Maďaři staví diktátorům pomníky, opozici podle vlády platí Američané

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
31. 5. 2012 14:08
Podobná obvinění - že odpůrci vlád či režimů jsou něco jako američtí žoldáci – patří k zemím, jako jsou Írán, Venezuela nebo Bělorusko. To, že s ním začne i Maďarsko, ukazuje hloubku krize, do jaké se tamní politický systém dostal.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Maďarsko zažívá pod náporem ekonomických problémů velmi těžké časy. Evropská unie kabinet premiéra Viktora Orbána kritizuje za tendence, které zemi otáčejí k autoritářskému režimu, a nejnovější vyjádření šéfa úřadu vlády dokazují, že na tom skutečně něco je.

János Lázár zcela vážně novinářům tvrdil, že opozice je financovaná ze zahraničí, hlavně ze Spojených států. „V opozičních parlamentních lavicích sedí poslanci za Socialistickou stranu a stranu Politika může být jiná, kteří jsou financováni Američany. Dělají politiku prostřednictvím Američanů pro Američany. Zatímco my ji děláme za maďarské peníze, pro maďarský byznys a pro Maďarsko,“ prohlásil šéf Orbánova úřadu.

Na populistickou a nacionalistickou rétoriku Orbána a jeho lidí si Evropa v posledních dvou letech zvykla, ale obvinění z toho, že opozice je placená Západem, to už je pořádně pálivá paprika.

Opoziční socialisté chtějí, aby se z toho zodpovídal před soudem. Paradoxní je, že se Orbánova strana Fidesz prezentuje jako konzervativní a protikomunistická, se zahraničněpolitickou orientací na Spojené státy a NATO...

Podobná obvinění - že odpůrci vlád či režimů jsou něco jako američtí žoldáci – patří k zemím, jako jsou Írán, Venezuela nebo Bělorusko. To, že s ním začne i Maďarsko, ukazuje hloubku krize, do jaké se tamní politický systém dostal.

Orbánova strana je v defenzívě. Po kritice z Evropy vzala zpět změny ústavy i mediálního zákona. Musí zvyšovat daně a přijímat další úsporná opatření, aby snížila rozpočtový deficit pod tři procenta, a vyhověla tak požadavku Evropské unie. Ta Budapešti v lednu zastavila dotace kvůli nedostatečné rozpočtové disciplíně.

Při tom všem ale maďarská ekonomika znovu míří do recese a poprvé od kritického roku 2009 se dostává do červených čísel. To se projevuje i v průzkumech veřejného mínění. Fidesz v roce 2009 vyhrál volby s 52 procenty a získal v parlamentu ústavní dvoutřetinovou většinu.

Teď má podle agentury Tárki před opozičními socialisty náskok už jen jediného procenta a o další čtyři procenta zpět je krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), které chce Orbánovi voliče přetáhnout.

A další důkaz maďarské těžké krize a deziluze? Stavby pomníků diktátorům. Levicovým i pravicovým. Na Národním hřbitově v Budapešti odkryli bustu komunistickému vůdci Jánosi Kádárovi, který vládl přes třicet let a k moci se dostal po povstání v roce 1956 na sovětských tancích.

V Debrecínu je zase k vidění socha admirála Miklóse Horthyho, který měl zemi na povel v meziválečném období a jeho krutý režim patřil k největším a nejvěrnějším spojencům Hitlera.

 

Právě se děje

Další zprávy