Slovníček k předvánočnímu utrácení aneb Zkratky dluhové krize, díl 1.

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 12. 2012 13:50
Foto: Tomáš Kunc

Může se hodit  - Evropská dluhová krize s námi bude i na Vánoce. Byla tu v roce 2012 i léta před ním a nepochybně s námi zůstane i napřesrok. Chtěli bychom, aby nás alespoň na pár dní nechala být, avšak ona místo toho i v předvánočním čase útočí novými zkratkami a pojmy. Insider se tudíž rozhodl vybavit vás alespoň abecedními základy, abyste měli vstup do nového roku hladší.

Opakujte s námi:

EBA (European Banking Authority) - regulatorní instituce Evropské unie určená pro bankovní sektor. Od počátku roku 2011 provádí zátěžové testy bank, a protože finanční sektor bude i v příštím roce "natahován na skřipec", bude mít EBA co říci.

ECB (Evropská centrální banka) - veřejně nejvíce známá instituce odpovídající za měnovou politiku eurozóny, tedy 17 zemí EU platících eurem. To ona může tisknout peníze, proto se k ní upírají naděje i obavy, jakou měrou a s jakými účinky se bude angažovat v nákupech státních dluhopisů zejména ohrožených zemí. Bude prostřednictvím bankovního dohledu hrát stále významnější roli v právě dohodnuté bankovní unii.

ECOFIN (Economic and Financial Affairs Council) - seskupení ministrů financí a hospodářství členských zemí EU, které předjednává řešení pro celou eurozónu a EU. Ta jsou schvalovaná na nejvyšší úrovni EU. ECOFINem tak procházejí třeba zásadní návrhy mechanismu finanční pomoci postiženým zemím.

EFSF (European Financial Stability Facility) - dočasný záchranný fond eurozóny; speciální instituce, mechanismus k obraně proti dluhové krizi z května 2010. Financuje se pomocí vydávaných dluhopisů proporčně garantovaných jednotlivými státy eurozóny a může (či mohl) půjčit postiženým zemím celkem až  440 miliard eur. Teoreticky bychom na něj mohli již zapomenout, byl letos nahrazen mechanismem trvalým (fond ESM - viz dále). Vzhledem k tomu, že se bude ale i nadále podílet na finanční pomoci Řecku, Portugalsku a Irsku, asi o něm uslyšíme.

EFSM (European Financial Stabilisation Mechanism) - další dočasný záchranný fond se 60 miliardami eur garantovanými rozpočtem EU. Byl aktivován pro pomoc Irsku a Portugalsku, tedy rovněž v samých počátcích dluhové krize.

ESM (European Stability Mechanism) - trvalý záchranný fond eurozóny, který navazuje na EFSF a EFSM, jejichž činnost se měla uzavřít v letech 2012 a 2013. ESM může postiženým zemím půjčit nejvýše 500 miliard eur. Všechny nové žádosti o finanční pomoc z evropských států tedy od nynějška půjdou "k rukám ESM" a prvním takovým příkladem bude pomoc španělským bankám. Všechny výše uvedené fondy fungují z pohledu financování velmi podobně, tj. emitují dluhopisy (většinou v eurech), které jsou garantovány EU nebo státy eurozóny. Dluhopisy tak představují první stupínek k možnému vzniku evropských dluhopisů, jejichž emitentem by však byla přímo centrální banka ECB. Emisi dluhopisů zprostředkovává Evropská investiční banka (EIB).

FST (Fiscal Stability Treaty) - v Čechách známý a kontroverzní Pakt finanční stability – mezivládní dohoda podepsaná všemi zeměmi EU s výjimkou České republiky a Velké Británie, která (od 1. ledna 2013) prohlubuje závazky evropských zemí ve vztahu k vyrovnanosti jejich státního rozpočtu. Dohoda usiluje o vytvoření tlaku na rozpočtovou disciplínu jednotlivých zemí.

HDP (hrubý domácí produkt jak známo, v angličtině GDP) - většina lidí ho zná jako míru výkonnosti ekonomiky. A v příštím roce o něm uslyšíme velmi často. Nejenže během posledních měsíců výrazně klesla očekávání míry hospodářského růstu v Evropě, ale v současnosti dokonce začínají odhady měnit znaménko z plusu na minus. Vypadá to na pokles ekonomik, a to i v nejdůležitějších zemích Evropy, jako je Německo! Takže bychom hned za pojem HDP měli správně připojit další známý termín: recese.

Grexit - zkratkovitý výraz pro alternativu odchodu Řecka od společné měny eura. Tento pojem je, zdá se, odsunut až někam na podzim, až po volbách v Německu. Teoreticky by Řecko nemuselo být tak velkým tématem po většinu příštího roku, což neznamená, že by jeho problémy byly vyřešeny. Prostě jen to, že bude asi dostávat peníze.

IMF (International Monetary Fund, tedy pěkně po česku Mezinárodní měnový fond) - To je organizace se vznikem v roce 1944. Nelze ji vynechat, neboť se aktivně a koordinovaně s ECB a evropskými záchrannými fondy účastní financování postižených evropských zemí.

PIGS nebo PIIGS - zkratka z počátečních písmen názvů evropských zemí nejvíce postižených dluhovou krizí, tedy Portugalska, Irska, Itálie, Řecka a Španělska. V kratší verzi nabývá v angličtině poněkud hanlivého významu.

Volby - tak to není ekonomický termín, ale s řešením dluhové krize má mnoho společného. V roce 2013 se odehrají volby např. v Itálii (březen), jedné ze zemí výrazně postižených dluhovou krizí, a na podzim v Německu. Případná změna politické reprezentace může mít podstatný dopad na způsob obrany a řešení dluhové krize.

V příštím díle našeho slovníku si procvičíme jména hlavních protagonistů evropské dluhové krize... (vyjde v pondělí 17. prosince)

 

Právě se děje

Další zprávy