O hrdinství československých pilotů, kteří za války létali v britském letectvu, se ví. O tom, že další stovky pilotů z Československa narukovaly do německé Luftwaffe, se spíše mlčí. Historici Jan Rajlich a Ivo Pejčoch zmapovali osudy dvou z nich. Waltera Bláhy a Waltera Smejkala.
...
Čtení na víkend - Oba mají stejné křestní jméno. Oba se narodili v roce 1922 a zemřeli v roce 2009. Oba narukovali do německého letectva. Jeden se utkával s Rusy u Stalingradu, druhý s britskými letci nad oceánem u Norska. Tím však podobnost končí.
Walter Bláha přeletěl se svým bombardérem na "správnou stranu" a utekl do Anglie. Po válce však musel znovu prchat. Z Československa uletěl v roce 1948, krátce poté, co se země zmocnili komunisté.
Walter Smejkal byl přesvědčen, že je správné, když bojuje za Německo. Po válce se vrátil domů a komunistům nevadil. V klidu dožil do důchodu.
"Proti československým letcům, kteří bojovali po boku polského, francouzského a pak i britského či sovětského letectva, stály v řadách Luftwaffe stovky, či spíše tisíce krajanů,“ říká Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu a přiznává, že s kolegou Ivo Pejčochem dlouho zvažovali, zda tuto Pandořinu skříňku vůbec otevírat.
O jejich pátrání vypovídá i kniha Dva Walterové, která nedávno vyšla a kterou jsme se vám rozhodli přiblížit.
(Na snímku pohled přes kabinu bombardéru Heinkel He-111, který pilotoval Walter Bláha, pozn. red.)