Kdo je ten, co zahnal iráckou armádu? Nejbohatší terorista s dvěma miliardami dolarů v kapse

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 6. 2014 21:23
Abú Bakr al-Bagdádí – náboženský radikál, který hrozí dobýt iráckou metropoli Bagdád. Jeho organizace ukořistila peníze a majetek za dvě miliardy dolarů
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Kdyby terorista Abú Bakr al-Bagdádí považoval obchod s kradeným zbožím za hlavní cíl své kariéry, nacházel by se právě na vrcholu – šéfuje dnes zřejmě nejbohatší džihádistické síti na světě, radikální organizaci ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě). S hotovostí a aktivy v odhadované výši dvou miliard dolarů vládne několika městům ve dvou arabských zemích, v Sýrii a Iráku.

Vzestup, který zažil, je ohromující. Donedávna neznámý rodák z irácké Samary absolvoval islámská studia na univerzitě v Bagdádu, kde kvůli chudobě žil z milodarů učitele. Pod značkou al-Káidy začal "podnikat" před třemi lety v irácké poušti na pomezí Sýrie, zaštítěn jen dary nestálých zahraničních sponzorů.

Dnes už vede válku soběstačný, a ve velkém. Při svém tažení s cílem vytvořit islámskou říši na Blízkém východě neokrádá jednotlivce, nýbrž celé státy – těží ropu v Sýrii, zabírá irácké banky, podniky i armádní sklady. Na černý trh dodává tisíce let staré památky nevyčíslitelné hodnoty z archeologických nalezišť, která jeho organizace dobyla.

Kdo je Abú Bakr al-Bagdádí? začal se ptát svět, když stejný Iráčan minulý týden jen s pár stovkami bojovníků dobyl svou zatím nejcennější trofej, dvoumilionové irácké město Mosul. Předtím navíc syrskou Rakku či iráckou Fallúdžu, poté Tikrít a Tal Afar, rovněž v Iráku.

Památky za miliony

Ukazuje se, že nešlo o náhodu. Za al-Bagdádího tažením byl léta budovaný projekt s podrobnými plány, výročními bilancemi a účetnictvím, za něž by se nemusela stydět žádná armáda.

Když část těchto dokumentů našla těsně před pádem Mosulu irácká armáda, nestačila se divit. Zjistila, že Bagdádího lidé infiltrovali irácká ministerstva. Systematicky zastrašovali vojáky, policisty. Jen na syrských ropných polích vydělávají milion dolarů denně. V samotném Mosulu každý měsíc vybrali až dva miliony dolarů výpalného od podnikatelů. Památky ze sousední Sýrie, staré tisíce let, prodali na černém trhu za téměř třicet milionů dolarů.

Nyní Abú Bakr al-Bagdádí, jenž se dal na dráhu džihádisty v roce 2003 a čtyři roky strávil v americké věznici, ohrožuje i metropoli Bagdád. Iráčany i svět děsí nahrávkami plnými krutosti a zabíjení. Vždy si totiž dává záležet, aby v dobytých městech propustil všechny sunnitské vězně a naopak exemplárně popravil policisty. Nepřítelem v jeho tažení za vytvoření islámské říše nejsou jen nemuslimové, nýbrž i iráčtí šíité, menšinová odnož islámu, jež v Iráku tvoří páteř vlády a ozbrojených složek.

Nová značka terorismu

Úspěšně buduje také svou marketingovou značku. K ISIL, jenž v roce 2006 vyhodil slovo "al-Káida" ze svého názvu, se dnes připojují téměř všichni radikální evropští muslimové, kteří odešli bojovat do Sýrie. K nim se přidávají Arabové, pro něž jsou tradiční al-Káida a její vůdce, Egypťan Ajmán Zavahrí, málo akční.

A naopak, al-Bagdádího "sláva" se teď šíří i na Západě. Časopis Time ho nazval "nejnebezpečnějším mužem světa". Pro francouzský deník Le Monde je zase "novým Usámou bin Ládinem". Z příběhu nejslavnějšího teroristy světa se ale al-Bagdádí poučil. Nepořizuje žádné videonahrávky se svou osobou. Nikdy nedal rozhovor médiím, odmítá se fotit.

"Neviditelný šajch", jak mu spolubojovníci přezdívají, se chce vyhnout chybě, která stála Usámu život. Američané ho totiž vystopovali přes jeho kurýra. Al-Bagdádí hodlá být chytřejší.

"Muže stejného jména jsme zatkli nebo zabili snad nejméně pětkrát. Je ale jako přízrak, který se objevuje stále znovu a znovu," řekl listu Daily Telegraph bývalý velitel britských speciálních jednotek Graeme Lamb. "Někteří si už myslí, že ten chlap je neporazitelný."

Lucie Beranová

 

Právě se děje

Další zprávy