Byznys – V organizaci byznysu s dluhy nemá Česko ve světě zřejmě srovnání. Vyplývá to ze studie „Odpovědné půjčování“ (Responsible Lending), kterou Světová banka vydala v říjnu.
Dokument popisující rizika, kterým čelí země, kde je předlužena značná část obyvatelstva, navrhuje také nástroje, jak mohou státní úřady před dluhovou pastí chránit.
V závěrečné části experti popisují, jak špatná státní regulace naopak otevírá prostor k tomu, aby věřitelé a s nimi spojené právnické firmy vydělávali na vymáhání nesplacených půjček mnohem vyšší částky, než by získali z úroků od bezproblémových dlužníků.
„Pokud si věřitelé a s nimi spojené firmy (právní firmy, soukromí arbitři, vymahačské firmy atd.) dokážou účtovat vysoké poplatky bez jakéhokoli limitu nebo když je limit stanoven příliš vysoko, pak se vyplácí podporovat předluženost a zároveň vytvářet nové dlužníky spíše než odpovědně půjčovat,“ vysvětluje jedno ze společenských rizik, která přináší špatná státní regulace úvěrů.
Za příklad špatného systému půjček a jejich vymáhání slouží Světové bance Česká republika.
Obchod s chudobou
Experti mezinárodní instituce se především diví nástrojům, které mají zdejší vymahači dluhů k dispozici. „Česká republika používá systém soukromých soudních vykonavatelů (exekutorů, pozn. red.), kteří si účtují poplatky za své vymahačské služby – a advokáti věřitelů účtují další poplatky za zpracování žádosti na soudní příkaz k exekuci. Když vykonavatel vymáhá peníze od dlužníka, pokryje ze získaných peněz nejdříve své náklady, a teprve když jsou pokryty náklady vykonavatele, jsou získané peníze využity k uhrazení dalších částí nevyřízeného dluhu,“ vysvětluje zahraničním čtenářům dokument Světové banky.
Stropy pro tuzemské poplatky spojené s vymáháním dluhů jsou mnohem vyšší než v sousedních zemích. Tento fakt experti dokládají statistikou nevládní organizace Člověk v tísni, která srovnává české poplatky s Německem. Tamní exekutoři si účtují vzhledem k výši dluhu třináctkrát méně a advokáti desetkrát méně. Ve Velké Británii nemohou advokáti účtovat žádné poplatky za vymáhání dluhu těm dlužníkům, kteří nesplatili částku pod hranicí sedm a půl tisíce dolarů, tedy 150 tisíc korun, pokud jim náhradu nepřizná soudce.
Jak vydělat trojnásobek
Světová banka popisuje také jednu z možností, jak mohou věřitelé a s nimi spojené firmy svůj zisk zvětšovat. Jednu půjčku jednomu věřiteli například mohou poskytnout tři propojené firmy. Tím se zvětšuje pravděpodobnost, že alespoň jednu z půjček zapomene věřitel splácet. Pokud přestane splácet všechny tři, mohou si exekutoři a advokáti domluvení s věřitelem účtovat trojnásobné poplatky.
Pokud například věřitel rozdělí na tři stejné částky půjčku ve výši deset a půl tisíce korun, mohou poplatky za vymáhání dosáhnout 78 987 korun. Jde tedy o nesrovnatelně vyšší zisk, než by vynesly i mimořádně vysoké úroky.
Na nekorektním byznysu, který vydělává na předlužených občanech, se podle Světové banky významně účastní také dodavatelé energií a podniky, které provozují veřejnou městskou dopravu.
PETR HOLUB