Za kulisy událostí - Když hradní kancléř Vratislav Mynář připouští, že by o příštím premiérovi mohly rozhodnout preferenční hlasy, které ve volbách dostanou Bohuslav Sobotka a Michal Hašek, pak jako by spíš podpořil premiérskou nominaci prvního místopředsedy sociální demokracie.
Michal Hašek totiž před třemi lety na „kroužkování“ svého předsedu v jihomoravském kraji porazil, i když to nebylo o mnoho. Bohuslav Sobotka v roce 2010 získal skoro 24 tisíc preferencí, jen o dvanáct set méně než Hašek.
Na každých 100 Sobotkových kroužků tedy Hašek získal 105.
Jih Sobotkův, sever Haškův
Insider prošel výsledky posledního volebního hlasování a zjistil, že Haškovu těsnou výhru před třemi lety potvrzují výsledky z jednotlivých regionů.
Michal Hašek vyhrál suverénně jen ve svém domovském okrese Brno-venkov, stejně suverénní však byl Sobotka na Vyškovsku. V Brně s třetinou jihomoravských voličů skončila soutěž o preference remízou.
Sobotkův první místopředseda se prosadil ještě na Znojemsku a na Hodonínsku, částečně i v okolí Blanska. Sobotka uspěl na jih od Brna, například v Pohořelicích a v Mikulově.
Na komunisty platí Sobotka
Detailní pohled na volební výsledky ukazuje, jakou mají charakteristiku regiony, které svědčí spíše Sobotkovi, a kde se víc daří Haškovi.
V preferencích z roku 2010 dominoval Sobotka výhradně v silně levicových regionech, jakými jsou Vyškovsko a Mikulovsko. V těchto venkovských oblastech je pravice tradičně slabá a sociální demokracie dokázala s přehledem porazit také komunisty.
Hašek dostal více preferencí v regionech, kde ČSSD uspěla hůře. Například na předměstí Brna, kde sociální demokraté v řadě obcí podlehli ODS a dokonce TOP 09.
V dalších „Haškových regionech“, například na Znojemsku, byla suverénní levice, sociální demokraté však porazili komunisty jen těsně, případně s nimi jako v Miroslavi dokonce prohráli.
Zjednodušeně řečeno, pokud si ČSSD věří, hodí se na lídra Sobotka. Pokud očekává tvrdý souboj s nepříjemnými protivníky, správným vůdcem je Hašek.
Rozdělené Brno
Charakteristiku Sobotky jako lídra pro vyhrané bitvy a roli Haška jako šéfa do nepohody potvrzují také brněnské výsledky.
Levice je silnější v jižní části města, kde lidé častěji kroužkovali Sobotku. Na severu dopadla ČSSD hůře, víc preferencí přitom získal Hašek.
Brno dělí na Haškovu a Sobotkovu část železniční koridor od Blanska na hlavní nádraží. Odtud vede hranice dále proti proudu Svratky směrem do Kohoutovic.
Z tohoto pravidla existují dvě výjimky. Hašek získal víc preferencí v Černovicích v jižní Sobotkově části, Sobotka těsně uspěl v Králově Poli na Haškově severu.
Zeman by kroužkováním neprošel
Jestli ČSSD nechá rozhodnout o případném kandidátovi na premiéra jihomoravské kroužkovací referendum, není samozřejmě zatím jisté.
Mynářův šéf, prezident Miloš Zeman, může být v každém případě rád, že sociální demokraté podobně nerozhodovali v roce 1998.
Podle Mynářova pravidla by tehdy měla být premiérkou Petra Buzková, kterou zakroužkovalo 17,3 procenta voličů hlasujících v Praze pro sociální demokracii. Kdyby funkci nepřijala, na řadě by byl Stanislav Gross, který dopadl o necelé procento hůře.
Zeman byl až třetí na řadě, protože získal preference pouze od 13,9 procenta voličů na severní Moravě, kde kandidoval.
Petr Holub