Byznys – Hazard v Česku se musí připravit na další přiškrcení. V době, kdy města hromadně zakazují provozy stovek heren, chce ministerstvo financí vytlačit automaty ze všech hospod, barů a restaurací. Tak jako to udělali například v Polsku nebo ve Francii.
A podle stejných zahraničních vzorů by už hazard přestal být běžnou součástí českých ulic: v budoucnu by byl soustředěný jen do menšího počtu kasin.
Na ministerstvu je právě před dokončením dlouho očekávaný nový loterijní zákon. Úřad ho představí až v říjnu, podle informací Insideru a HN počítá v restauracích se zákazem jakéhokoli hraní. „Ano, v té současné verzi zákona je hazard v takových provozovnách zcela zakázaný,“ potvrdil náměstek Ondřej Závodský, pod kterého tahle oblast na ministerstvu spadá.
Místo stovek heren jen pár kasin
Dostat automaty z hospod navrhují i experti na závislosti, kteří na jaře dokončili velkou vládní studii o dopadech hazardu. Argumentovali i příklady z evropských zemí.
A návrh má ostatně podporu i Asociace hotelů a restaurací. „Uvědomujeme si, co hazard způsobuje a jaký to je dnes negativní fenomén. Takže nikdo nemůže čekat, že budeme proti zákazu automatů bojovat. Mnohem víc nám vadí, že chtějí poslanci zakázat kouření v restauracích,“ řekl prezident asociace Václav Stárek.
Hazardní firmy, do jejichž her Češi ročně vloží kolem 120 miliard a jejichž byznys je teď po dlouhé době značně v ohrožení, se samozřejmě budou takovému zákazu bránit. Vysvětlují, že zákaz může restauratéry nepříjemně zasáhnout. Z jednoho automatu má totiž hostinský 10 až 20 tisíc měsíčně, které mu pomáhají zaplatit personál nebo nájem. „Takže hodně hospod, hlavně v menších městech nebo vesnicích, může skončit,“ namítl Zdeněk Barták ze sdružení UNASO, které zastupuje provozovatele klasických automatů, videoterminálu i majitele kasin.
Prezident restauratérů Stárek ovšem tvrdí, že hospoda stojící na příjmech z hazardu stejně není ekonomicky zdravá. „Restaurace má přece vydělávat na jídle a pití. A ne na automatech,“ řekl Stárek.
Na druhou stranu, automaty mizí z hospod už nyní. Městské vyhlášky, zakazující buď veškerý hazard, nebo mířící pouze na některé čtvrti či ulice, dopadají i na ně – stejně jako na herny. Přesná čísla neexistují, odhaduje se však, že letos a příští rok skončí velká část ze 60 tisíc přístrojů. Kdyby nový zákon prošel, nebylo by tak možné hrát v žádné restauraci bez ohledu na vyhlášku.
Náměstek ministra Závodský navíc počítá s tím, že se hazard postupně přesune výhradně do specializovaných kasin. Jako například v Polsku, kde jich od roku 2011 vzniklo 34 a patří pod americkou společnost Century Casinos. „Já jsem velkým propagátorem takové redukce,“ řekl Závodský.
Konec klasických „beden“
Nejen v restauracích, ale ani v kasinech by už pak neměly fungovat klasické automaty na mince. Povolené by už podle zákona byly jen videoterminály, které jsou zároveň napojené na centrální počítač, a tudíž z pohledu státu lépe kontrolovatelné. Dnes je na nich možné najednou vsadit i prohrát tisíce, napříště by stát částky značně omezil.
Provozovatelé automatů ale namítají, že kvůli kontrole už dnes není problém přístroj na mince také provázat s počítačem. Firmy dnes platí zhruba 28procentní daň z obratu, dalších 20 procent jako speciální daň plus poplatek 55 korun denně za každý přístroj.
Vojtěch Blažek