Inside Sport - Nikoho jiného nesehnali, a tak ligový tým Slavie svěřili 36letému Martinu Poustkovi. Vlasatému mladíkovi s kšiltovkou, kterého dosud znal jen málokterý z fanoušků.
Kdo ví, možná se právě rozjíždí stejně zářivá trenérská kariéra jako v roce 1986, kdy se Slavie chopil ještě mladší kouč: Vlastimil Petržela. Tomu tehdy bylo jen 33 let - a podobně jako nyní dosavadní asistent Poustka přebírá tým po abdikaci trenéra Straky, spadla tehdy asistentu Petrželovi Slavia tak trochu do klína, když padnul trenér Jareš.
„Po těžkém zranění achillovky jsem byl dva roky v podstatě v invalidním důchodu, když mně zavolali ze Slavie, jestli bych nedělal šéftrenéra mládeže,“ zavzpomínal dnes Petržela pro deník Insider. „A nakonec se to tak zvrtlo, že ze mě udělali Jarešova asistenta.“
„Jareš měl silnou pozici u IPS, to byl tenkrát za socialismu stavební podnik, který za Slavií stál. Ale výsledky Jarešovi chyběly,“ vzpomíná Ivo Lubas, tehdy sekretář klubu.
„A když Jareše čtyři kola před koncem ročníku vyhodili, řekli mi, ať sezonu jako hlavní kouč dokončím sám. Počítal jsem, že v létě někdo přijde, ale s nikým se nedomluvili, tak jsem Slavii trénoval dál,“ vypráví Petržela.
„Šlo nám to, nehráli jsme kolem desátého místa jako roky předtím, ale skončili jsme čtvrtí nebo pátí. Ale pánům na svazu hrozně vadilo, že nemám v kapse licenci, trenérskou jedničku jsem teprve studoval. Šli po mně kvůli papíru,“ říká Petržela. „Takže mě ve Slavii nechali odtrénovat jednu sezonu a pak přišel z Bohemky Tomáš Pospíchal a já mu dělal asistenta.“
Tři roky nato pak Petržela opět převzal Slavii jako hlavní trenér a vedl ji ve slavné „korbelovské“ éře.
„Když jsem začínal, měl jsem výhodu v tom, že jsem léta hrával ligu, takže hráče, které jsem dostal na starosti jako trenér, jsem osobně velmi dobře znal. Martin Poustka tuhle zkušenost nemá, z toho důvodu mám malinko obavu. Ale držím mu palce,“ říká dnes Petržela, který dění ve Slavii stále pozorně sleduje.
Zatímco Petržela se proslavil už jako hráč, když startoval na MS 1982 ve Španělsku, Poustka jako fotbalista díru do světa neudělal, po těžkém zranění kolena se ale v Motorletu brzy dal na trenérskou práci s mládeží.
V poválečné historii Slavie nenajdeme mladšího kouče než Petrželu a Poustku. Tím vůbec nejmladším v dějinách byl Josef Sloup „Štaplík“, který tým v roce 1930 po legendárním Johnym Maddenovi převzal, když mu bylo 32 let a 6 měsíců. Do funkce se přesunul z pozice brankáře, na níž konkuroval Františku Pláničkovi.
Největší trenérskou kariéru ze všech jmenovaných každopádně udělal Vlastimil Petržela. Ten v lize vedl vedle Slavie i Liberec, Spartu, Bohemians či Mladou Boleslav. Opakovaně se objevoval v užších výběrech na pozici reprezentačního kouče. V roce 2002 získal velmi lukrativní angažmá v Zenitu Petrohrad, pod jeho rukama tam rozkvetl talent Aršavina či Keržakova.
Petržela se však v té době stal závislým na gamblingu, prášcích a alkoholu. Poté, co se uzdravil, pracoval ve Viktorii Žižkov a nyní ve druholigovém slovenském klubu Zemplín Michalovce.