Nemáte za souseda olympionika? Mapa ukazuje rodiště všech účastníků novodobých her

Michal Janko Štefan Novák Michal Janko, Štefan Novák
10. 8. 2024 5:30
Česko a předtím Československo vyslalo za 125 let své existence do boje více než čtyři tisíce sportovců. Národní čest obhajovali mladí lidé z velkoměst, malých vesnic i podhorských samot. Datová redakce Aktuálně.cz zmapovala, kde se rodí olympionici.

Mapa rodišť českých olympioniků čítá 1613 jmen. Nejsou v ní sportovci, kteří se narodili na území dnešního Slovenska, Ukrajiny, Rakouska a dalších částí bývalých soustátí. Chybějí v ní i ti, u nichž Český olympijský výbor neeviduje místo narození.

V absolutním počtu olympioniků přirozeně dominuje Praha. Mezi rodáky z hlavního města jsou i ti, kteří měli v občanském průkazu uvedenou některou z dříve samostatných obcí, jako byl Karlín, Smíchov či Zbraslav. Celkem tak z Prahy pochází 371 olympioniků.

Počet olympioniků narozených v dané obci
v přepočtu na 10 tisíc obyvatel
1 2 - 4 5 - 10 více než 10

Nejvíc startů na olympijských hrách z nich zaznamenala vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová, která se účastnila šesti her. Podobně jako veslař Václav Chalupa z Jindřichova Hradce, lyžařka Kateřina Neumannová z Písku, děčínský veslař Jiří Pták a brněnský střelec David Kostelecký.

Druhé místo s rovnou stovkou olympioniků patří Brnu. Na třetím místě ovšem není Ostrava s 37 účastníky olympiády, nýbrž menší Plzeň, která jich má o osm víc. Je to dáno mimo jiné tím, že Plzeň byla v minulosti lidnatější než Ostrava. Například v roce 1930 v ní žilo téměř 115 tisíc obyvatel, zatímco Moravská i Slezská Ostrava měla v té době každá jen přibližně 46 tisíc obyvatel.

Jilemnický zázrak

Největší překvapení se ovšem skrývá jinde - v malém podkrkonošském městu Jilemnice. Pětitisícová obec dala českým zemím 30 olympioniků, tedy víc než většina stotisícových měst. Je mezi nimi biatlonistka Eva Puskarčíková, běžec na lyžích Dušan Kožíšek, alpský lyžař Petr Záhrobský, skokan na lyžích Pavel Ploc či kladivář Lukáš Melich. 

"Je to prací s mládeží, dostatkem kvalifikovaných a nadšených trenérů či kvalitním zázemím. Důležitá je i spolupráce s místními školami, včetně sportovního gymnázia," vyjmenovává důvody úspěchu předseda jilemnického biatlonového klubu Jan Sucharda. Podstatná je podle něj i silná tradice a vztah místních ke sportu, zejména k lyžování, a dostupnost areálu v Horních Mísečkách s dostatkem přírodního sněhu.

"Díky systematické práci je vždy někdo z Jilemnice vidět na mezinárodní scéně. Z pohledu zázemí byla vždy výhodou kolečková dráha, spolupráce se školami a Českým svazem biatlonu," dodává Sucharda.

Češi z exotických krajin

České barvy v současnosti mnohem častěji než v minulosti hájí i sportovci, kteří se narodili v zahraničí. Patří mezi ně například basketbalista Blake Schilb pocházející ze Spojených států, kladivář Volodymyr Myslyvčuk původem z Ukrajiny, cyklistka Julia Kopecký narozená v nizozemském Leidenu nebo běžkyně Kristiina Sasínek Mäki s rodištěm ve Finsku.

 

Právě se děje

Další zprávy