Chceme pomoci, říkají dobrovolníci Českého červeného kříže před cestou do nemocnic

Obrazem: Dobrovolníci Českého červeného kříže budou pomáhat v nemocnicích
Dobrovolníci budou podle velitele Ústředního krizového týmu Českého červeného kříže vykonávat na odděleních v nemocnicích ošetřovatelskou péči, což má pomoci uvolnit ruce zdravotním sestrám.
Zapojení ošetřovatelé Českého červeného kříže tak budou mít na starost zvláště osobní hygienu pacienta, péči o lůžko nebo budou pomáhat při podávání stravy.
"Soustředí se také třeba na komunikaci s pacientem. To je totiž pro pacienty a jejich uzdravování se velmi důležité," doplnil velitel Ústředního krizového týmu Českého červeného kříže Richard Smejkal.
Šestnáct dobrovolníků Českého červeného kříže nastoupilo třeba také do ústecké Masarykovy nemocnice, která spadá spolu s dalšími čtyřmi nemocnicemi v Ústeckém kraji pod společnost Krajská zdravotní.
Foto: ČTK
Radek Bartoníček Pavel Mazanec Radek Bartoníček, Pavel Mazanec
8. 3. 2021 18:04
Český červený kříž, který vyškolil v přípravných kurzech od loňského října přes tři tisíce dobrovolníků, posílá mnohé z nich na přímou pomoc do nemocnic. Tato pomoc je velmi očekávaná právě nyní, kdy jsou mnozí lékaři, sestry a další zdravotníci na pokraji svých sil. "Rodiče mě odmala vedli k tomu, abych pomáhala," řekla v pondělí Aktuálně.cz Míša, jedna z dobrovolnic, která vyjížděla pomoci.

Míša, stejně jako Patrik, Hynek či Linda prošli kurzem Základy moderního ošetřovatelství a byli připraveni kdykoliv na zavolání pomoci. To přišlo právě v minulých dnech.

"Od konce týdne dobrovolníky obvoláváme a snažíme se je dát dohromady tak, abychom mohli obsadit jednotlivé směny v nemocnicích," sdělil v pondělí Aktuálně.cz vedoucí Ústředního krizového týmu Českého červeného kříže Richard Smejkal a velmi si pochvaloval přístup dobrovolníků.

"Naplňuje nás optimismem, že kdykoliv jim zavoláme, tak reagují stejně vstřícně. Jako nyní. Během 48 hodin jsou schopni vzít batoh, petku s vodou, dostavit se na domluvené místo a vyjet do nemocnice," svěřil se Smejkal, který stál před ministerstvem zdravotnictví v Praze a postupně se vítal s dobrovolníky, kteří se hlásili jemu a Jaroslavě Markové, ředitelce oblastního spolku Českého červeného kříže v Praze 1.

"Zájem lidí o naše kurzy je obrovský, ale školíme dál. Pokud má někdo zájem, budeme rádi, když se přihlásí. Skutečně, ať se lidé hlásí, využijeme jejich  pomoc, počítáme s tím, že budeme pomáhat dlouhodobě," vysvětlovala Marková, která je sama dobrovolnicí od roku 1999. "Mám pocit, že to je moje poslání. Je to asi dáno od přírody, že chci pomáhat," říkala a vítala se s jednotlivými dobrovolníky. Ty čekají vždy tři dvanáctihodinové směny a následně výměna další skupinkou.

"Rád pomůžu pacientům a pracovníkům ve zdravotnictví. Mám teď v práci volno, takže jsem se dal na tuto dobrovolnou činnost," řekl Aktuálně.cz Jirka, který čekal s dalšími na nástup do hasičských aut, která je rozvážela po České republice. "Já jedu do Liberce, tak jsem zvědavý, jak bude vše probíhat," avizoval. 

Mezitím už byl s dalšími dobrovolníky v přeplněné liberecké nemocnici velmi očekávaný. "Uvolní nám to trochu ruce. Personál, který může pracovat na intenzivních provozech, byl zaseknutý na standardních odděleních, a díky pomoci se nám tak uvolní pro intenzivní lůžka. Je to více než vítaná pomoc," přiznal ČTK mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. V nemocnici bylo v pondělí ráno 213 pacientů s covidem, z toho 43 potřebovalo intenzivní a 142 akutní péči.

Na nástup a dobrovolnické směny v jedné z nemocnic čekala také Sabina, která nejela poprvé. "Přihlásila jsem se přes oficiální stránky Českého červeného kříže, absolvovala jsem kurz a už jsem pracovala na covidovém oddělení, takže už trochu vím, co můžu očekávat. Sama jsem nedávno prodělala koronavirus, tak jsme chtěla nastoupit co nejdříve po vyléčení, abych mohla s protilátkami v nemocnici fungovat," svěřila se Aktuálně.cz.

Mezi převážně mladými lidmi byla také téměř šedesátiletá paní Veronika, která se věnuje dobrovolnictví v různých činnostech. Mimo zdravotnictví zachraňuje s přáteli už skoro třicet let rozbořený kostel v Posázaví nebo se věnuje úpravě dětských hřišť. "A pokud jde o zdravotnictví, už dříve jsem pomáhala v hospici. Byla to skvělá zkušenost, takže chci pomáhat dál," uvedla před odjezdem do nemocnice.

Podle vedoucího Ústředního krizového týmu ČČK Richarda Smejkala se dobrovolníci naučili především základní dovednosti, aby mohli pomoci sestrám a dalšímu zdravotnickému personálu. "Dokážou zajistit péči o to, aby pacient na lůžku byl čistý, aby bylo čisté lůžko a celé okolí. Jsou schopni také případně pomoci s mobilitou pacienta nebo s tím, aby nebyl dehydratovaný. A v poslední době se ukazuje, že je důležité umět zachovat komunikaci s jednotlivými pacienty," vysvětloval Smejkal, než se šel s dobrovolníky loučit.

"Ať se vám daří. Ať vám služba uběhne. A ať se v pořádku vrátíte," vyprovázel na cestu dobrovolníky, než zavřel dveře hasičských dodávek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Podle krajských žalobců je stíhání obviněných v kauze Bečva v tuto chvíli vedeno důvodně. Dospěli k tomu po prověrce postupu na podnět obviněných

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Británie a Nový Zéland uzavřely dohodu o volném obchodu, vyjednávání trvala přes rok

Británie a Nový Zéland uzavřely dohodu o volném obchodu. Snižuje cla, usnadňuje obchod se službami a Britům otevírá novozélandský pracovní trh. Britský premiér Boris Johnson a novozélandská premiérka Jacinda Ardernová dohodu stvrdili ve středu po 16 měsících vyjednávání ve videohovoru, uvedla agentura Reuters. Londýn doufá, že dohoda ho posune blíže členství v asijsko-pacifické dohodě o volném obchodu, jejíž součástí je i Kanada a Japonsko.

Londýn si od dohody slibuje prospěch pro spotřebitele i firmy. Podle vládních odhadů ale novozélandská ekonomika sama osobě nepovzbudí růst té britské, napsal server BBC. Vzájemná obchodní výměna mezi oběma zeměmi představuje méně než 0,2 procenta britského obchodu.

Britští farmáři se obávají, že by je dohoda mohla poškodit a snížit potravinové standardy. Státní tajemnice pro zahraniční obchod Anne-Marie Trevelyanová ale uvádí, že je smlouva výhodná pro obě strany a že se britští farmáři nemají proč strachovat.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Muž ze Zlína připravil o peníze dva hendikepované, hrozí mu až osm let vězení

Osmadvacetiletý muž ze Zlína podle policie vylákal pod záminkou společného bydlení od dvou mužů s poruchou intelektu více než milion korun. Kriminalisté v případu navrhli podání obžaloby. Za podvod hrozí stíhanému muži v případě odsouzení dva roky až osm let vězení, sdělila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Obviněný muž podle policie znal z předchozích let dvacetiletého muže, který kvůli svému postižení žije v domově se zvláštním režimem. "Zkontaktoval se s ním a nabídl mu, že mu zařídí lepší bydlení. Mladý muž oslovil svého kamaráda z domova a společně se s obviněným mužem několikrát setkali. Ten pod záminkou společného bydlení v bytě v Otrokovicích vylákal ze staršího z nich více než tři čtvrtě milionu korun, z mladšího potom 600 000 korun, které mu vybral z vkladní knížky," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohonné hmoty opět zdražily, cena nejprodávanějšího benzinu stoupla o 65 haléřů

Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne opět výrazně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil o 65 haléřů a prodává se v průměru za 36,12 koruny za litr. Za naftu řidiči zaplatí průměrně 34,92 koruny za litr, což je o 85 haléřů víc než minulou středu. Vyplývá to z informací na webu společnosti CCS, která ceny sleduje.

Nad 36 korunami byla průměrná cena benzinu naposledy na začátku listopadu 2014. Před rokem touto dobou platili motoristé za litr naturalu v průměru necelých 28 korun. Diesel je nyní nejdražší rovněž od listopadu 2014. Před rokem stál průměrně zhruba 27 korun za litr.

Nejdražší paliva zůstávají v Praze. Benzin tam průměrně stojí 36,85 Kč/l a nafta 35,52 Kč/l. Naopak nejméně zaplatí řidiči za natural v Ústeckém kraji, a to průměrně 35,73 koruny za litr. Diesel je nejlevnější v jižních Čechách, tamní čerpací stanice ho nabízejí v průměru za 34,53 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy