Za kulisy událostí - Po vyhlášení výsledků prezidentské volby se česká politická scéna vrátí ke svým restům.
Premiér Petr Nečas už od Vánoc hledá nového ministra obrany a „loví“ především mezi nestraníky, podle informací deníku Insider hlavně v diplomacii.
Favoritem má být současný velvyslanec v Berlíně Rudolf Jindrák. Na tomto nečekaném jménu se shodují jak zdroje z ODS, tak nezávisle na nich i informátoři mimo politickou sféru.
„Pan premiér už představu má. Ministerstvo obrany bude obsazeno nestranickým odborníkem, který bude na návrh předsedy vlády přijatelný pro předsedy všech tří koaličních stran,“ tlumočil stanovisko premiéra jeho mluvčí Michal Schuster.
Dříve se nejčastěji v souvislosti s vedením ministerstva spekulovalo o bývalém náčelníkovi generálního štábu Vlastimilu Pickovi, jehož vyhazov z úřadu stál zřejmě křeslo několikadenní ministryni Karolínu Peake (LIDEM). Její návrat do koalice ale nasvědčuje tomu, že Picek ji nenahradí.
Podle všech informací, které Insider nasbíral, je hned několik argumentů, proč místo po Alexandru Vondrovi obsadit diplomatem. Kromě toho, že umí jazyky a umí se pohybovat v mezinárodním prostředí, má také všechny potřebné bezpečnostní prověrky.
Což je po zkušenosti s Karolínou Peake podstatné, protože v jejím případě měla přispět k pádu právě absence prověření pro přístup k tajným materiálům.
„Hledá se někdo, kdo by v této situaci funkci vykonával rok a půl, navíc v nejisté politické situaci a ve vládě, která není příliš populární,“ uvedl zdroj z ODS.
O novém ministrovi se má jednat už v pondělí po volbách. Premiér, který resort obrany v tuto chvíli řídí sám, vyčkával i kvůli kandidatuře „svého“ vicepremiéra Karla Schwarzenberga. Pokud totiž ministr zahraničí uspěje, hledal by se i nový ministr zahraničí a mohlo by dojít k výraznějším přesunům v kabinetu. Jak už Insider dříve informoval, jako o Schwarzenbergovu případném nástupci se mluví o Petru Kolářovi, který nedávno opustil diplomacii a nechal se zaměstnat jako šéfdiplomat společnosti PPF.
„Musí se vyčkat, kdo bude předsedou jedné z koaličních stran po druhém kole prezidentských voleb,“ uvedl také k hledání ministra obrany Nečas, který už dříve řekl, že nechce vést ministerstvo ani o minutu déle, než bude nezbytně nutné.
Velvyslanec Jindrák v Berlíně už několik let vlastně přesluhuje, český úřad v německé metropoli vede už od roku 2006.
Na dotaz, zda ví o možnosti být ministrem obrany a jak by na ni reagoval, odmítl komentář. „Nebudu to vůbec komentovat,“ řekl.
Podle informací Insideru mu už ministerstvo zahraničí nabízelo volný ambasadorský post právě v Moskvě, to ale Jindrák odmítl. Prý s tím, že by se raději vrátil do Prahy.
Přestože je Rudolf Jindrák jedním z nejzkušenějších českých diplomatů, v minulosti musel vysvětlovat svůj podpis pod vázacím aktem komunistické vojenské rozvědky. Sám diplomat v médiích argumentoval tím, že o svých kontaktech z doby totality v 90. letech informoval nadřízené, fakticky s rozvědkou nespolupracoval a v průběhu kariéry po roce 1989 byl třikrát prověřen na stupeň přísně tajné.
Zastalo se ho i vedení Černínského paláce v čele s prvním náměstkem Jiřím Schneiderem. I o tomto diplomatovi se mimochodem už v minulosti mluvilo jako o možném ministrovi. Schneider je také nestraník.
Jindrák má jako velvyslanec v klíčové destinaci navíc dobré vztahy s většinou relevantních sil na české politické scéně. Schwarzenberg ho nevyměnil, jeho práci si pochvaluje ČSSD a prezidentu Klausovi nedávno vyjednal rozlučkovou cestu do Berlína s veškerými poctami a přijetími na nejvyšší úrovni.
Tereza Šídlová