"Dámská jízda" zlomila Putinovu chráněnci vaz

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 11. 2012 14:49
Ruskem hýbe nebývalý korupční skandál, do něhož je zapleteno hned několik vysoce postavených žen. Bývalý ministr obrany Anatolij Serďukov, považovaný za jednoho z nejvěrnějších mužů prezidenta Vladimira Putina, byl sesazen po sérii obvinění vznesených vůči jeho podřízeným. Zeť bývalého ruského premiéra Zubkova doplatil na svou slabost pro ženy.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Ruskem hýbe nebývalý korupční skandál, do něhož je zapleteno hned několik vysoce postavených žen. Bývalý ministr obrany Anatolij Serďukov, považovaný za jednoho z nejvěrnějších mužů prezidenta Vladimira Putina, byl sesazen po sérii obvinění vznesených vůči jeho podřízeným.

Podle analytiků doplatil zeť bývalého ruského premiéra Viktora Zubkova na svou slabost pro ženy.

V luxusním bytě v centru Moskvy, který patří jedné z bývalých nejbližších Serďukovových spolupracovnic Jevgeniji Vasiljevové, policie zabavila šperky, drahokamy, starožitnosti a umělecká díla v hodnotě tří milionů dolarů.

V hotovosti se tam v trezoru nacházely také asi tři miliony rublů. Třiatřicetiletá žena pracovala na ministerstvu obrany jako vedoucí majetkové správy a prostřednictvím podniku Oboronservis, který v minulosti řídila, se starala o prodej armádních nemovitostí.

V době působení v ruské státní správě vydělávala přes šest milionů rublů ročně. Jen prstenů s brilianty, smaragdy a perlami prý měla víc než sto.

Při policejní razii v časných ranních hodinách se v bytě Vasiljevové nacházel sám Serďukov. Ruský bulvár spekuluje o jeho poměru s dobře placenou úřednicí, ale také s dalšími ženami, kterých bylo za pět let jeho působení v čele resortu kolem čtyř desítek.

Do Moskvy si je většinou přivedl z Petrohradu, kde pracoval jako šéf daňového úřadu. „Serďukov až patologicky nedůvěřoval mužům a byl přesvědčený, že ženy ho nikdy nezradí,“ tvrdí vojenský expert Viktor Baraněc, který dřív působil jako mluvčí ministerstva obrany. Právě „ženský prapor“, kterým se léta obklopoval, mu ale nakonec zlomil vaz.

Ženy na ministerstvu řídily ministrovu kancelář, ale také zásobování armády potravinami a léky, bytovou výstavbu či finance. Řadě z nich prý bylo kolem 25 let.

Pověst favoritky si získala mladá petrohradská básnířka Marina Čubkinová, která se vypracovala na ředitelku kanceláře ředitele podniku Specstroj Ruska, který se zabýval výstavbou strategických objektů. Proslula mimo jiné výrokem, že miluje velké pánské „rolexky“. „Je v nich jakási síla, ochrana. Lidé mě tak berou vážně,“ přiznala mladá dáma.

Nový ruský ministr Sergej Šojgu pro její literární talent ani rolexky zjevně nemá pochopení; o své funkce se teď bojí celý „ženský regiment“.

I když se záležitosti „silových resortů“ v Rusku nikdy veřejně nepropírají, majetkovými poměry domnělých ministerských milenek teď žije celá zem. Dokonce státní televize o nich uvedla dokument nazvaný Korupce.

Státu měla vzniknout škoda asi tři miliardy rublů. Úředníci z podniku Oboronservis nechávali na jeho náklady opravovat lukrativní vojenské objekty a poté je prodávali pod cenou spřízněným komerčním společnostem. Mezi nemovitostmi byly bývalé carské zámky, přímořská letoviska nebo střediska pro vývoj kosmické techniky a zbraní.

V centru Moskvy, kde se dříve nacházely armádní kanceláře, si navíc postavili rezidenci, kde měli své byty Vasiljevová, ale také sám Serďukov či rodina jeho sestry. K bytům, jejichž tržní hodnota se prý pohybuje kolem stovek milionů rublů, patřily bazény, sauny, fitcentra a další moderní vymoženosti.

Mezi zatčenými je přítelkyně Vasiljevové a někdejší spolužačka Serďukova z Petrohradu Jekatěrina Smetanovová. Měla obdržet úplatek ve výši 18 milionů rublů za zprostředkování prodeje čtyř vojenských budov ve městě Samara.

Další podezřelou je Natalja Dyňkovová, která řídila podnik Agroprom, jenž zásoboval ministerstvo obrany potravinami. V minulosti byla zapletena do skandálu s psími konzervami, kterými prý resort krmil vojáky. Vyšetřována je ovšem za to, že jako někdejší ředitelka továrny na výrobu vojenských map pronajala společnosti svého syna nebytové prostory o rozsahu několika tisíc metrů čtverečních.

Zadržena byla také účetní podniku Bezpečnost a spoje Julija Rotanová, která se společníkem z armádní firmy Slavjanka měla stát připravit o 53 milionů rublů.

Sama Vasiljevová se po policejní razii nechala narychlo operovat a zatím je v nemocnici. Serďukov dosud nečelí žádnému obvinění a v celém případě figuruje jen jako svědek.

 

Právě se děje

Další zprávy