Nízké úrokové sazby mohou přinést rizika hypoteční bubliny

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 9. 2014 15:12
Několikaletý pokles úrokových sazeb v Česku přináší ovoce v podobě pokračujícího růstu úvěrů na bydlení, které si berou české domácnosti. Doposud příznivá situace s sebou však může nést rizika, pokud úrokové sazby začnou v budoucnu stoupat.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Několikaletý pokles úrokových sazeb v Česku přináší ovoce v podobě pokračujícího růstu úvěrů na bydlení, které si berou české domácnosti. Doposud příznivá situace s sebou však může nést rizika, pokud úrokové sazby začnou v budoucnu stoupat.

Bydlení je pro domácnost hlavním důvodem k půjčce

Objem úvěrů na bydlení roste v posledních létech tempem necelých 45 miliard korun ročně (viz graf nahoře). Půjčky za účelem bydlení zaujaly dominantní postavení v dluzích, které mají české domácnosti u českých bank, a nechybí mnoho, aby dosáhly tří čtvrtin (aktuálně 72,7%).

Boom zatím pokračuje vlivem několika faktorů, z nichž nejpodstatnější je pokles úrokových sazeb u hypoték na historická minima (viz  druhý graf v tomto vydání). Vlivem konkurenčního boje se pak do určité míry zjednodušily požadavky na přiznání úvěru, takže získat hypotéku či stavební úvěr je celkově snazší.

V podobě nízkého úročení má motivace k zadlužení domácnosti racionální jádro. To je posílené i demograficky, když rodiny nyní zakládají silné ročníky.

Vypadá to, že růst hypoték může být snad nekonečný. Jejich atraktivita však může dávat prostor ke vzniku úvěrů, které mohou být rizikové v případě zhoršení podmínek, až se např. začnou úrokové sazby zvyšovat.

Je nyní důvod k obavám?

Zdá se, že důvod k obavám nemusí být zatím tak velký. Česká ekonomika má před sebou přece jen o něco lepší vyhlídky, nezaměstnanost klesla k šesti procentům a prostředí nízkých úrokových sazeb se asi hned tak nezmění, alespoň pokud lze soudit z vývoje české inflace a výhledu ekonomického prostředí a úrokových sazeb v celé eurozóně.

Ve hře ale nejsou jen úrokové sazby. Zajištění hypotečních úvěrů je postaveno na hodnotě předmětných nemovitostí a jejich tržní ceny kolísají. Např. podle odhadů Hypoteční banky rostly v posledních čtyřech létech průměrné tržní ceny jen u pozemků. Ceny rodinných domů nebo bytů spíše klesaly.

Zejména u bytů je to viditelné, jejich tržní cena proti začátku roku 2010 je ke konci druhého čtvrtletí tohoto roku nižší o 5,6%. Pokud by se hodnoty nemovitostí nějak výrazně propadly, jak se to stalo během hypoteční krize v USA, pak by zajištění některých hypoték mohlo narazit a splácení by se začalo prodražovat.

Zmíněné odchylky v tržních cenách českých nemovitostí jsou ale v současné době malé (v porovnání s minulostí). Pokud se ekonomice bude dařit, může to znamenat spíše opětovný růst cen a výše zmíněné nebezpeční nenastane.

Petr Hlinomaz

 

 

Právě se děje

Další zprávy