Mafie s alkoholem se může smát dál

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 9. 2012 14:41
Policisté v pondělí oznámili průlom v aféře metanol: Tvrdí, že se dostali až ke skutečnému zdroji jedovaté tekutiny. Znamená to, že našli (v tuto chvíli) vrahy 25 lidí. Ale ani zdaleka to neznamená, že by jakkoli změnili situaci na trhu s černým alkoholem. Přečtěte si pět důvodů, proč.
Foto: Tomáš Kunc

Analýza - Policisté v pondělí oznámili průlom v aféře metanol: Tvrdí, že se dostali až ke skutečnému zdroji jedovaté tekutiny.

Znamená to, že našli (v tuto chvíli) vrahy 25 lidí. Ale ani zdaleka to neznamená, že by jakkoli změnili situaci na trhu s černým alkoholem.

Z produkce dvou hlavních pachatelů zůstává podle zprávy policie někde na trhu 15 000 litrů jedovaté směsi. Celníci však oficiálně uvádějí, že loni zachytili při kontrolách 1500 hektolitrů, tedy 150 tisíc litrů pančovaného alkoholu.

Je to klíčový argument, proč věřit, že v Česku obchod s pančovaným alkoholem s velkou pravděpodobností pokvete nadále. Zde je pět důvodů, proč si to Insider myslí.

........

1. Zdroj metanolu

Samotní aktéři miliardových podvodů s černým alkoholem už Insideru přiznali, že někdy do pančované várky přilévají čistý metanol. A to ve chvíli, kdy potřebují v nápoji zvýšit procenta alkoholu. Současnou aféru komentovali slovy: někomu ujela ruka. Metanol se používá hlavně v chemickém průmyslu jako rozpouštědlo nebo přísada do nemrznoucích směsí, do Česka se prakticky výlučně dováží a jeho dovoz poslední roky stoupá. Manipulaci s metanolem nemá stát pod kontrolou. Pokud tedy stát nebude schopen zabránit tomu, aby se s metanolem ve velkém obchodovalo na černém trhu, nelze vyloučit, že někomu ujede ruka i příště.

........

2. Vysoké daně

Experti i samotní podvodníci se shodují, že dokud bude na alkohol dál uvalená současná vysoká daň, černému trhu se bude dařit. Ačkoli daně stoupaly, státu se v uplynulých letech dařilo z alkoholu vybrat čím dál méně peněz (viz graf Insideru z úterka minulého týdne). Když naposled Jan Fischer a jeho vláda v roce 2010 zvýšili spotřební daň o 20 korun za litr čistého alkoholu, klesla oficiální spotřeba o 15 procent. Rostoucí poptávka logicky musela být uspokojena jinde, a to na černém trhu. K tomu patří informace, že ministr financí Miroslav Kalousek jasně řekl, že daň na alkohol klesat nebude.

........

3. Rozsah černého trhu

I když se policii tentokrát podařilo zatknout v podstatě celou jednu výrobní i distribuční síť, pochytat čtyřicet lidí a lihová mafie utrpěla citelnou ránu, podle dosavadních nevládních analýz a poznatků lihovarníků je jisté, že prázdné místo brzy zaplní noví podvodníci.

Lihovarnická unie dlouhodobě odhaduje, že černý trh pokrývá až dvacet procent byznysu s alkoholem. Samotní aktéři podvodů už dříve tvrdili, že z nelegální výroby pochází dokonce každá druhá láhev. Ani tentokrát navíc v síti neskončila žádná z velkých likérek, které se podle dva roky staré detektivní analýzy trhu s alkoholem na podvodech rovněž podílejí. Za nečinného přihlížení státu totiž jedou paralelní výrobu k té legální. Část jejich produkce tak směřuje rovnou na černý trh.

........

4. Připravovaná opatření nestačí

Stát sice slibuje, že do budoucna bude mít každá šarže alkoholu svůj „rodný list“ a láhve budou opatřeny také novými kolky, zkušenosti ale ukazují, že černí výrobci podobná opatření překonají hravě. Zmiňovaná analytická zpráva detektivů popsala, že podvodníci často disponují pravými kolky i etiketami jednotlivých likérek. Ostatně i v současné aféře se metanol objevil v okolkované láhvi a policie při jedné z razií našla u podvodníků pravé kolky.

........

5. Neúčinné kontroly

Dokud nepřitvrdí zejména celníci, samozřejmě ve spolupráci s policií, potravinářskou inspekcí a hygienou, černí výrobci budou dál vysmátí. Nejde ani tak o počet kontrol jako o jejich důslednost, vytipování rizikových míst a pak musí následovat razantní a rychlá akce. Jen pro ilustraci celníci loni absolvovali přes deset tisíc kontrol, při nichž zabavili zmíněných více než patnáct set hektolitrů pančovaného alkoholu.

 

Právě se děje

Další zprávy