Konečně, dobrá práce, chválil muž teroristický útok. Dostal tříletou podmínku

ČTK ČTK
4. 6. 2020 13:58
Pražský městský soud uložil ve čtvrtek padesátiletému Václavu Klestilovi tříletý podmíněný trest za to, že na Facebooku schválil teroristický útok na mešity v novozélandském Christchurchi. Uznal ho vinným z podpory a propagace terorismu. Verdikt není pravomocný, státní zástupce i obžalovaný si ponechali lhůtu pro případné odvolání.
Václav Klestil (vlevo) na cestě k soudu.
Václav Klestil (vlevo) na cestě k soudu. | Foto: ČTK

Podle předsedkyně senátu Hany Chaloupkové nebylo o mužově vině pochyb. Za obecný problém pak označila to, že lidé si při vkládání příspěvků na internet neuvědomují důsledky. "Nechceme někoho připravit o svobodu. Nechceme mu zničit život," pronesla.

Soud podle ní však chce, aby lidé začali vnímat, že mohou za za podobné komentáře opravdu skončit až na 15 let ve vězení. O trochu mírnější trest za podobný čin dostala tento týden i Renáta Pelikánová, která v pondělí odešla od soudu s dvouletou podmínkou.

Klestil podle žalobce Martina Bílého napsal v polovině loňského března do komentáře pod článek Hospodářských novin o útoku na mešity na Novém Zélandu: "Konečně měl někdo koule a ukázal, jak se na Mohamedány musí. Dobrá práce." Příspěvek vložil na facebookový profil deníku, kde byl veřejně přístupný. Podle obžaloby se tím dopustil trestného činu podpory a propagace terorismu, za který hrozí pětileté až patnáctileté vězení.

Soud podle předsedkyně senátu uložil Klestilovi nejpřísnější možný podmíněný trest - tříletý s podmíněným odkladem na pět let. Soudkyně zdůraznila, že pokud se v budoucích pěti letech něčeho nezákonného dopustí, bude muset nastoupit do vězení. Uvedla, že by si měl muž uvědomit, že na Novém Zélandu zemřelo několik desítek nevinných lidí, kteří měli rodiny.

Klestil si neuvědomil možné následky

Padesátiletý řidič kamionu se k příspěvku přiznal. "Uznávám, že jsem napsal blbost. Víc jsem se tím ale nezabýval, neuvědomil jsem si, že se za to můžu dostat k soudu," uvedl. Komentářem pod článkem podle své výpovědi chtěl provokovat, o útocích podrobněji nečetl, ani o nich mnoho nevěděl.

Klestil dodal, že nepatří do žádné extremistické skupiny a terorismus ani násilí neschvaluje. S muslimy prý neměl nikdy problémy, začal je mít až v posledních letech, "kdy začali páchat vražedné útoky proti evropskému obyvatelstvu". V Česku se podle své výpovědí zatím cítí bezpečně, v některých evropských zemích je to už ale horší.

Bílý v závěrečné řeči navrhoval, aby soud muži uložil pětileté vězení. Pro mimořádné snížení trestu pod spodní hranici není podle něj důvod. Podobně se vyjádřil již dříve v případu Pelikánové, proti jejímu podmíněnému odsouzení se na místě odvolal.

Extremista z Austrálie Brenton Tarrant zastřelil loni v březnu při útoku ve dvou mešitách v Christchurchi pět desítek mužů, žen i dětí. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu. Devětadvacetiletý muž je obžalovaný z 51násobné vraždy, pokusu o vraždu dalších 40 osob a z terorismu a hrozí mu doživotí. Vinu původně popíral, po roce se ale nečekaně přiznal.

Kvůli schvalování teroristického útoku v Christchurchi obdržel pražský městský soud i další obžaloby. Jednou z nich se bude zabývat příští čtvrtek. 

 

Právě se děje

Další zprávy