Ministerstvo dotuje běžné podnikatele, jako by šlo o výzkumníky

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 4. 2013 13:44
Stát ročně posílá soukromým firmám přes pět miliard korun na podporu výzkumu a vývoje, další dvě miliardy jim povoluje odepsat z daní. Také díky této podpoře se má Česko proměnit v technologickou velmoc. Část dotací se však ztrácí bez užitku, protože ministerští úředníci nedokážou rozlišit, kdy podporují skutečnou inovaci a kdy jde o běžný podnikatelský projekt.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Stát ročně posílá soukromým firmám přes pět miliard korun na podporu výzkumu a vývoje, další dvě miliardy jim povoluje odepsat z daní. Také díky této podpoře se má Česko proměnit v technologickou velmoc.

Část dotací se však ztrácí bez užitku, protože ministerští úředníci nedokážou rozlišit, kdy podporují skutečnou inovaci a kdy jde o běžný podnikatelský projekt. Výzkumnou dotaci od ministerstva průmyslu získala i východočeská firma Beas, i když, jak ukazují následující fakta, chce postavit obyčejnou pekárnu, která bude nabízet pečivo dostupné v ostatních východočeských pekárnách.

Neexistující smlouva

Beas získal inovační dotaci 75 milionů na stavbu nové pekárny v Choustníkově Hradišti a Insider má k dispozici hodnocení, které ji zajistilo. Jedenáct milionů uhradí státní rozpočet, zbytek Evropská unie v dotačním programu Podnikání a inovace.

Dva externí odborníci ministerstva průmyslu přidělili projektu firmy Beas 54 bodů, o devět víc než požadované minimum. Z toho 34 bodů získal projekt tím, že splnil kritéria pro inovace. Ve skutečnosti je nesplnil, anebo pouze formálně.

Nejnápadnějším nedostatkem je tvrzení, že Beas spolupracuje na vývoji nových technologií s pražskou Vysokou školou chemicko-technologickou a několika soukromými firmami. Experti ministerstva průmyslu za to přidělili dvanáct bodů, i když samotná škola o takové spolupráci neví. „O takové spolupráci žádná smlouva neexistuje,“ uvedla totiž na tvrzení ministerských expertů mluvčí chemické školy Ivanka Picková.

Hlas obchodních partnerů

Firmy, které podle tvrzení expertů vedle vysoké školy s Beas spolupracují, se jmenují Kornfeil, J-4, Nordit a NORDservis. První dvě vyrábějí pece, další dvě dodávají pekařům informační systémy. Jejich zástupci potvrzují, že mají kontakty na firmu Beas, která už dnes provozuje pekárnu nedaleko Rychnova nad Kněžnou.

„S firmou Beas máme smlouvu, že v jejich pekárně můžeme zkoušet nové výrobní postupy,“ potvrzuje Josef Mázl, manažer společnosti J-4 z Předměřic nad Labem, významného exportéra pekařských pecí. Dodává však, že jejich vývojové středisko stejně spolupracuje se všemi velkými pekárnami v regionu.

„V pekárně Beas jsme vyzkoušeli některé postupy, které dál používáme,“ popsal spolupráci z roku 2002 Bohdan Košek z NORDservisu.

Nordit spolupracuje s firmou Beas čtvrtý rok na vývoji nového softwaru pro řízení pekáren. „Vzhledem ke sjednanému závazku mlčenlivosti nemůžeme sdělit detaily o vzniklých produktech,“ uvedl jednatel Jiří Konvalinka.

Z těchto výroků není jasné, jestli spolupráce překračuje běžné dodavatelské vztahy. Se zmíněnými čtyřmi firmami spolupracují také další pekárny, například v Hradci Králové nebo v Pelhřimově. O dotaci na inovace žádaly neúspěšně.

Ojedinělý na světě

Pokud půjdeme v hodnocení žádosti firmy Beas dále, dalších dvaadvacet bodů jí přidělili experti za zavádění nových technologií a nových výrobků na trh.

Jeden z externích odporníků Libor Witassek například přiznal osm bodů za to, že nová pekárna bude světovým unikátem. „Provoz nové pekárny se stane nejmodernější referenční pekárnou v ČR i Evropské unii a vzhledem k odlišnosti pekařských výrobků (specifika českého chleba a pečiva) i ojedinělý ve světě,“ zdůvodnil svůj verdikt Witassek.

Unikátní technologií mají být dvě termoolejové pece a nový řídicí systém ComSTAR. Na českém trhu však nejde o žádné novinky.

Firma Kornfeil z Čejče vyrábí termoolejové pece už 20 let, na domácím trhu je v posledních letech koupily například pekárny ve Žďáru nad Sázavou a Pelhřimově. Společnost ComSTAR dodává podle svých referencí informační technologie pětadvaceti pekárnám, včetně Michelských pekáren v Praze a firmy NOPEK z Vysokého Mýta.

Novým produktem má být výroba pečiva z pšeničného a ječného stabilizovaného kvasu od firmy Isern Häger. Už před rokem 2008 ovšem kvas od německé firmy využívaly například pekárny v Brně, Opavě, Klatovech a Ostravě.

Produkt vyšší úrovně

Ministerstvo průmyslu přesto tvrdí, že dotace byla přidělena v souladu s předpisy. „Byly vypracovány tři externí posudky, z toho jeden ekonomický, a všechny tři posudky byly doporučující,“ vysvětluje mluvčí Tomáš Paták. Na otázku, v čem byla inovace, odpovídá: „Jde o existující produkt, jehož vlastnosti byly posunuty na výrazně vyšší úroveň.“

Po odborné stránce projekt doporučili bývalý majitel strojírenské firmy Josef Jindřichovský a již zmíněný manažer poradenské společnosti Witassek. Ten tvrdí, že žádnou chybu neudělal. „Posudek byl zpracován podle platné metodiky programu ministerstva průmyslu. Pokud by žadatel uvedl nepravdivé údaje, pak možnosti hodnotitele odhalit nepravdu jsou v této věci minimální,“ upozornil s tím, že za případné nesrovnalosti v dokumentech odpovídají úředníci ministerstva průmyslu, kteří nakonec dotaci přidělili.“

Expert tvrdí, že by dnes projekt Beasu opět doporučil. Na otázku, co nového přinese proti ostatním pekárnám, Libor Witassek odpovídá: „Jednalo se o procesní inovaci.“

Majitel Beasu Bedřich Syrovátko se odmítá k případu sedmdesátimilionové dotace vyjadřovat. Se stavbou pekárny ještě nezačal, protože stavební řízení blokují stížnosti konkurenčních pekařů. Přesto slibuje, že pekárna bude v provozu v příštím roce. Dokládá to verdikt ministerstva průmyslu, který už podruhé odložil povinný termín dokončení.

Hlas experta

K předchozí story dodává Insider také doslovný přepis komentáře Josefa Jindřichovského, který se jako expert vyjádřil k popisovanému projektu firmy Beas, vlastníka pekárny Lično. Komentář pochází z odborné hodnotící zprávy, která o přidělení dotace 75 milionů spolurozhodovala.

Citujeme:

„Se silnými stránkami, které firma uvádí, je možno souhlasit. V této fázi si však dovolím jednu osobní poznámku: Shodou okolností, tj. tím, že se můj dědeček před více než 100 lety ‚zakoupil na Pardubicích‘, jsme já i má rodina prostřednictvím jednoho z obchodních řetězců rovněž mj. koncovými zákazníky žadatelské firmy. Její výrobky jsou opravdu dobré a moje matka (která se narodila ještě před I. válkou za císařpána, a pamatuje tudíž skvělé výrobky ještě z doby I. republiky) vždycky vyžaduje diavánočku (seniorská cukrovka) jenom od nich, že ta prý ‚je nejlepší‘, ačkoli jsou zde k dostání i dia od jiných místních malých pekáren... (to snad hovoří za vše a navíc, jak je všeobecně známo, maminka a pan režisér mají vždycky pravdu !!). Z počátku mně navíc vrtalo hlavou, co to je za divný název, ‚ličeňský rohlík‘ a ‚ličeňský chléb‘, a i když jsem shledával, že jsou to produkty stravitelné a vždy jsem je z regálu bral, nic mi ten název neříkal. Nyní díky činnosti externího hodnotitele je mi jasné i toto.“

Petr Holub

 

Právě se děje

Další zprávy