Zahraničí - Ruskem rezonuje animovaný film pro dospělé. Osudy dobrého vojáka Švejka, lidového hrdiny, který tu byl populární už za sovětských časů.
Ale zatímco ruští filmaři mluví o připomínce kulatého výročí začátku první světové války, kritika a diváci nespekulují o ničem jiném, než jak příběh výtečně koresponduje se současnou situací v Rusku.
„Je možná velmi vhodné, že se film objevil na plátnech zrovna v době, kdy vrcholí skandál kolem (ruského) ministerstva obrany,“ napsal server vokrug.tv. „Ostrá Haškova satira týkající se mocenských poměrů v rozkládajícím se Rakousku-Uhersku, církve i vojenských náčelníků zní velmi aktuálně. Přestože si tvůrci zřejmě nekladli za cíl pranýřování současných politických poměrů v Rusku, paralely se přímo nabízejí.“
Premiéra filmu se téměř shodovala se sesazením z funkce ministra obrany Anatolije Serďukova po korupčním skandálu, který otřásá ruskou armádou.
Aktuální jsou i hlášky Haškových hrdinů, kteří politiku považují „za výsledek práce slabomyslných jedinců“.
„Podobně jako dříve jsou vojáci živým terčem, který musí plnit rozkazy generálů schovávajících se v bezpečí. Stejně jako dříve jsou války výsledkem boje uzavřených politických klanů… Úředníci přitom stále vypadají jako naprostí idioti,“ uvedla autorka recenze.
Švejkův příběh měl v Rusku své obdivovatele za sovětských časů, po rozpadu SSSR i v současné době. Přestože je film kvůli „neslušné lexice“ určen zejména pro dospělé diváky, tvůrci by chtěli oslovit také dospívající mládež.
„Je to dobrá literatura o složité době,“ uvedl ruský herec Goša Kucenko, který namluvil jednu z rolí. Podle něj o paralely k současné době sice příliš nejde, avšak film by se měl promítat i školákům. „Ukazuje, že Evropa byla kdysi jiná,“ uvedl.
Švejk? Na vývěskách v Praze jako v Moskvě
Švejk je v Rusku mimořádně oblíbenou postavou a jeho obraz se stal populární značkou. Využívá se zejména v pohostinství.
V Moskvě, Petrohradě, Nižním Novgorodě či Volgogradě jsou restaurace pojmenované podle Haškova hrdiny. V Petrohradě pak má dokonce na Balkánském náměstí svůj pomník, jehož odhalení se v roce 2003 účastnil i spisovatelův vnuk.
List Pražskij express upozornil, že už za druhé světové války vznikaly rozhlasové seriály, které napodobovaly Haškovo dílo a měly podporovat bojového ducha sovětských vojáků na frontě.
Režisér animovaného filmu Rinat Gazizov přiznal, že hrdina, který se zdál být v minulosti velmi srozumitelný a blízký, byl nakonec poměrně náročný pro současné zpracování. Snažil se ale prý, aby zachoval jeho osobní kouzlo. Je podle něj stejně klidný a usměvavý jako v románu.
Inteligentní blb, nebo veselý kretén?
Podle některých kritik to ale s jeho „veselou povahou“ tvůrci přehnali.
Server Sobesednik.ru například napsal, že Haškův román je „půvabně neslušný“ a tím si získává i lidi, kteří neuznávají „přízemní humor“. Filmařům se však podařilo Švejkův obraz posunout z „inteligentního blba“ na úroveň pouhého „veselého kreténa“.
Švejk v ruské animaci mluví hlasem populárního petrohradského herce Jurije Stojanova, jednoho z protagonistů známého satirického seriálu Gorodok, který před léty vysílala i Česká televize.
Slavnostní premiéru v Moskvě zhatila smrt jeho kolegy Ilji Olejnikova, s nímž tvořil nerozlučnou dvojici v seriálu zaměřeném na pranýřování politických a sociálních problémů současného Ruska.
Podle Gazizova se Stojanov perfektně trefil do obrazu Švejka. Podobně jako v českém ztvárnění se Švejk asociuje s Rudolfem Hrušínským, v ruském podání prý tento obraz výjimečně vystihl Stojanov. „Švejkovi se dokonale podobá,“ tvrdí režisér.
Ruští tvůrci nabídli dokonce vlastní rozuzlení nedokončeného příběhu Haškova románu, který vznikl v letech 1921 až 1923. Děj se tak odvíjí kolem „vánočního příměří“ roku 1914, kdy vojáci zastavují palbu, aby společně oslavili narození Ježíše Krista.
Film, který trvá 77 minut, se kvůli nedostatkům financí připravoval téměř šest let v rusko-ukrajinské koprodukci. Natočený byl ve studiu Art Production za účasti studia Jalta-film.
Režisér Gazizov jej nakonec dokončil ve svém studiu ve Spojených státech. Podle kritiků je film výjimečný už tím, že jde o animaci určenou pro dospělé. V současné ruské tvorbě totiž nejede o příliš populární žánr.