Rusko a USA se předhánějí, kdo dřív vyvine raketu schopnou vozit do vesmíru turisty

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 6. 2014 17:19
Zatím perspektivněji vypadá americký projekt. Pilotovaná loď Dragon V2 koncem května poprvé doletěla k Mezinárodní kosmické stanici.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Vesmírné závody mezi Sovětským svazem a USA dnes znovu ožívají. SSSR nahradilo sice Rusko, ale na napínavosti klání to nic neubírá.

Na slova zakladatele vesmírné společnosti SpaceX Elona Muska, že k roku 2018 vyvine raketu, která bude umět vozit vesmírné turisty kolem měsíce, zareagoval ředitel ruské státní společnosti RKK Energija Vitalij Lopota. Ten prohlásil, že od roku 2018 bude vozit americké kosmonauty k orbitální stanici nová vesmírná loď, která bude také schopná doletět na Měsíc a dokonce na něm přistát.

Zatím perspektivněji vypadá americký projekt. Pilotovaná loď Dragon V2 koncem května poprvé doletěla k Mezinárodní kosmické stanici. Elon Musk oznámil, že loď bude moci přepravovat sedm kosmonautů, přičemž každý může mít až 500 kilogramů nákladu. Jak upozorňují experti, pro účely vesmírného turismu ideální varianta.

Nicméně Dragon V2 může zcela nahradit ruské vesmírné lodě typu Sojuz, které v současnosti dopravují ruské i americké kosmonauty na orbitální stanici. Především SpaceX slibuje mimořádně výhodnou cenu. Zatímco dnes NASA platí za dopravu jednoho astronauta šedesát milionů dolarů, cesta pomocí Dragon V2 by měla stát rovnou třetinu. Elon Musk slibuje, že pokud by se zvýšil počet letů, cena může klesnout až na deset milionů dolarů.

Jak se ukázalo, ruská strana také nespí na vavřínech. Prezident společnosti Space Adventures Tom Shelly na jedné z prezentací prohlásil, že společnost brzy spustí nábor turistů, kteří poletí na Měsíc v roce 2017-2018. Ředitel společnosti RKK Energija Vitalij Lopota v reakci pro ITAR-TASS řekl, že Rusko zvažuje podobný projekt. „Zvažujeme všechny možnosti spolupráce se Space Adventures, včetně cesty kolem Měsíce v letech 2017-2018. Technicky to je možné,“ řekl Lopota.

Jak zjistil deník Moskovskij komsomolec, jednalo by se o výrazně modernizovaný Sojuz. „Samozřejmě, mohli bychom oprášit staré sovětské projekty na oblet Měsíce a vylepšit je současnou technikou,“ řekl deníku zdroj z korporace Roskosmos. Současně ale zdůraznil, že neexistuje žádná kontrakt se Space Adventures a že tato společnost periodicky dělá silné výroky, aby udržela své jméno ve veřejném podvědomí.

Zdrženlivost Moskvy je pochopitelná. Budoucnost nového korábu totiž není vůbec jasná. Již v loňském roce na letecké výstavě v Moskvě byl vystaven Perspektivní pilotovaný dopravní systém (PPTS) s kódovým názvem Rus. Koráb si prohlídl i ruský premiér Dmitrij Medveděv, ale žádná show se při té příležitosti nekonala. Projekt PPTS je součástí ruského kosmického programu na nejbližší desetiletí, ale jestliže poprvé měl vzlétnout v roce 2018, nynější verze harmonogramu hovoří o roku 2021.

Ruští experti varují, že pokus se SpaceX skutečně podaří spustit svůj program dříve, než bude PPTS hotová, může se současná situace zcela obrátit. Pokud by cena byla skutečně tak nízká, jak o tom hovoří Elon Musk, mohli by si naopak ruští kosmonauti kupovat místa v americké lodi, aby se dostali k vesmírné stanici.

Martin Ehl

 

Právě se děje

Další zprávy