Provize k Rittigovi údajně putovaly prostřednictvím poradenské smlouvy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 2. 2014 14:33
Jde o kontrakt na poradenskou činnost, který s Rittigem v roce 2006 uzavřela společnost sídlící na Britských Panenských ostrovech Cokeville Assets.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – V případu obviněného lobbisty Ivo Rittiga má policie k dispozici mimo jiné smlouvu (zveřejňujeme ji jako dokument v tomto vydání), která měla údajně sloužit k dopravení peněz z předražených jízdenek pražské MHD k Rittigovi.

Jde o kontrakt na poradenskou činnost, který s Rittigem v roce 2006 uzavřela společnost sídlící na Britských Panenských ostrovech Cokeville Assets.

Dokument za tuto firmu podepsal bývalý komunistický rozvědčík Peter Kmeť, který stejně jako Rittig nyní čelí obvinění z praní špinavých peněz. Rittiga pak pro transakce s touto společností zastupoval další z obviněných – advokát David Michal.

Na existenci smlouvy už dříve upozornil Nadační fond proti korupci. Dokument se nyní podařilo deníku Insider získat. Vyplývá z něj, že lobbista měl od firmy dostávat měsíčně 160 tisíc eur (zhruba 4 miliony korun) a 40 procent provize ze zisku.

To, že smlouva byla klíčovým prostředkem pro dopravení části peněz za předražené jízdenky k Rittigovi, potvrzují i vyšetřovatelé. Policie v textu obvinění přímo konstatuje, že obvinění „…účelově využili smlouvu mezi Cokeville Assets a Ivo Rittigem.“

Peníze měly putovat ze švýcarského účtu na Rittigovo monacké konto po dobu pěti let.

Rittig proti korupci

Lobbista Rittig čelí společně s dalšími čtyřmi lidmi obvinění z praní špinavých peněz v souvislosti s tiskem jízdenek MHD pro pražský dopravní podnik.

Obviněni byli také zmíněný právník Michal, podnikatel Kmeť, advokát Marek Stubley a jednatel tiskárny Neograph Jan Janků.

Společně měli údajně profitovat z předražené zakázky na tisk jízdenek. Smlouvu na dobu neurčitou uzavřel dopravní podnik s firmou Neograph v roce 2008 bez výběrového řízení.

Ještě předtím však tiskárna uzavřela zprostředkovatelskou smlouvu se zmíněnou Cokeville Assets.

Podle informací protikorupčního nadačního fondu získávala tato společnost díky smlouvě 17 haléřů z každé jízdenky od tiskárny Neograph jako odměnu za zprostředkování obchodu s dopravním podnikem.

K Rittigovi se pak provize měly dostat prostřednictvím další smlouvy, kterou s Cokeville Assets uzavřel v roce 2006. Původně měla trvat pouze rok, následně byla dodatkem prodloužena do konce roku 2011.

Za zmínku stojí také jeden z posledních odstavců smlouvy, kde se Rittig zavazuje, že bude dodržovat etické principy a protikorupční opatření.

Eliška Bártová

 

 

Právě se děje

Další zprávy