Německá pomoc diktaturám: Loď vezla zbraně, Siemens dodal techniku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 4. 2012 14:22
Zásilka íránských zbraní se měla naložit v Džibuti.Tento malý stát už je delší dobu západními zpravodajskými službami považován za jakousi křižovatku zbrojních nákladů, ať už legálních, či nelegálních.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Německá dopravní společnost Bockstiegel, sídlící v Hamburku, je podezřelá z nelegálního převážení íránských zbraní do Sýrie. Loď Atlantic Cruiser, která Němcům patří, plula z Oděsy do přístavu v Džibuti, kde podle zdrojů syrské opozice naložila zbraně určené režimu prezidenta Bašára Asada, který už přes rok potlačuje povstání, střílí do civilistů a mučí zadržené.

Opozice informaci získala od svého tajného „vysoce postaveného“ zdroje z Damašku, který se o zásilce dozvěděl. Informaci jako první zveřejnil časopis Der Spiegel. Atlantic Cruiser, plující pod vlajkou karibského státečku Antigua a Barbuda, se přiblížila až na vzdálenost osmdesáti kilometrů od syrských břehů, když posádka dostala od majitele lodi pokyn, aby plula do jiné země.

Údajně měla zakotvit v Turecku, pak několik hodin kroužila ve východní části Středozemního moře a vypnula signální zařízení, přes které by bylo možné určit její polohu. Podle posledních zpráv se nachází mezi Libanonem a Kyprem. Pokusila se natankovat palivo v kyperském Limassolu, kde jí však odmítli povolit přistání právě kvůli zboží na palubě.

Německé úřady už přiznaly, že podezření na nelegální náklad existuje a bude nutné plavidlo prohlédnout. Atlantic Cruiser si pronajala ukrajinská firma White Wale Copany, sídlící v Oděse. Převážené zboží deklarovala jako „čerpadla a podobné“.

Zásilka íránských zbraní se měla naložit v Džibuti. V přístavu ve stejnojmenné zemi na severovýchodě Afriky. Tento malý stát (23 tisíc čtverečních kilometrů, 800 tisíc obyvatel) už je delší dobu západními zpravodajskými službami považován za jakousi křižovatku zbrojních nákladů, ať už legálních, či nelegálních.

Pokud se podezření potvrdí, Německo čeká kritika za to, že lodě patřící tamním firmám nedostatečně kontroluje. Není to totiž první případ, kdy německé plavidlo vezlo íránské zbraně. V roce 2009 Izraelci zadrželi loď Francop, která vezla zbraně pro Hamás a také do Sýrie.

Samotná německá firma bude čelit hrozbě vysoké pokuty, protože Evropská unie uvalila na Sýrii zbrojní embargo a žádný státní ani soukromý subjekt ze sedmadvaceti členských zemí EU se na vývozu do této země nesmí podílet.

Ale aby toho nebylo pro Německo málo. Objevilo se také obvinění, že Siemens dodal Sýrii zařízení umožňující kontrolu internetu a odhalování identity lidí, kteří vkládají na web příspěvky. Podle televize ARD původní kontrakt pochází z roku2000 av roce 2009 Sýrii znovu dodala technologii firma Trovicor, která patří pod společný venture projekt Nokia Siemens Networks.

Mnoho představitelů syrské opozice režim zatkl právě na základě sledování internetu a Facebooku. Před třemi lety při protestech v Íránu se dělo totéž kvůli technologii, kterou íránskému režimu ke sledování mobilních telefonů dodala pro změnu Nokia.

 

Právě se děje

Další zprávy