek si zatím budoval pozici v rámci poslaneckého klubu sociálních demokratů. Přestože nováček, stal se místopředsedou a během volebního období několikrát zkusil získat post předsedy. To se mu nakonec podařilo až po kakaové aféře a pádu dlouholetého vlivného poslance Michala Krause.
Ten dnes připisuje rychlý Haškův postup situaci v sociální demokracii. „Těžko říci, jak se hned stal místopředsedou. Klub byl po Zemanovi rozbitý, a tak se stávalo, že se do funkcí dostávali mladí,“ vzpomíná. „Myslím, že dokonce proti mně kandidoval, ale buď vypadl v prvním kole, nebo to vzdal,“ říká dále Kraus.
Malý Paroubek
Michal Hašek zůstal předsedou sněmovního klubu, i když sociální demokracie odešla po volbách 2006 do opozice. Kvůli rétorice a příchylnosti k Jiřímu Paroubkovi dostal od spolustraníků přezdívku Malý Paroubek.
Bohuslav Sobotka se naopak v té době stáhl. A to přes to, že měl možnost stát se po Stanislavu Grossovi místo Jiřího Paroubka premiérem. Nabídku však odmítl a místo toho se stal dobrovolně Paroubkovou mlčenlivou dvojkou.
Souboj o vrchol
Léta pak v opozici běžela, Hašek se Sobotkou se dostali k samotnému vrcholu hlavní opoziční strany a svůj jednoznačně nejdůležitější střet podstoupili veřejně v březnu 2011, kdy proti sobě kandidovali na předsedu strany. Sobotka Haška porazil až ve druhém kole, bylo to těsně o devatenáct hlasů (paradoxně mu pomohly hlasy Paroubkových lidí a Zaorálkem usměrnění mladí socialisté ze severní Moravy).
Ač od té doby oba svorně tvrdí, že jsou tým, vzájemná rivalita neustala. Před krajskými volbami 2012 to vypadalo, že Hašek leží na lopatkách – spolustraníci ze Sobotkova křídla vážně spekulovali o tom, že už nebude hejtmanem – ale dopadlo to jinak.
Před předčasnými volbami se jeví ve větší nepohodě naopak Bohuslav Sobotka. Přišel o svého někdejšího spojence Jeronýma Tejce a málem prohrál stranické hlasování o tom, zda je skutečný lídr. Díky hlasům pražské organizace, již předtím kritizoval, získal v hlasování členů ústředního výkonného výboru 57 procent hlasů.
Tak jako Michal Hašek před rokem, odvrátil sestup i Bohuslav Sobotka. Volby jsou za deset dní a tichý souboj obou rivalů v nich a po nich může pokračovat. Možná i vrcholit.
Martina Machová
Úvodní foto: Z archivu Zdeňka Škromacha. Snímek pochází z kampaně před volbami v roce 2002; tehdy do sněmovny kandidovali všichni tři.