Za kulisy událostí - Dva dny po přímé volbě je prozrazeno, že její výsledek bude mít velký vliv na největší veřejnou zakázku v historii, v níž chce státní energetická společnost ČEZ dostavět za stovky miliard jadernou elektrárnu v Temelíně.
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pro Insider zřetelně naznačil, že se v zakázce ve prospěch ruského konsorcia MIR.1200 angažuje Miroslav Šlouf, bývalý kariérní komunista, který o víkendu vystoupil z hraného ústraní a přihlásil se k Miloši Zemanovi.
„Je mi jasné, že je tady jedna strana, která se snaží patrně všemi dosažitelnými prostředky. A jeden z těchto prostředků je i pan Šlouf,“ řekl Schwarzenberg Insideru na dotaz, co říká tomu, že Šlouf těsně po Zemanově vítězství zkritizoval v rozhovoru pro média práci americké firmy Westinghouse, která je v tendru dnes jediným konkurentem Rusů.
Na doplňující dotaz, zda má „jednou stranou“ na mysli ruskou „stranu“ v temelínské zakázce, ministr odpověděl: „To jste řekla vy.“
Karel Schwarzenberg přitom už v sobotu řekl, že Nečasova vláda bude muset po zvolení Zemana bránit otočení Česka na Východ. Zhruba ve stejné době vylezl před novináře v Zemanově štábu právě Šlouf a prohlásil, že Westinghouse může za dřívější bezpečnostní problémy Temelína.
„Protože jsme energeticky závislí na Rusku, tak bych přivítal jako občan, kdybychom vyvážili tuto závislost i třeba tím, že by Areva dodávala Temelín. Naopak Westinghouse je firma, která nám v Temelíně způsobila spíš starosti svou dodávkou bezpečnostních prvků. Pokud měl Temelín někdy problémy s bezpečností, tak to bylo kvůli Westinghousu,“ uvedl doslova Šlouf, který je známý tím, že má kontakty na ruský byznys.
Francouzská Areva byla z tendru ale vyřazena pro údajné nesplnění zákonných podmínek tendru.
Šlouf v sobotu také řekl, že navzdory dřívějším tvrzením Miloše Zemana pomáhal s prezidentskou kampaní svého přítele. Dokonce prý sám vymyslel „koncept“, že se v kampani od Zemana veřejně odstřihne.
Šloufovo sobotní „úřadování“ zaskočilo i premiéra Petra Nečase, který po celou dobu zdůrazňuje především transparentnost tendru.
„Podobná vyjádření nejsou vhodná, ani nemají žádnou váhu,“ vzkázal Insideru mluvčí vlády Michal Schuster.
Podle informací Insideru ale rozpaky Šloufova slova vyvolala i na americké straně. Minimálně si jich ve firmě Westinghouse, za jejíž úspěch v tendru lobbuje i americký velvyslanec v Praze Norman Eisen, všimli.
Pro Zemana to může být nepříjemný start na mezinárodním poli. Už tak do prezidentského úřadu vstupuje s narušenými vztahy s jiným důležitým „západním“ spojencem Prahy – s Německem, a to v důsledku ostré kampaně, která zdůrazňovala antiněmecké resentimenty.
Navíc po neshodách mezi Washingtonem a Pražským hradem za Václava Klause (ten nikdy nebyl na oficiální návštěvě Bílého domu přímo na pozvání prezidenta USA) by nyní mohlo přijít vstřícnější období.
Zeman už měl v minulosti ale v USA potíže. V roce 2000, kdy byl premiérem, mu USA zrušily návštěvu Washingtonu, a to kvůli bezpečnostním rizikům spojeným s jeho tehdejšími spolupracovníky. Šlouf byl tehdy na Úřadu vlády Zemanovým šéfporadcem.
Na zvolení Zemana americká ambasáda v Praze reagovala standardním prohlášením: „Velvyslanectví USA blahopřeje občanům České republiky k úspěšnému průběhu vůbec první přímé volby svého prezidenta. Gratulujeme také úspěšnému kandidátovi Miloši Zemanovi.“
Tereza Šídlová
Pozn. red.: Úvodní fotografii redakce pořídila během oslav šedesátin Miroslava Šloufa v roce 2008. Mezi dary byl i tento komunistický Řád práce. Mimochodem, slavilo se na stejném místě, jako v sobotu se Zemanem. Tedy v Top hotelu na pražském Chodově.