Jak "věkovitá" je česká státní správa?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 2. 2014 13:45
Zájem ze strany mladších ročníků o práci ve státní správě není velký. Ta se naopak více než z poloviny opírá o střední až předdůchodový věk.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – "Potřebujeme kvalitní a kvalifikovanou státní správu, která se nebude otřásat v základech vždy s každou výměnou politické garnitury."

Toto heslo slýcháme z úst politiků různých stran už řadu let. Povede se to tentokrát, když je služební zákon "prioritou této vlády"?

Autor dosud platného (ale nikdy účinného) služebního zákona Vladimír Špidla v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil, že státní správa musí být "stabilizovaná a chráněná před náhlými záchvaty politických čistek". Stabilizovaná zatím není, chráněná také ne.

A pohled na věkovou strukturu českých úředníků navíc ukazuje jednu věc: zájem ze strany mladších ročníků o práci ve státní správě není velký. Ta se naopak více než z poloviny opírá o střední až předdůchodový věk.

Vyplývá to z podkladů Úřadu vlády vypracovaných pro ústavně-právní výbor Sněmovny, připravených pro diskusi o služebním zákoně (pro kterou už hoří termín).

Mladých úředníků-středoškoláků ve státní správě pochopitelně moc nenajdeme – ve věku 18 až 25 let jich jsou jen pouhá 2 procenta.

Mladých ročníků mezi 26. a 41. rokem života je třetina – přesně 34 procent.

Státní správa tak stojí na lidech ve věku 41–61 let, kteří tvoří 56 procent celé státní správy. A konečně zbývá ještě 8 procent lidí v těsně předdůchodovém věku nad 61 let.

Zdá se, že státní správa mladší ročníky příliš nepřitahuje.

Podrobnější statistika ministerstva vnitra pak ukazuje na převahu žen ve státní správě (přes 58 procent), které navíc pracují spíše jako řadové referentky (ve vyšších funkcích se poměr mužů a žen překlápí ve prospěch mužů).

Zda na tom něco změní chystaný zákon o státní službě (např. zda tedy přitáhne více mužů, navíc mladších ročníků), je ve hvězdách, zvlášť když o jeho konečné podobě ještě nemá úplně jasno ani sama stávající vládní koalice.

Jen připomeňme: zákon poslanci v prvním čtení poslali do sněmovních výborů s lhůtou prodlouženou na tři měsíce – s vědomím, že to, co schválili, bude vypadat úplně jinak. Momentálně se koalice dohaduje jak.

A přestože premiér Sobotka už prohlásil, že tato vláda se "dobrovolně sváže" a omezí svůj politický vliv na státní správu, opozice se obává přesného opaku: že zákon připravený a přijatý současnou vládní koalicí "zastabilizuje" státní správu zase právě k obrazu současné koalice.

A argument Vladimíra Špidly, že tato malá země "je schopna mít jen jednu velmi dobrou kvalifikovanou státní správu, ne víc", ji zatím nepřesvědčuje.

Jan Němec

 

Právě se děje

Další zprávy