ODS utekl ve Kbelích starosta a vzal s sebou 25 členů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 2. 2014 15:44
Občanská demokratická strana zažívá už v počátcích zahájené resuscitace stavy, které lze přežít jen se zálibou v černém humoru.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Občanská demokratická strana zažívá už v počátcích zahájené resuscitace stavy, které lze přežít jen se zálibou v černém humoru.

Například: Máme dvě zprávy, tak napřed tu špatnou.

V Praze-Kbelích odešel na sklonku loňského roku tamní dlouholetý starosta Pavel Žďárský, který před čtyřmi lety, kdy ODS utrpěla celkově historickou porážku, získal ve své městské části hlasy 51 procent voličů. Navíc s ním opustili stranu masově další lidé. Jak to lakonicky vyjádřil jeden z pražských členů ODS: "Utekl i s celým místním sdružením."

A teď tu dobrou: Citovaný straník přehání, protože sdružení neodešlo celé, naráz ztracených duší je jenom kolem pětadvaceti.

Když poodstoupíme ze světa humoru, má kbelský příběh spíše podobu všedních dnů ODS.

Pavel Žďárský odchod pro Insider zdůvodnil tradiční větou odpadlíků, totiž že mu vadí, že ODS směřuje jinam než v éře otce zakladatele Václava Klause. "ODS už není to, co jsme kdysi zakládali," říká.

Zdroje Insideru z ODS za Prahu 9 sice tvrdí, že ve skutečnosti jde o starostovy nenaplněné osobní ambice, ale problém může být jinde.

"Myslím, že jeho rozhodnutí uzrávalo delší dobu, ale poslední kapka byl oblastní sněm. Chtěl mít nominaci na kongres, tu nedostal a zřejmě usoudil, že jeho budoucí nominace – například na kandidátku do pražského zastupitelstva – nebudou jisté," říká senátor Tomáš Kladívko, předseda ODS Prahy 9, kam Kbely patří.

A další zdroj z ODS Prahy 9, který požádal o anonymitu, doplňuje: "Na prosincovém oblastním sněmu nedopadla jeho nominace na kongres a došlo ke konfliktu. Žďárský je dlouhodobě proti Svobodovi a nelíbilo se mu, že Praha 9 v listopadu podpořila Svobodova člověka Humplíka do vedení Prahy."

V roce komunálních voleb má ODS problém v tom, že případ ze Kbel není ojedinělý. "Žďárský není sám. Starostové nám zkrátka utíkají. A nejen v Praze," říká už citovaný straník.

V ODS tak už dlouhé měsíce před volbami kolují příběhy, jak o ní smýšlí voliči oblíbená elita v jednotlivých městech. „Znám případy, kdy za starostou přijdou místní učitelé nebo lékaři a bez obalu mu řeknou, že jestli chce být starostou, nesmí to být pod značkou ODS. Tu prý už volit nebudou a nebudou za ni ani kandidovat," říká člověk dobře obeznámený s komunální politikou.

Proto se stává, že starosta a jeho skupina se pak přidají k nějakému už registrovanému hnutí nebo ke straně, se kterou vytvoří místní volební formaci – jinak by musel sbírat podpisy pod petici voličů, aby vůbec mohl v komunálních volbách kandidovat.

Koneckonců i starosta Kbel Pavel Žďárský založil sdružení Kbely, náš domov a jedná se o Starosty pro Prahu. A v řadách nespokojených a populárních starostů ODS už loví Andrej Babiš, TOP 09 nebo i samostatně Starostové a nezávislí Petra Gazdíka.

ODS to ví a nový předseda Petr Fiala už v půlce ledna na kongresu prohlásil, že si chce se starosty promluvit, jinými slovy zachránit je pro barvy občanských demokratů.

Zatím se navenek ODS tváří, že problém buď neexistuje, nebo je marginální, ale ve skutečnosti to vážné je. Mnohde totiž starostové za ODS vedou zatím velmi diskrétní jednání, zda by se mohli k některému uskupení či straně připojit. Takže odchody à la Kbely mohou pokračovat.

Lucie Kudláčková Jan Němec

 

 

Právě se děje

Další zprávy