Za kulisy událostí - Se zhoršujícím se zdravotním stavem vězněné expremiérky Julije Tymošenkové, ale i s blížícím se evropským fotbalovým šampionátem spolupořádaným Ukrajinou stoupá tlak na Kyjev, aby političku propustil z vězení, nebo aby umožnil její léčení na vyhlášené klinice v Berlíně.
Svou práci odvádí i česká diplomacie. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se před několika dny v tichosti sešel s ukrajinským protějškem Konstantynem Griščenkem, když byl v zemi na pozvání opozice - a to přímo Arsenije Jaceňuka, klíčového politického spojence Tymošenkové.
Schwarzenbergův postoj je jednoznačný. Umožnit Tymošenkové léčení v Německu je humanitární nutnost, řekl ministr deníku Insider.
"Setkal jsem se na Ukrajině i s kolegou, měl jsem s ním velmi dobrý a otevřený rozhovor. Samozřejmě jsme o Juliji Tymošenkové mluvili. Nemá smysl se setkat a nejožehavější téma vynechávat, to se nedělá, to bych tam byl zbytečný," popsal schůzku Schwarzenberg.
Česko-ukrajinské vztahy jsou přitom právě kvůli podpoře potlačované opozice napjaté. Přesně před rokem si dokonce obě země vyhošťovaly diplomaty, když Česko udělilo azyl Bohdanu Danylyšynovi, bývalému ministrovi kabinetu vedeného Tymošenkovou.
„Ona (Julija Tymošenková – pozn. red.) by potřebovala, a to bych podle zpráv a posudků německých lékařů považoval za humanitární nutnost, aby byla vyslána do slavné berlínské nemocnice Charité, kde má nabídku, že by jí plotýnky i ostatní mohli operovat,“ uvedl Schwarzenberg a dodal: „To je vždycky blbá operace, já ji mám za sebou.“
Ministr, který je znám ostrými slovy, pokud jde o nedodržování lidských práv, volí vůči Ukrajině mírnější postup, a tak se česká diplomacie snaží vést s režimem prezidenta Viktora Janukovyče přesvědčovací dialog. Zřejmě tím tak vyvažuje i rázné kroky v praxi – tedy azyl pro Danylyšyna a také pro manžela Julije Tymošenkové Olexandra, který je pod ochranou českého státu od začátku letošního roku.
Pokud bude Tymošenkové umožněno odcestovat do Německa na léčení, mohla by se teoreticky snadno dostat na české území a požádat tu o azyl také. Pravděpodobnost, že by uspěla, je téměř stoprocentní. Díky azylu udělenému Olexandru Tymošenkovi by ani nemusela česká diplomacie vysvětlovat, proč český stát chrání jeho ženu. Azyl se totiž uděluje už jen z důvodu sloučení rodiny jednoho z azylantů, v tomto případě tedy pana Tymošenka.
„Já nemám dojem, že ona by chtěla (získat v Česku azyl),“ uvedl Schwarzenberg.
„Ale je jedno, jestli se ten dotyčný jmenuje Tymošenko, nebo má nějaké afghánské, kavkazské, nebo arabské jméno, my se kloníme k tomu, že je-li dotyčný doma ohrožen, budeme poskytovat azyl. To není stanovisko z toho hlediska, zda je ten politik sympatický, nebo nesympatický, nýbrž to považujeme za naši povinnost. V minulosti spousta našich lidí našla azyl po celé Evropě, v Americe, Kanadě, Austrálii,“ připomněl Schwarzenberg.