Za kulisy událostí - Martin Jiránek šéfoval IT oddělení ve státních Lesích ČR jen osm měsíců. Ale těch 37 smluv, které stihl podepsat, přineslo vážné následky: nejprve jen vysokou pokutu kvůli neférové soutěži a pak i policejní vyšetřování kvůli dvanáctimiliardovému podvodu.
A právě milionovou sankci od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže státní podnik po Jiránkovi vymáhá. Zatím jen z poloviny úspěšně: soud rozhodl, že bývalý ředitel IT má zaplatit 500 tisíc korun. Jestli to bude konečná částka, rozhodne odvolací soud příští týden.
Ovšem i tak je to případ neobvyklý nejen tím, že jde na tuzemské poměry o vysokou pokutu. Ale také proto, že úřady nebo města často pokuty zaplatí, a už je nevymáhají po svých zaměstnancích.
„Smlouvu mi podstrčili…“
Jiránkův příběh z roku 2007 – a vše další, co se na něj později nabalilo – je mimořádný sám o sobě. Jednak tím, že hned po nástupu do Lesů dostal od tehdejšího generálního ředitele Jiřího Holického pravomoc uzavírat smlouvy na IT služby nebo nákupy počítačů.
Jiránek podepsal smlouvu s firmou Aventic International na rekonstrukci počítačové sítě za 150 milionů. Později vysvětloval, že ho firma napálila. „Smlouvu mi podstrčili mezi řadou jiných papírů k podpisu,“ říkal Jiránek před šesti lety.
Jenže firma Aventic pak chtěla odškodnění 120 milionů za neuskutečněný obchod – a podnik s ní už měl dokonce připravenou dohodu. Nakonec se ale změnilo vedení Lesů a z odškodnění sešlo. Zato se na scéně objevil nový, americký vlastník firmy Aventic, který přišel s nárokem na 221 milionů – dodnes není zřejmé, podle čeho to spočítala. A později firma pohrozila, že povede s republikou dvanáctimiliardovou arbitráž.
Nedbalost ne, byl to úmysl
K soudu ale musel Jiránek kvůli pokutě od antimonopolního úřadu. Přestože se bránil, že tendry měli v Lesích na starosti příslušní pracovníci, a ne on sám, soudkyně Marie Filippiová z Obvodního soudu pro Prahu 7 loni rozhodla. „Nejednalo se o nedbalost, ale šlo o nepřímý úmysl,“ prohlásila soudkyně Filippiová. Podle ní ale za Jiránkovy chyby mohl i podnik, který měl špatně nastavená pravidla. Proto Jiránek musí – zatím nepravomocně – zaplatit jen polovinu vymáhané pokuty.
Navíc protikorupční policie, která už jednou případ odložila, letos v květnu kvůli smlouvě s Aventicem obvinila tři lidi kvůli pokusu o podvod. Jména neuvedla, není tak jasné, jestli je mezi nimi i Jiránek. Partnerskému deníku HN se s ním nepodařilo spojit, stejné to bylo i s jeho advokátem.
Zajímavý je také další osud firmy Aventic: skončila v úpadku a její jednatel Jan Dvořáček dostal v jiné kauze šest let za podvody. Například si půjčil 15 milionů korun a zajistil je vymyšlenými pohledávkami.
Ještě ale k pokutám: podle studie protikorupčního sdružení Oživení nevymáhá pokuty za špatně vypsané zakázky 90 procent radnice. A nedělají to ani ministerstva. Například ministerstvo dopravy dostalo v roce 2012 pokutu 400 tisíc za zakázku na prevenci nehod. Šlo o tendr ještě z doby ministra Aleše Řebíčka (ODS). „Odpovědnost za škodu nebylo možno prokázat konkrétnímu zaměstnanci,“ vysvětlila mluvčí Andrea Volaříková, proč úřad pokutu po nikom nevymáhal.
Vojtěch Blažek