Advokáti z kauzy Nagyová: Vlivní, co řeší politiky, velezradu i bulvár

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 6. 2013 9:16
Všechny velké politické kauzy posledních let – ať už to byl případ Jiřího Čunka, Marka Dalíka, nebo nynější případ Jany Nagyové a tří exposlanců ODS – mají jedno společné. Vystupují v nich prakticky stále stejní advokáti. Jsou z Prahy, jsou vlivní a jejich vazby vedou do zázemí nejsilnějších politických stran.
Foto: Tomáš Kunc

Analýza - Všechny velké politické kauzy posledních let – ať už to byl případ Jiřího Čunka, Marka Dalíka, nebo nynější případ Jany Nagyové a tří exposlanců ODS – mají jedno společné. Vystupují v nich prakticky stále stejní advokáti. Jsou z Prahy, jsou vlivní a jejich vazby vedou do zázemí nejsilnějších politických stran.

Ve výčtu těch, kteří se nyní starají o skupinu mocných, jež už policie obvinila, najdete tato jména: Eduard Bruna, Tomáš Gřivna, Michal Hráský, Jiří Matzner, Marek Nespala, Filip Seifert, Tomáš Sokol, Jiří Novák a Lukáš Trojan.

Insider spočítal, že za poslední tři roky společně figurovali u 45 různých – většinou trestních – případů, které doputovaly až k Ústavnímu soudu. (Kde současná aféra nejspíš skončí.)

Z analýzy verdiktů vyplývá, že úspěšnost jejich stížností je poměrně malá. Soudci jmenovaným advokátům vyhověli pouze ve čtyřech případech. Nejúspěšnější je Tomáš Sokol, kterému soudci vyhověli ve třech případech. Sokol si ovšem stěžuje u nejvyšší tuzemské soudní instance ze všech zmiňovaných právníků nejčastěji.

Podobnou statistiku nabízí u této skupiny právníků i Nejvyšší soud.

„Zkušenost je skutečně taková, že mnohdy známé či vlivné jméno nemusí ještě znamenat automaticky úspěch, často jsou lépe připraveni a argumentačně lépe vybaveni mladí právníci i z menších měst. Na druhou stranu – velké právní kanceláře využívají služeb velkého týmu lidí a to může být u velkých kauz výhoda,“ popisuje situaci jeden ze soudců Nejvyššího soudu.

Jak to funguje?

Insider oslovil politiky i některé z advokátů, aby zjistil, jak se ke svým současným klientům dostali.

Odpovědi jsou dvojí: Právníci byli osloveni buď díky zvučnému jménu, nebo na základě doporučení a kontaktů z minulosti.

Tak například exposlanec Marek Šnajdr, kterého policie stíhá kvůli přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, se orientoval podle výsledků soutěže Právní firma roku. Společnost KŠD Legal, kde působí Šnajdrův nynější advokát Lukáš Trojan, je na seznamu doporučených kanceláří. „Vybral si mě sám na toto doporučení," uvedl Trojan.

Další volili podle vzoru: o něm jsem slyšel, ten v tom umí chodit. „Navíc – teď to byla situace, kdy obvinění potřebovali právníka rychle, takže logicky sahali po jménech, která jsou známá,“ popsal jeden ze špičkových právníků.

Tomáš Sokol

Logická volba zní Tomáš Sokol. Bývalý ministr vnitra je bezpochyby nejvytíženějším právníkem v politických kauzách. Sokol má ovšem ze všech právníků z kauzy Nagyová asi nejširší záběr, kromě politiků zastupuje i lidi obviněné z „obyčejných“ trestných činů.

Sokol nyní vystupuje ve dvou nejsledovanějších kauzách týkajících se politiky – jak v kauze Nagyová, kde společně se svým partnerem z kanceláře a bývalým ministrem spravedlnosti za ODS Jiřím Novákem zastupuje bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, tak také hájí Kateřinu Pancovou a Petra Kotta v korupční kauze kolem exhejtmana a poslance ČSSD Davida Ratha.

Sokol má na svém seznamu klientů i další známá jména – Radovana Krejčíře, Bohumila Kulínského, Jiřího Paroubka či fotbalového funkcionáře Ivan Horníka. A Sokol třeba zastupoval i herce Marka Vašuta ve sporu s bulvárem, ve kterém herec vysoudil rekordní odškodnění.

Filip Seifert

Vazby na ODS i na ČSSD je možné najít i u Filipa Seiferta, který zastupuje bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka.

Seifert působí v kanceláři bývalých špičkových politiků ODS Petra Tomana a Stanislava Devátého. Kancelář poskytuje služby i občanským demokratům, nedávno zastupovala třeba ODS a Marka Dalíka ve sporu o ochranu osobnosti s Davidem Rathem. Samotný Seifert ale měl také odborné kontakty na ČSSD. V době vlády Miloše Zemana totiž působil na ministerstvu spravedlnosti jako asistent respektovaných ministrů Pavla Rychetského i Otakara Motejla.

Eduard Bruna

Personální napojení na ČSSD měl i advokát Jany Nagyové Eduard Bruna. U něj totiž jako advokátní koncipient nastoupil bývalý sociálnědemokratický premiér Stanislav Gross.

Bruna v minulosti zastupoval také vicepremiéra a předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka, který úspěšně čelil obvinění z přijetí úplatku. I Bruna má „zajímavé“ klienty mimo politiku – miliardáře Davida Berana, viněného z daňového úniku, a údajného "vora v zakoně" Andranika Soghojana.

Marek Nespala

K médiím nejotevřenější je zatím právník Marek Nespala, který zastupuje bývalého poslance ODS Petra Tluchoře.

Nespala si za poslední dobu ze všech právníků připsal asi největší úspěch – zastupoval totiž exprezidenta Václava Klause před Ústavním soudem při žalobě pro velezradu. Tu soudci smetli ze stolu a v některých bodech potvrdili argumentaci Nespaly, podle které Klaus vůbec žalován být nemohl.

Nespala v minulosti zastupoval mnohé známé klienty. Jde například o komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa v jeho při o dluh či spolumajitele pražského Divadla Ta Fantastika Petra Kratochvíla, který zažaloval Česko kvůli financování pražských divadelních scén.

Najmout si některé z „velkých“ jmen je logicky značně nákladné. Hodinová sazba špičkového právníka se pohybuje v rozmezí od tří a půl až do osmi tisíc korun. Sokol, Nespala či Bruna patří mezi dražší, totéž platí i pro advokáty od Tomana a Devátého – navíc u těchto velkých případů jde často o smluvní ceny, které mohou být ještě vyšší.

Tomáš Fránek

 

 

Právě se děje

Další zprávy