Glosa - Díky práci Českého statistického úřadu víme, jak na tom ekonomicky jsme. Aktuálně byla například výkonnost ve druhém čtvrtletí revidována o něco níže na 2,5 % meziročního růstu HDP. A aktuálně byla přepočítána také historická čísla dle nové metodiky (standard ESA 2010).
Ať již jsou však čísla jakákoliv, nabízí se otázka, kam s nimi máme vlastně směřovat? A odpověď zní: do magického čtyřúhelníku.
Magický čtyřúhelník v ekonomii
Magický čtyřúhelník je jedním z pomocníků, jak zjednodušeně vyjádřit a zhodnotit úspěšnost hospodářské politiky. Jde o čtyři grafy v jednom. Na každou ze čtyř os se postupně vynášejí čtyři vybrané ekonomické veličiny: růst HDP, inflace, míra nezaměstnanosti a podíl salda platební bilance běžného účtu k HDP. Výsledkem je čtyřúhelník, který naznačuje vyváženost vývoje hospodaření.
Aktuální stav české ekonomiky narýsoval čtyřúhelník, jak je znázorněn v prvním grafu dále. Patrný je nezanedbatelný posun od stavu v roce 2013. O tom, zda dobrým, či špatným směrem pomáhá rozhodnout porovnání s ideálním ekonomickým stavem. Odborníci jej na základě vyhodnocení údajů OECD kladou do bodu, kdy HDP roste ročně třemi procenty, inflace je dvě procenta, nezaměstnanost nepřekročí 5,5 % a platební bilance je vyrovnaná.
Stačí tedy pohled do grafu, abychom mohli říci, že česká ekonomika během letošního roku zlepšila růst, stav platební bilance a mírně snížila nezaměstnanost směrem k ideálu. Naopak zatím se nedaří bránit se poklesu inflace.
Statistika s nadhledem
Zpřesňování odhadu vývoje HDP je příkladem toho, že statistiky je třeba vnímat s určitým odstupem. Poslední údaj o druhém čtvrtletí byl třetí v řadě odhadů a ten je obvykle prezentován jako “konečný”. Podívejme se v druhém grafu dále, jak se postupně měnily odhady pro meziroční růst HDP v jednotlivých čtvrtletích. Někdy je rozptyl hodnot docela velký.
Zkušenost ukazuje, že žádný statistický verdikt však není ve skutečnosti absolutně konečný. Ani být nemůže, neboť čas od času dochází k úpravám metodiky a může se změnit i přesnost vstupních dat. K revizi statistiky proto může docházet také později a hlouběji do historie, což je rovněž případ včerejší zprávy. I to je zachyceno ve zmíněném grafu.
Petr Hlinomaz