Za kulisy událostí – Složitý spletenec převodů, výběrů hotovosti a následných vkladů na jiné účty, kterým skupina deseti lidí zametala stopy za nezákonnými vratkami DPH a způsobila státu škodu až v hodnotě čtyř miliard korun, měla policie v hledáčku od léta 2011.
Na podezřelé transakce protikorupční útvar upozornili analytici ministerstva financí. Jak celá síť funguje a kdo firmy skutečně ovládá, ale zjistili policisté až poté, co na klíčové aktéry nasadili odposlechy.
Z náměstí Republiky
Policisté například přišli na to, že ačkoli majetková práva k jedné ze společností v řetězci má podnikatel, který se trvale zdržuje v Ústí nad Labem, autorizace bankovních transakcí z účtu vychází z náměstí Republiky v Praze, „kde se nacházely kanceláře Garris services,“ píše se v textu obvinění.
Zmíněná firma byla jednou z řady společností, jejímiž jedinými příjmy, jak zjistili kriminalisté, byly peníze z kont Finančního úřadu v Praze 5, byla tedy jakousi prázdnou schránkou. Většina firem byla oficiálně napsána na zahraniční vlastníky. Detektivové však zjistili, že je ovládá právě zmíněná Garris services.
„Z uvedených zjištění je zřejmé, že žádná ze společností není ovládána údajným americkým vlastníkem, ale všechny úkony – náhledy do datových schránek, pokyny k transakcím, vedení části účetnictví – jsou prováděny v ČR, konkrétně z míst a společností napojených na společnost Garris services (dnes GS Systems v likvidaci), kde jako jednatel vystupuje Radomír Kopel a ředitelem byl František Savov,“ dokládají policisté.
Společnost se minulý rok v dubnu přejmenovala na GS Systems a nyní je v likvidaci. Kanceláře v téže budově však začala obývat společnost s podobným názvem – Garris Legal, ve které donedávna působil také Bohuslav Maléř, který se podle kriminalistů na aktivitách skupiny podílel. Podle kriminalistů přitom šlo jen o další kličku, jak jim znemožnit přístup k možným důkazům.
U prohlídek právnických prostor totiž musí být přítomen zástupce advokátní komory, který rozhoduje o vydání či nevydání materiálů. V případě Garris Legal policisté odešli s prázdnou a musí počkat na květnový soud.
Octavian 5
František Savov, kterého policie zatím neúspěšně zve k výslechu, dostal od policistů v odposleších označení Octavian 5. Z jeho telefonátů pak zjistili, že „uplatňuje svůj vliv jako majitel spořitelního družstva Artesa“. Na kontech vedených pod Artesou pak končila část peněz z nezákonných vratek.
„Všechny převody finančních prostředků mezi jednotlivými společnostmi jeví koordinovanost postupného vyvádění prostředků tak, aby na konci převodů byly prostředky vybrány v hotovosti a převedeny do dalšího podnikání, zejména obchodování s pohledávkami, či převedeny na účty spotřebního družstva Artesa, které je skrytě ovládáno Františkem Savovem a svědčí o úmyslu provádět všechny transakce za účelem zastření původu těchto finančních prostředků,“ konstatuje policie závěrem obvinění skupiny.
Bílí koně
Obvinění si v případu vyslechla celkem desítka osob. Někteří z nich však podle detektivů plnili pouze roli nastrčených jednatelů – tedy takzvaných bílých koní.
„Bohuslav Maléř spolu s Rudolfem Rolfesem vytvořili a pomocí osob dosazených do funkcí jednatelů ovládali společnosti East Media, Net Advert, Astra AT, Net Friends a další,“ vypočítávají v dokumentu vyšetřovatelé.
Policie proto zahájila stíhání proti „Jiřímu Antošíkovi, Luboši Lendelovi a Lence Novákové jako obviněným ze zločinu krácení daně dílem dokonaného, dílem ve stadiu pokusu,“ proti Rostislavu Berkovi, Janu Jelínkovi, Richardu Rolfesovi a Martinu Vedralovi z krácení daně a legalizace výnosů z trestné činnosti a proti Kaderu Agha Yasserovi pouze z praní špinavých peněz.
Uvedení podle policie „na finanční úřad podávali fiktivní daňová přiznání vypracovaná na pokyn Rudolfa Rolfese a Bohuslava Maléře“. Z policejních závěrů tak lze usoudit, že právě Rolfes a Maléř skupinu de facto řídili.
Karel Hrubeš