Lyžovačka za loňské ceny. Vlekaři sáhli do ceníků s citem, ukazuje cenová mapa

Michal Janko Johana Kofroňová Aleš Vojíř Michal Janko, Johana Kofroňová, Aleš Vojíř
Aktualizováno 6. 2. 2025 18:11
Čtyřčlenná rodina dá za celodenní skipasy v tuzemských lyžařských střediscích v průměru 2700 korun. Je to jen o 140 korun více než před dvěma lety a zároveň méně než v sousedních zemích včetně Slovenska a Polska. I to vyplývá z velkého cenového srovnání 197 českých i zahraničních skiareálů, které připravila datová redakce Aktuálně.cz.
Foto: Aktuálně.cz / Shutterstock.com

Většina provozovatelů vleků a lanovek zdražila oproti minulé sezoně jen o několik desetikorun. Například v Herlíkovicích u Vrchlabí zvedli cenu celodenního skipasu z 900 na 950 korun, v Klínech chtějí za dospělého 650 korun namísto loňských 630 korun. Přibližně polovina sledovaných středisek ponechala v platnosti starý ceník, leckde drží stejné ceny už třetí sezonu.

Kolik stojí lyžovačka

Podrobnou cenovou mapu všech 150 skiareálů s podrobnými informacemi o cenách permanentek pro děti i dospělé si můžete proklikat v interaktivní infografice na konci článku.

Data: Aktuálně.cz

Cenová mapa zahrnuje téměř 200 skiareálů v Česku i blízkém pohraničí. Čím větší kruh v tmavších odstínech červené, tím dražší středisko. Čím menší kruh v odstínech modré, tím levnější.

Krkonoše jsou nejznámější a také nejdražší destinací českých lyžařů. Cena celodenního skipasu zde může přesáhnout i 1500 korun.

Krušné hory jsou o poznání skromnější, což platí i pro německou stranu. Dospělí tu zaplatí v průměru 740 korun za den, děti 520 korun.

Na rakouské a německé straně Šumavy jsou větší střediska než v Čechách. Výhodou českých je zpravidla nižší cena, celodenní skipas tu stojí v průměru 710 korun, dětský 550 korun.

Hory na trojmezí Čech, Moravy a Polska nabízejí celodenní lyžovačku pro dospělého za 550 až 1290 korun, pro dítě za 470 až 900 korun.

Slovenské areály jsou dražší než české. Za dospělého si účtují průměrně 830 korun denně, za dítě 680 korun. Výjimkou jsou cenově dostupnější Javorníky.

Alpské resorty v Rakousku mívají desítky kilometrů sjezdovek. Skipasy v hlavní sezoně mají průměrně za 1400 korun. Dětské slevy jsou však o poznání vyšší, zpravidla 50 procent.

„Zhruba čtvrtina areálů zvýšila ceny ve zcela minimální úrovni jedno až tři procenta a poměrně dost středisek naopak oproti loňsku ceny snížilo,“ uvedla Asociace horských středisek. Podle zjištění datová redakce Aktuálně.cz mezi ně patří například Čertova hora v Harrachově, kde šly ceny meziročně o 18 procent dolů, nebo šumavský Špičák, který zlevnil přibližně o šest procent.

Za hranicemi s příplatkem

Najdou se ovšem i výjimky. V Malé Úpě si lyžaři oproti loňsku připlatí dvě stovky (21 procent), celodenní permanentka pro dospělého zde nově stojí až 1150 korun. Šumavský Pancíř zvedl ceny jednodenních skipasů pro děti i dospělé o stovku na 650, respektive 450 korun. Lanovka Paprsek v Rychlebských horách nepotěší především rodiče, cena dětského skipasu zde vzrostla o 150 korun na 550 korun. Průměrné zdražení všech typů skipasů se ovšem v českých skiareálech pohybuje jen kolem tří procent.

Cenový rozdíl mezi lyžovačkou v tuzemsku a v zahraničí se tak prohloubil. Zatímco před covidem nabízely mnohé sjezdovky ve slovenském, polském i německém příhraničí lepší poměr cena/výkon než tuzemské vleky, v současnosti jsou takové případy výjimečné. Ve více než stovce sledovaných zahraničních středisek se ceny meziročně zvýšily o sedm až devět procent. Jednodenní skipas tak na Slovensku vyjde v průměru na 834 korun, v Polsku na 943 korun a v Rakousku téměř na 1400 korun.

Na Slovensku je hlavní příčinou letošního zdražení konsolidační balíček Ficovy vlády, který zvedl DPH na vleky z 10 na 23 procent. V Česku se na ně vztahuje sazba 12 procent, v Rakousku 10 procent, v Polsku dokonce jen osm procent.

Alpy vstřícnější k dětem

Srovnání ceníků nicméně odhaluje jeden nešvar, který přetrvává na východ od bývalé železné opony: macešské slevy pro děti. Zatímco v Rakousku je standardem, že dětský skipas se nabízí za polovinu ceny dospělého, v Česku se průměrná sleva pro malé lyžaře pohybuje jen kolem 27 procent, na Slovensku 20 procent a v Polsku jen 17 procent. Podobné disproporce platí i pro vícedenní skipasy. Z pohledu rodin s dětmi je tak cenový rozdíl mezi Alpami a domácími horami významně tenčí.

Všechny ceny uvedené v přehledu platí pro návštěvníky, kteří nemají nárok na žádné slevy (s výjimkou dětské), přijedou v hlavní sezoně a zakoupí si skipasy až na pokladně střediska. Jde tedy o nejvyšší možnou cenu. V mnohých skiareálech může být skutečná útrata výrazně nižší, zvlášť pokud si zájemce pořídí skipas v předstihu v e-shopu, když na svah zavítá mimo hlavní sezonu nebo má nárok na slevu díky věrnostní kartě či kartě hosta. „Stále více českých skiareálů používá plovoucí ceny skipasů. Návštěvníkům včasný nákup z domova ušetří čas a peníze, provozovatelé navíc dokážou lépe regulovat množství lyžařů na sjezdovkách,“ říká ředitel AHS Libor Knot.

V následující infografice si můžete proklikat ceny všech 197 areálů. Velikost kruhů odpovídá celkové délce sjezdovek, barva ceně skipasu pro dospělého – čím tmavší červená, tím dražší.

Velká cenová mapa skiareálů v Česku i blízkém zahraničí

 

Buďte první, kdo diskutuje.

Právě se děje

Další zprávy