Za kulisy událostí - Až se příště Bohuslav Sobotka dostane uvnitř své strany do krize, musí počítat s tím, že poztrácel v ČSSD řadu spojenců. Především jde o bývalé poslance, kterým loni v létě před rozpuštěním sněmovny nasliboval posty v budoucí vládě, a nakonec je nechal bez práce. Ti začínají Sobotkovi pomalu své zklamaní dávat najevo.
„Na jednání klubu před hlasováním o rozpuštění sněmovny, tedy loni v létě, nám bylo několikrát řečeno, že máme podpořit předčasné volby, že o ty, kdo se nedostanou do sněmovny, bude postaráno, že nemusíme mít obavy. Navíc já osobně jsem se bavil i s předsedou na téma konkrétního postu a on s mojí ambicí souhlasil,“ říká bývalý poslanec Miroslav Svoboda. Ten se podle příslibu od Bohuslava Sobotky měl stát náměstkem ministra obrany. A i když jeho jméno po volbách krátce zaznělo v médiích, na ministerstvo nakonec odešel jiný zástupce ČSSD.
Podobných slibů a funkcí rozdal loni v létě Sobotka hodně. Potřeboval podporu ve vrcholícím vnitrostranickém boji s tehdejším místopředsedou Michalem Haškem, a navíc soupeřil o udržení postu volebního lídra strany a kandidáta na premiéra. A tak vlivným poslancům ČSSD dlouho před volbami „rozdával“ posty ministrů i náměstků v budoucí vládě výměnou za spojenectví.
Jenže volby dopadly jen těsným vítězstvím, a tak Sobotka najednou neměl z čeho rozdávat. Navíc ani jeho noví koaliční partneři nebyli ochotni přijímat náměstky jen pro jejich stranické knížky. Ostatně Sobotku ani nic nenutilo, aby za své spolustraníky nadmíru bojoval. Jeho sok Michal Hašek přišel totiž po nepovedeném puči o veškerý vliv, a premiér tak bývalé spojence přestal potřebovat.
„Abych byl fér, tak musím říct, že tyhle sliby ale padaly z úst celého vedení strany, ne jen od Bohuslava Sobotky,“ podotýká Svoboda, který je půl roku po volbách v podstatě bez práce.
Stejně je na tom i exposlanec, expert ČSSD na zemědělství, Ladislav Skopal. I on se měl stát náměstkem. „Chápu, že ne všechno se dá zrealizovat rychle. Zatím pracuji jako asistent poslance Velebného a hledám práci. Pořád věřím, že budu v rámci strany potřeba, ačkoli jsem doufal, že budu využit rychleji,“ říká Skopal, který strávil v poslanecké lavici sedmnáct let.
Slíbený post po volbách nezískal ani vlivný třinecký exposlanec Radim Turek, někdejší adept na ministra obrany, jehož hvězda po letech opět stoupla letos na podzim, když v povolebním vnitrostranickém pokusu o puč vsadil na Sobotku.
„Situace po volbách dopadla jinak, než si mnozí představovali, nechtěl jsem eskalovat napětí nějakými svými výhradami a spokojil jsem se s místem poradce. Navíc existuje i něco jako aktivní zálohy,“ míní Radim Turek, který skončil jako poradce ministra vnitra Milana Chovance.
A právě místopředseda ČSSD Milan Chovanec, který včas přeběhl z tábora Haškových pučistů mezi Sobotkovy spojence, nemá pro neuspokojené exposlance příliš pochopení.
„Dívat se na politiku jako na zaopatřovací ústav je stejně chybné jako za vším vidět politickou trafiku. Nechci posuzovat ambice konkrétních kolegů, ale osobně jsem toho názoru, že rozhodují zkušenosti i schopnosti a stranická knížka je druhořadá. Nikoli ale zcela nepodstatná, neboť nepolitická politika či vláda nezaujatých expertů je v evropském prostoru fikce,“ reagoval na stížnosti kolegů.
Marie Bastlová